POZWOLENIA WODNOPRAWNE - KIEDY SĄ POTRZEBNE I ILE KOSZTUJĄ
19.04.2021
Pozwolenie wodnoprawne to decyzja administracyjna, która upoważnia do budowy urządzeń wodnych lub do szczególnego korzystania z wód. Zgodnie z ustawą "Prawo wodne" z 24 października 1974 roku każdy zamiar wybudowania stawu, kanału czy innych urządzeń wodnych wymaga uzyskania konkretnej zgody. W przypadku nieprzestrzegania wymaganych zasad podmiot korzystający ze środowiska zobowiązany jest do uiszczenia kary pieniężnej. Kiedy pozwolenie wodnoprawne jest wymagane i ile wynosi opłata?
Pozwolenie wodnoprawne to decyzja administracyjna, która upoważnia do budowy urządzeń wodnych lub do szczególnego korzystania z wód. Zgodnie z ustawą "Prawo wodne" z 24 października 1974 roku każdy zamiar wybudowania stawu, kanału czy innych urządzeń wodnych wymaga uzyskania konkretnej zgody. W przypadku nieprzestrzegania wymaganych zasad podmiot korzystający ze środowiska zobowiązany jest do uiszczenia kary pieniężnej. Kiedy pozwolenie wodnoprawne jest wymagane i ile wynosi opłata?
Pozwolenie wodnoprawne - kiedy jest potrzebne?
Pozwolenie wodnoprawne należy uzyskać przed przystąpieniem do jakiegokolwiek przedsięwzięcia wymaganego tej decyzji. Proces ten nie może przebiegać w trakcie realizacji inwestycji. Niektóre projekty wystarczą jedynie zgłoszenia. Uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego wymagane jest przede wszystkim w przypadku usług wodnych, szczególnego wykorzystania wód oraz budowy urządzeń wodnych.
Pozwolenie potrzebne jest kiedy:
- Udostępniamy zasoby wodne gospodarstwom domowym lub przedsiębiorstwom w zakresie, który wykracza poza powszechne wykorzystanie wód.
- Korzystamy z zasobów w sposób szczególny. Na przykład: nawadniamy grunty lub uprawy, przez co poziom wody podziemnej jest długotrwale obniżony.
- Wprowadzamy do wód powierzchniowych preparaty, które hamują rozwój glonów.
- Budujemy urządzenia wodne takie jak: stawy (rybne, przeznaczone do rekreacji lub oczyszczania ścieków), kanały, rowy, zbiorniki usytuowane na wodach płynących, urządzenia przeciwpowodziowe, urządzenia służące do ujmowania wód (powierzchniowych i podziemnych), obiekty energetyki wodnej, mury oporowe, pomosty, bulwary, urządzenia służące do chowu lub połowu ryb i innych organizmów wodnych, obiekty służące do przewozów międzybrzegowych, wyloty kanalizacyjne, przystanie, mola.
- Dokonujemy regulacji wód i ingerujemy w budowę potoków górskich.
- Kształtujemy nowe koryta cieków naturalnych.
- Ingerujemy w ukształtowanie gruntu, który przylega do wód i ma bezpośredni wpływ na warunki przepływu.
- Prowadzimy napowietrzone linie energetyczne i telekomunikacyjne, obiekty mostowe lub rurociągi przez śródlądowe drogi wodne lub wały przeciwpowodziowe.
- Rekultywujemy wody powierzchniowe lub podziemne.
Dodatkowo pozwolenia potrzebujemy również, gdy wykonujemy roboty w wodach, które mogą przyczynić się do zmiany naturalnych przepływów oraz stanu wód poza nieruchomością gruntową lub w przypadku inwestycji na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią.
Niektóre realizacje wymagają jedynie zgłoszenia wodnoprawnego. Są też sytuacje kiedy ani jedno, ani drugie nie jest wymagane. Takie sytuacje to między innymi holowanie drewna, wykonywanie pilnych prac zabezpieczających w okresie powodzi czy uprawianie żeglugi na wodach śródlądowych.
Pozwolenie wodnoprawne - kto wydaje?
Kto wydaje pozwolenia wodnoprawne? Wszystkie postanowienia związane z korzystaniem z wód oraz tym, kto wydaje pozwolenie wodnoprawne, reguluje ustawa z dnia 20 lipca 2017 roku oraz dokonane jej nowelizacje. Według tej ustawy podmiotem właściwym do wydania decyzji i pozwoleniu wodnoprawnym jest dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej lub dyrektor zarządu zlewni Wód Polskich. Jest to zależne od charakteru danej sprawy. W przypadku inwestycji prywatnych zazwyczaj decyzję wydaje dyrektor zlewni. Organ ten, oprócz wydawania pozwolenia wodnoprawnego może także zadecydować o cofnięciu lub ograniczeniu pozwoleń oraz stwierdzić wygaśnięcie.
Aby ubiegać się o pozwolenie należy przygotować i złożyć odpowiedni wniosek wraz z wymaganymi dokumentami. Poprawność wniosku i załączników sprawdza jednostka Wód Polskich.
Pozwolenie wodnoprawne - jaka jest cena?
Opłata za pozwolenie wodnoprawne opisana jest szczegółowo w zapisach art. 398 ust. 3. Od dnia 1 stycznia 2021 roku stawka za wydanie pozwolenia wynosi dokładnie 230,05 zł. Wartość opłaty zmienia się gdy potrzebujemy więcej niż jedno pozwolenie wodnoprawne. Cena w takiej sytuacji zostaje pomnożona przez liczbę pozwoleń. Dotyczy to sytuacji, gdy dwie realizacje projektów z wykorzystaniem wód nie są tożsame rodzajowo. Maksymalna wysokość nie może jednak przekroczyć kwoty 4601,08 zł.
Nie jest to jednak jedyny koszt, jaki musi ponieść osoba składająca wniosek i ubiegająca się o decyzję. W przypadku gdy naliczone opłaty nie pokrywają rzeczywistych kosztów postępowania, osoba taka zobowiązana jest do pokrycia różnicy.
Gdy dokładna kwota zostanie ustalona, należy dokonać przelewu na wskazany przez jednostkę Wód Polskich rachunek bankowy. Potwierdzenie wpłaty musi być załączone do składanego wniosku. Jeśli decyzja organu będzie odmowna, to następuje zwrot kosztów na rachunek osoby składającej wniosek.