WYMIANA OKIEN W DOMU – OKNA PCV CZY ALUMINIOWE? KTÓRE BĘDĄ LEPSZE?

WYMIANA OKIEN W DOMU – OKNA PCV CZY ALUMINIOWE? KTÓRE BĘDĄ LEPSZE?

12.07.2024

BlogSponsorowany

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak nowe przeszklenia mogą wpłynąć na Twój domowy budżet i codzienną wygodę? Choć na początku będzie to pewne wyzwanie finansowe, inwestycja zwróci się z nawiązką. Niezależnie od tego, czy postawimy na okna PCV czy aluminiowe, jeśli są wysokiej jakości i mogą pochwalić się naprawdę doskonałymi parametrami, bez problemu zatroszczą się o domowe oszczędności, komfort termiczny oraz akustyczny, a do tego staną się niebanalną ozdobą każdego wnętrza. Wbrew pozorom, proces zakupowy nie musi być trudny ani stresujący. Chcesz wiedzieć, jak zrobić to mądrze i co wziąć pod uwagę? Przekonaj się, że wymiana okien w domu może być naprawdę prosta.

Dlaczego nie warto zwlekać z wymianą okien w domu?

Wielu właścicieli nieruchomości zastanawia się, czy zakup nowej stolarki otworowej jest już rzeczywiście konieczny, czy też mogą się z tym jeszcze wstrzymać. Wszystko zależy od kondycji przeszkleń. Jeśli mają już swoje lata, z pewnością wymagają wymiany. Powodem może być nie tyle ich stan wizualny, ile stopień izolacyjności termicznej. Co więcej, okna PCV oraz aluminiowe sprzed wielu sezonów po prostu technologicznie są daleko w tyle za tymi produkowanymi dzisiaj i nigdy nie będą im dorównywały w kontekście oszczędności ciepła.

- Stare modele mogą nadal wyglądać dość dobrze, ale to nie oznacza, że spełniają wszystkie swoje funkcje. Od okien wymagamy nie tylko tego, by stanowiły fizyczną przegrodę oddzielającą nas od świata zewnętrznego, ale też maksymalnie tłumiły dźwięki i zatrzymywały w budynku raz wytworzone ciepło. Rozwiązania zainstalowane kilkanaście lat temu po prostu nie mają prawa spełniać tych warunków. Nawet jeśli nie widać na nich uszkodzeń, przepuszczają zbyt dużo energii cieplnej i generują niepotrzebne koszty – mówi Jarosław Szumiec, ekspert marki OknoPlus. - W takim przypadku nowa stolarka aluminiowa lub PVC przyniesie wymierne oszczędności i realnie poprawi jakość życia – dodaje.

Okna aluminiowe – jakie mają zalety i gdzie je wykorzystać?

Stolarka ALU jest przez wielu oceniana jako najlepsza, najsolidniejsza i ogólnie „naj” – i wiele w tym racji. Oczywiście ma wiele niekwestionowanych zalet, w tym sztywność, wytrzymałość mechaniczną i termiczną oraz odporność na korozję. Trzeba jednak pamiętać, że wymiana okien w domu na aluminiowe zwykle bywa droższa od zakupu modeli PCV, natomiast ten wyższy wydatek nie zawsze jest konieczny. W większości budynków wielkość oraz charakter otworów przygotowanych pod stolarkę nie generuje konieczności zastosowania okien ALU. Takie modele dobrze sprawdzą się w przypadku monumentalnych przeszkleń oraz w miejscach bardziej narażonych na zniszczenie, np. od frontu graniczącego z ruchliwą ulicą lub od strony południowej.

- Okna ALU są polecane dla najbardziej wymagających klientów. Modele z serii Reveal oraz Luxe cechują się doskonałymi parametrami technicznymi – niskim współczynnikiem Uw, zwiększoną powierzchnią szyb, nowoczesnymi rozwiązaniami poprawiającymi poziom bezpieczeństwa oraz nienagannym designem idealnie wpisującym się w aktualne trendy – mówi Jarosław Szumiec, ekspert marki OknoPlus. - Nowoczesne okna aluminiowe OknoPlus znajdą zastosowanie nie tylko w domach i blokach, ale też w zabytkowych kamienicach oraz w obiektach handlowo-usługowych, gdzie pomogą wykreować atrakcyjną przestrzeń o wysokich walorach użytkowych – dodaje.

Gdzie lepiej sprawdzą się okna PCV?

Nowoczesne okna z tworzyw sztucznych z powodzeniem dorównują stolarce aluminiowej tak pod względem designu, jak i wytrzymałości. Komponenty oraz technologie wykorzystane do produkcji rozwiązań z polichlorku winylu różnią się znacząco od tych używanych jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, a to ma znaczące przełożenie na ostateczną jakość gotowych produktów.

Okna PCV sprawdzą się doskonale w przypadku typowych przeszkleń o standardowych rozmiarach – również na balkonach czy tarasach. Z uwagi na nieco niższą cenę okna PVC są idealnym wyborem do budżetowych inwestycji, takich jak mieszkania na wynajem, ale będą też optymalnym rozwiązaniem do większości domów, biur czy obiektów handlowych.

Na jakie parametry stolarki warto zwrócić uwagę?

Materiał wykonania okien nie determinuje ich jakości. Produkty z PVC mogą dorównywać aluminiowym niemalże pod każdym względem. Ostatecznie za standard wybranych produktów odpowiadają zastosowane w nich rozwiązania i udogodnienia. Bez względu na to, czy za stolarkę płacimy wyłącznie z własnej kieszeni, czy planujemy skorzystać z dofinansowania do wymiany okien z programu Czyste Powietrze, istotne powinny być dla nas konkretne parametry techniczne porównywanych modeli.

- Najważniejsze w kontekście wymiany okien w domu jest Uw wybranych rozwiązań, określające ich stopień izolacyjności termicznej. To wskaźnik kluczowy z ekonomicznego punktu widzenia, a im jest niższy, tym lepiej. Pod kątem komfortu użytkowania warto natomiast zwrócić uwagę na wskaźnik Rw informujący o izolacyjności akustycznej wybranych rozwiązań. Jeśli chodzi o doświetlenie wnętrz, kluczowy jest parametr Lt określający ilość promieni przenikających przez okna oraz budowa wybranych modeli. Coraz większą popularnością cieszy się stolarka aluminiowa premium z ukrytymi skrzydłami i zawiasami, a wśród okien balkonowych królują modele z niskimi progami – dodaje Jarosław Szumiec.

***

Wybór dobrych okien wcale nie musi być skomplikowany. Bez względu na to, czy decydujemy się na modele PCV, czy ALU, istotne jest porównanie podstawowych parametrów i uwzględnienie wyłącznie tych produktów, które pozwolą zaoszczędzić ciepło, a przy tym poprawią estetykę naszego domu.