BĘDZIESZ WIERCIŁ W ŚCIANIE? UWAŻAJ NA KABLE, TO NARZĘDZIE CI SIĘ PRZYDA

BĘDZIESZ WIERCIŁ W ŚCIANIE? UWAŻAJ NA KABLE, TO NARZĘDZIE CI SIĘ PRZYDA

23.11.2022

BlogSponsorowany

Wiercenie otworów w ścianach pozwala na zamontowanie mebli czy zawieszenie obrazów. Może jednak skończyć się awarią instalacji elektrycznej, jeżeli wiertarka natrafi na przewody przebiegające wewnątrz murów. Z tego powodu przed rozpoczęciem pracy, warto zaopatrzyć się w detektor kabli.

Zastosowanie detektora kabli


Detektor kabli sprawdzi się nie tylko do uniknięcia przewiercenia instalacji elektrycznej. Z powodzeniem wykrywa także infrastrukturę wodną i gazową, dzięki czemu przeprowadzanie prac staje się w pełni bezpieczne. Uszkodzenie instalacji może spowodować nie tylko awarię w dostępie do mediów, ale również uszkodzić wiertarkę w kontakcie z prądem, a nawet zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Koszt detektora nie jest wysoki, a cena naprawy zniszczonej infrastruktury budynku może wymagać potężnych nakładów finansowych, dlatego to urządzenie jest naprawdę warte zakupu. Powinni go mieć zarówno profesjonaliści, jak i domowi majsterkowicze.

Działanie detektora kabli


Działanie detektora kabli jest możliwe dzięki zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Pole magnetyczne wymusza przepływ prądu w obwodzie, nawet jeśli nie jest on podłączony do źródła napięcia. W ten sposób da się badać także położenie metalowych elementów w ścianie. Sprawdzanie umiejscowienia instalacji jest bardzo proste – wystarczy przyłożyć urządzenie do badanego miejsca i je włączyć. Najczęściej do informowania użytkownika o tym, czy w danym punkcie przebiega jakiś kabel, wykorzystywane są kolorowe diody lub sygnał dźwiękowy. Zielone światło to sygnał, że dane miejsce jest bezpieczne od wszelkich niespodzianek czyhających na nieopatrznego budowlańca.

Napotykając na jakiś element w ścianie, należy przesunąć detektor w różnych kierunkach, aby dokładnie ustalić jego wielkość i określić miejsce, w jakim przebiega. Warto zaznaczyć ten obszar. Z tego powodu wielu producentów umieszcza dziurkę w obudowie, przez którą zakreśla się dany punkt, używając ołówka. Dzięki temu plan budynku i metrówka nie będą potrzebne do oznaczania odległości między puszkami elektrycznymi.

Funkcjonalność wykrywacza kabli


Bardziej zaawansowane modele pokazują znacznie więcej niż tylko obszar przebiegania infrastruktury budynku. Nowoczesne detektory kabli wyposażane są w wyświetlacz ciekłokrystaliczny, na którym pojawiają się różne dane odczytywane za pomocą czujnika. Pokazują np. czy w danym obwodzie występuje napięcie, co pozwala na znalezienie uszkodzeń w instalacji elektrycznej. Bardziej dokładne są także informacje na temat metali znajdujących się w ścianie. Oprócz ich znalezienia, część detektorów ma także opcję określania ich położenia, gdy znajdują się w pewnej odległości oraz rozpoznawania rodzaju materiału, odróżniając metale magnetyczne i niemagnetyczne. Niektóre modele wykrywaczy służą także do wyszukiwania drewna i tworzyw sztucznych.

Przydatne opcje detektorów


Kupując detektor, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Dość ważnym aspektem jest głębokość przeprowadzanego pomiaru. Marka Stanley ma w swojej ofercie zróżnicowane urządzenia, dzięki czemu można znaleźć właściwe narzędzie. Płyta kartonowo-gipsowa w nowym domu i grube ściany w bloku z wielkiej płyty będą wymagały odmiennej głębokości wykrywania. W produktach marki Stanley często spotykana jest także funkcja tolerancji kąta. Dzięki niej zmniejsza się szansę na pomyłkę, jeżeli kabel przebiega po przekątnej.

Na stronie Domitech można znaleźć detektory z wielu przedziałów cenowych. Im są droższe, tym więcej parametrów wskazują oraz mają szersze zastosowania. Warto zwracać uwagę na to, czy urządzenie jest kalibrowane automatycznie. W takim wypadku urządzenie z pewnością zostanie prawidłowo ustawione. Taką funkcję oferują sprzęty marki Stanley. Istotną kwestię przy prawidłowym wykrywaniu instalacji wewnątrz ścian, stanowi temperatura otoczenia. Jeżeli spadnie ona poniżej -10 stopni Celsjusza, to badanie może okazać się mało precyzyjne.

BĘDZIESZ WIERCIŁ W ŚCIANIE? UWAŻAJ NA KABLE, TO NARZĘDZIE CI SIĘ PRZYDA