JAK DOBRAĆ ZASŁONY DO DOMU NA WSI?

JAK DOBRAĆ ZASŁONY DO DOMU NA WSI?

04.09.2023

BlogSponsorowany

Aranżacja wiejskiego domu może być utrzymana w rustykalnym stylu. W takim przypadku warto zadbać o odpowiednie dodatki, a wśród nich zasłony. Jak dobrać zasłony do domu na wsi? Na co należy zwrócić uwagę?

Jaki materiał na zasłony do domu na wsi wybrać? 

Zasłona do wiejskiego domu powinna być odporna na zabrudzenia. Zwłaszcza w okresach grzewczych materiały są bardziej narażone na wnikanie zanieczyszczeń i zapachów. Warto wybrać zasłony o większej gramaturze, które można łatwo utrzymać w czystości. Najlepiej sprawdzą się takie, które nie wymagają prasowania. Materiał zasłon można dopasować do firan. Zatem jeżeli decydujecie się na przejrzyste markizety, to sprawdzą się na pewno zasłony batystowe lub welurowe, które mają większy stopień przezierności. Z kolei gdy decydujecie na na firany gładkie, to dobrze będą się z nimi prezentować zasłony o aksamitnym, jedwabnym wykończeniu wykonane z włókna poliestrowego, które może imitować rozmaite materiały i struktury. We wiejskim domu świetnie sprawdzają się materiały nawiązujące do natury, a więc bawełna i len. Można zatem zdecydować się na zasłony bawełniane czy też takie, które swoją strukturą przypominają len. Świetnie będą współgrać z sielską aranżacją pełną drewnianych, litych mebli. Design zasłon może nawiązywać do otaczającego zielonego krajobrazu, zatem sprawdzą się zasłony w odcieniach zieleni, ale i kolorach ziemi czy też zdobione florystycznymi wzorami. Te ostatnie nawiązują do wiejskiego folkloru. Takie zasłony do salonu będą ozdobą wnętrza, ale i mogą współgrać z innymi dodatkami, choćby poszewkami dekoracyjnych poduszek.        

Na przelotkach a może na taśmie - jakie wykończenie zasłony będzie odpowiednie? 

Jeżeli chodzi o rodzaj wykończenia, to można zdecydować się na zasłony na taśmie czy też na przelotkach. W pierwszym przypadku można uzyskać większe marszczenie, a w drugim większe fale materiału. Obydwa typy zasłon można spinać czy też związywać. Na pewno w salonie w wiejskim stylu sprawdzą się zasłony związywane przy użyciu mocnego sznurka typu lina bawełniana żeglarska. Można też pokusić się o takie, które zdobione są makramą. Zasłony na przelotkach można łatwo wsunąć na karnisz. Nie będzie z tym problemu także w przypadku taśmy z tunelem. Klasyczną taśmę marszczącą wiesza się na żabkach, co wymaga nieco więcej wprawy.  

Zasłona zaciemniająca czy przepuszczająca światło - co wybrać do wiejskiego domu? 

Istotne znaczenie ma nie tylko rodzaj, ale i gramatura materiału na zasłony. Na pewno grubsze i gęstsze przepuszczają mniej światła. Niektóre mogą nawet zaciemniać w niemal 100% pomieszczenie. Takie zasłony można wybrać do wiejskiego domu, gdy dużo korzysta się z zasłon w ciągu dnia, gdy słońce operuje najmocniej, a chce się uzyskać zaciemnienie umożliwiające oglądanie filmów czy też ucięcie sobie drzemki. Zasłony mogą zaciemniać wnętrze również w mniejszym stopniu np. w 50% czy 70%. Będą rozpraszać światło i ograniczać jego dostęp do wnętrza. Dzięki temu latem będzie się w mniejszym stopniu nagrzewać. Jeżeli dysponujecie dodatkowo roletami, to takie rozwiązanie w zupełności wystarczy. Z kolei gdy używacie jedynie zasłon i firan, to lepiej postawcie na zasłony typu blackout do wiejskiego domu. Takie zasłony w okresie jesienno-zimowym mogą z kolei ograniczać ucieczki ciepła. Są zatem uniwersalne o każdej porze roku.