Przestrzeń kreatywna, funkcjonalna i osobista. Jak umeblować salon?

featured image

Salon jest sercem każdego domu. To właśnie tutaj spędzamy najwięcej czasu – na wspólnej rozrywce i odpoczynku oraz przyjmując w naszych progach gości. W salonie przecinają się codzienne ścieżki domowników, dlatego jego wnętrze powinno być przygotowane na każdą sytuację.

Im lepiej dopasujemy wystrój salonu do własnych potrzeb, tym milej będzie nam w nim spędzać czas. Nie chodzi tu jedynie o funkcjonalność, ale również o charakter wnętrza. Personalizacja może obejmować wiele aspektów: począwszy od ogólnej aranżacji, poprzez wygląd i konstrukcję mebli, aż po dobór ulubionych detali. O czym warto pamiętać, urządzając i meblując salon?

Centrum domu dopasowane do Twoich potrzeb

Kreatywny, niczym nieskrępowany chaos, gdzie miejsce każdego przedmiotu jest co najwyżej umowne? A może uporządkowany minimalizm, którego strukturę trudno naruszyć? To od nas zależy, jaką formę ostatecznie przybierze nasz pokój dzienny. Na wstępie warto więc zastanowić się, jakich rozwiązań tak naprawdę potrzebujemy w nim na co dzień. 

Dla jednych w salonie wystarczającym duetem będzie wygodna kanapa i praktyczna szafka RTV, która pomieści całe nasze centrum domowej rozrywki. Znajdzie się na niej miejsce nie tylko dla telewizora, ale także odtwarzacza DVD, ulubionych czasopism i dekoracji. Dla innych salon jest skarbnicą znacznie większej ilości rzeczy. W takim przypadku miejsca na rozmaite drobiazgi warto poszukać w pojemnych komodach i kredensach. Sami zdecydujemy, które z nich chcemy zaprezentować na otwartych półkach, a które wolimy ukryć przed kurzem i wzrokiem gości. 

Jeśli posiadamy bogatą kolekcję książek, możemy również wyeksponować ją w salonie. Doskonałym miejscem na domową biblioteczkę będą regały – pojedyncze lub zestawione w komplecie. Samodzielnie dostosowując liczbę i układ ich półek, zyskamy pewność, że zmieści się na nich każda lektura. Równie dobrze w tej roli sprawdzą się wiszące półki. Przymocowane do ściany na dowolnej wysokości, nie zajmą dodatkowego miejsca, jeśli metraż naszego salonu jest mocno ograniczony.

Jak urządzić salon, który pomieści wszystko?

Niezależnie od stylu, w jakim będzie utrzymana aranżacja salonu, dobrze umeblować go w taki sposób, aby był przygotowany na przyjęcie coraz to nowszych przedmiotów. W innym wypadku prawdziwym wyzwaniem może się stać zapanowanie nad gęstniejącym bałaganem. Liczba funkcji tego pomieszczenia wzrośnie chociażby wtedy, gdy w rodzinie pojawi się nowy członek.

Jak urządzić wielozadaniowy salon? Pomogą w tym pojemne meble, których praktyczna forma nie wyklucza niepowtarzalnego wyglądu. Miejsce na przechowywanie zapewni wielofunkcyjna komoda, której układ określimy na etapie projektowania. Dzięki temu nie tylko z łatwością zorganizujemy przedmioty w szufladach, ale też wyeksponujemy niektóre z nich na blacie  –  wazon ze świeżymi kwiatami czy rodzinne zdjęcia. Większe rzeczy pomieści podwójny regał. Możemy wybrać, czy chcemy, aby jego wnętrze w całości zasłaniały praktyczne drzwiczki, czy wolimy jakąś jego część pozostawić otwartą. Aby pomieszczenie nie sprawiało wrażenia przeładowanego, wystarczy dodać mu lekkości, dobierając do każdego mebla wysokie nóżki – w ten sposób ułatwimy też sobie sprzątanie.

Inspiracja, jak urządzić salon z jadalnią

Powrót do przeszłości w nowoczesnym wydaniu

Urządzając salon, możemy postawić na nowoczesne rozwiązania, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć je ze sprawdzoną klasyką. Jak zaczerpnąć inspiracje z przeszłości i nadać im ducha współczesności?

