MOSTKI TERMICZNE. JAK ICH UNIKAĆ?
24.08.2022
Do najgroźniejszych i najbardziej uciążliwych konsekwencji niewłaściwie przeprowadzonego ocieplenia budynku, należy powstawanie mostków termicznych. To nieocieplone fragmenty budynku, przez które dochodzi do utraty ciepła. Uniknięcie jakichkolwiek mostków termicznych jest trudne, ale jak najbardziej możliwe.
Czym są mostki termiczne?
Wykonując ocieplenie budynku, fachowcy montują płyty termoizolacyjne, które zapobiegają pochłanianiu zimna przez ściany. Jednak płyty trzeba ze sobą łączyć, co powoduje ryzyko występowania szczelin. Poza tym w konstrukcji budynku występują nieocieplane przegrody, takie jak drzwi czy okna. One również wymuszają przerwy pomiędzy płytami izolacyjnymi. W konsekwencji w tych i wielu innych miejscach mamy do czynienia z nieocieplonymi fragmentami budynku. Nawet niewielka szczelina przy drzwiach może dawać poważne konsekwencje.
Dlaczego trzeba unikać mostków termicznych?
Powstanie mostka termicznego oznacza utratę znacznych ilości energii. Niewielki mostek może wyraźnie podwyższyć rachunek za ogrzewanie. Wydaje się, że to dostateczny argument, aby unikać mostków. Jednak to jeszcze nie wszystko. Problematyczna jest też kwestia skraplania pary wodnej, do czego dochodzi w mostkach, wyeksponowanych na działanie wilgoci z zewnątrz. W konsekwencji powstaje środowisko przyjazne rozwojowi grzybów, pleśni i drobnoustrojów. Dochodzi zatem do zniszczenia fragmentu konstrukcji i zagrożenia dla zdrowia użytkowników obiektu.
Uszczelnienia przerw między płytami termoizolacyjnymi
Niesolidni wykonawcy ocieplenia czasami ignorują szczeliny pomiędzy płytami termoizolacyjnymi. Natomiast nawet kilkucentymetrowa przerwa to duże zagrożenie związane z powstaniem mostka termicznego. Dlatego bezwzględnie należy uszczelniać wszystkie szczeliny. Pomiędzy płytami najczęściej umieszcza się pianę poliuretanową.
Przerwy w ociepleniu występują również pomiędzy płytami i oknami. Jak rozwiązać ten problem? Jedną z opcji jest wybór okna posiadającego ramkę termoizolacyjną. Innym rozwiązaniem jest uzupełnienie szczeliny wełną mineralną. Alternatywnie można zastosować również wspomnianą już wcześniej pianę poliuretanową.
Więcej dowiesz się na: https://styro24.pl/
Balkon jako największy mostek termiczny
Często najbardziej problematycznym, a przy tym zdecydowanie największym mostkiem termicznym jest balkon. Płyty balkonowe przeważnie są połączone ze stropem. Zignorowanie balkonu w kontekście ocieplenia sprawia, że cała jego konstrukcja staje się mostkiem termicznym. Żelbetowe płyty pochłaniają chłód, a także wypuszczają ciepło z pomieszczenia. Jak rozwiązać ten problem? Sprawa jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy po prostu ocieplić płyty balkonowe. Koniecznie trzeba to zrobić od góry i dołu. Wskazane jest jednak, aby ocieplać balkon również od boku. Nie można zapominać też o kątach, czyli miejscach łączenia płyty konstrukcyjnej balkonu ze stropem. Powstają tam wymagające uzupełnienia szczeliny pomiędzy płytami termoizolacyjnymi. Uszczelnienie wykonuje się podobnie, jak w przypadku wszelkich innych szczelin, o których wspominaliśmy wcześniej.