DLACZEGO WARTO ZAINWESTOWAĆ W KLIMATYZACJĘ W BIURZE?

DLACZEGO WARTO ZAINWESTOWAĆ W KLIMATYZACJĘ W BIURZE?

26.03.2024

BlogSponsorowany

Systemy wentylacji w miejscach pracy coraz częściej uznawane są za element niezbędny w polskich przedsiębiorstwach. Jest to efekt zarówno postępu technologicznego, jak i zmian klimatycznych. Rośnie liczba dni o wysokich temperaturach, co sprawia, że zapewnienie komfortowych warunków pracy staje się kluczowym wyzwaniem.

Wokół systemów wentylacyjnych narosło jednak wiele nieporozumień i fałszywych przekonań, szczególnie w kwestii jakości przetwarzanego powietrza, w tym obaw przed zawartością szkodliwych mikroorganizmów, takich jak grzyby. Realia są jednak zróżnicowane i zależą głównie od sposobu użytkowania oraz adekwatności urządzenia do warunków, w jakich operuje.

Jak dobrać klimatyzator do powierzchni biura?

Aby klimatyzacja biurowa spełniała pokładane w niej oczekiwania, ważna jest jej efektywność pracy. Oznacza to konieczność właściwego dobrania mocy urządzenia do wielkości obszaru, na którym ma funkcjonować. Na przykład, dla biura o metrażu 20-30 m² adekwatna będzie klimatyzacja o mocy 2,5 kW. Dla przestrzeni 40-60 m² zalecane jest urządzenie o mocy 5 kW.

Ważne jest również uwzględnienie specyficznych warunków danej przestrzeni. Pomieszczenia intensywnie narażone na działanie promieni słonecznych, szczególnie te z dużymi oknami niezabezpieczonymi przed słońcem, mogą wymagać urządzeń o większej mocy. Jednakże, wybierając zbyt potężny system klimatyzacyjny, można narazić się na niepotrzebnie wysokie koszty energii elektrycznej. Aby uniknąć pomyłek, najlepiej skorzystać z porady specjalisty, który po przeprowadzeniu bezpłatnej oceny warunków na miejscu, będzie w stanie zarekomendować najbardziej odpowiednie rozwiązanie. Montaż klimatyzatorów warto zlecić profesjonalnej firmie typu https://ansel.pl/klimatyzacja

Klimatyzacja biurowa, a przepisy BHP

Odpowiednie ustawienie klimatyzacji w biurze wymaga znajomości wytycznych zawartych w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. dotyczących ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z tymi zapisami, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów:

  • Temperatura w pomieszczeniach biurowych powinna być utrzymana na poziomie co najmniej 18°C. Jeśli temperatura wzrośnie powyżej 28°C, warunki pracy mogą zostać uznane za niekorzystne.
  • Wilgotność powietrza w biurze powinna oscylować w granicach 40-60%, co zapewnia odpowiedni komfort pracy i chroni przed wysychaniem powietrza.
  • Należy unikać przeciągów, które mogą być efektem nieprawidłowej pracy systemów klimatyzacyjnych lub wentylacyjnych, ponieważ mogą one prowadzić do dyskomfortu i problemów zdrowotnych pracowników.
  • Ważne jest, aby urządzenia klimatyzacyjne pracowały w sposób cichy, nie generując hałasu przekraczającego poziom 55-60 dB. Idealne warunki zapewniają klimatyzatory, których poziom hałasu nie przekracza 40 dB.
  • Regularne serwisowanie i konserwacja urządzeń, w tym czyszczenie filtrów klimatyzacji, są niezbędne do zachowania ich sprawności, efektywności oraz higienicznego stanu powietrza w pomieszczeniach.

Przestrzeganie tych wytycznych nie tylko wpływa na zgodność z przepisami prawa, ale także zwiększa komfort i efektywność pracy, tworząc zdrowe i przyjazne środowisko dla pracowników.