Salon utrzymany w klasycznej, poważnej tonacji to propozycja dla tych, którzy poszukują ponadczasowej elegancji. Królującą niegdyś boazerię warto zastąpić jej nowocześniejszą wersją, czyli lamelami ściennymi. Ich pionowa forma optycznie wydłuży pomieszczenie, a czekoladowy odcień sprawi, że do wnętrza wkradnie się nuta tajemniczości. W tło drewnianej ściany delikatnie wtopią się meble w odcieniu ciemnego dębu. Dzięki wąskim nóżkom będą prezentować się lekko, a wstawki czarnych elementów sprawią, że nie zgubią się w całej aranżacji. Aby uniknąć zbyt poważnej atmosfery, dobrze postawić na jasne tekstylia i dekoracje – np. beżowy pled zarzucony na kanapę lub szklany, ryflowany wazon o jasnobrązowym wybarwieniu. Aranżując ciemny salon, pamiętajmy również o odpowiednim oświetleniu.

Salon w klimacie retro? Dlaczego nie! Aranżację w stylu dawnych lat uzyskamy również wtedy, gdy zestawimy czarne wykończenia mebli z brązem i beżem. Wśród stonowanych kolorów, pierwsze skrzypce może grać oryginalny fotel czy lampa. Nostalgiczny charakter wnętrza podkreślą suszone kwiaty, czarno-białe fotografie i stare wydania książek. Nie bójmy się przy tym eklektyzmu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć nowoczesne rozwiązania ze sprawdzoną klasyką w dowolnych proporcjach.

W salonie czy… na wczasach?

Salon to miejsce, w którym odrywamy się od codziennych trosk, zatapiając się w ulubionej lekturze czy porywającym seansie filmowym. Aby podkreślić relaksacyjną atmosferę, warto wprowadzić do wnętrza wspomnienia z wakacji. Wielbiciele plażowania odprężą się wśród mebli z naturalnego drewna i beżowych dodatków, przywodzących na myśl delikatny i przyjemny piasek. Dopełnieniem takiego wystroju będą ozdoby z plecionego sznurka i suszonych traw, obrazy w drewnianych ramach czy rattanowy abażur lampy. Dobrze wyeksponować także kamienie i muszle, które każdego dnia przypominać będą o kąpielach w morzu.

Aby uniknąć monochromatyczności, warto wprowadzić dodatkowy kolor w postaci głębokiego indygo. Taki odcień mogą mieć zarówno meble, jak i wybrane ściany. Dopełnieniem marynarskiego klimatu będzie również biel, kojarząca się z morską pianą. Odpoczywając w takim salonie, z łatwością przeniesiemy się myślami na plażę również w środku mroźnej zimy.

Bomba kolorystycznej energii

W salonie możemy stworzyć również energetyczną, iście wybuchową mieszankę. Dla niektórych intensywne barwy to niezawodny sposób na dobry humor każdego dnia. Pamiętajmy jednak, aby kolory miksować z umiarem. Z czasem mogłyby zacząć nas przytłaczać i zamiast uśmiechu, wywoływać ból głowy.

Różnobarwne fronty szafek, półki regału kontrastujące z jego korpusem, wyróżniające się kolorystycznie uchwyty drzwiczek – możliwości jest mnóstwo! Butelkową zieleń warto połączyć z szafranem lub pudrowym różem. Dzięki czarnym uchwytom i nóżkom uzyskamy harmonijny efekt. Aby meble stanowiły najmocniejszy akcent w naszym salonie, warto postawić na stonowane barwy innych elementów, np. szare lub białe ściany i podłogi. Odważniejsi mogą zdecydować się na wielobarwną mozaikę dekoracyjną, nawiązującą do całej aranżacji.

Kolor stanowi również świetne dopełnienie eleganckiego salonu. Przytulności dodadzą na przykład miękkie koce i poduszki w ciepłym odcieniu nude. Czarne meble ze złotymi nóżkami i uchwytami będą nam służyć przez lata. Aby odświeżyć charakter takiej aranżacji, wystarczy zmienić dodatki.

Piękno tkwi w detalach

Choć w trakcie ferworu towarzyszącemu aranżowaniu salonu łatwo zapomnieć o detalach, to jednak ich rola jest nie do przecenienia. To właśnie ozdoby czy oświetlenie świadczą o charakterze wnętrza, podkreślając zarazem indywidualny gust gospodarzy. To dzięki nim salon staje się naprawdę „nasz”.

Jak więc urządzić salon? Po swojemu, czyli tak, aby jak najprzyjemniej się w nim spędzało czas wszystkim domownikom i gościom.