Jak oszczędzać na ogrzewaniu? Sprawdzone praktyki

featured image

Koszty ogrzewania mogą być znacznym obciążeniem domowego budżetu. Praktycznie co kilka miesięcy cena grzania w domu czy mieszkaniu rośnie. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto przeprowadzić kontrolę systemu grzewczego oraz znaleźć sposoby na obniżenie kosztów ogrzewania domu. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym podpowiadamy, jaka temperatura w domu jest optymalna i jak zadbać o niższe zużycie ciepła w domu.

Ustal najlepszą dla domowników temperaturę

Aby zapewnić dobre rozprowadzenie ciepła po domu, musimy zadbać o równomierne umieszczenie grzejników w każdym pomieszczeniu. Wielkość kaloryfera należy dostosować do rozmiaru pokoju oraz jego przeznaczenia. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nie w każdym wnętrzu potrzebujemy takiej samej temperatury. Do tego mamy naturalną tendencję do przegrzewania. W celu ustalenia idealnego dla nas i domowników poziomu ogrzewania warto stopniowo obniżać moc termostatu. Jeżeli nie będzie nam przeszkadzać obniżona temperatura to jasny sygnał, że warto na stałe ją obniżyć.

Zadbaj o szczelność domu

Jedną z najważniejszych kwestii w długoterminowym obniżaniu rachunków za ogrzewanie jest zadbanie o jak najniższe straty ciepła. W tym celu warto zamontować wysokiej jakości piec gazowy (sprawdź https://serwisogrzewania24.pl/) oraz przeprowadzać jego systematyczną konserwację. Jak jeszcze możemy zatroszczyć się o dobrą izolację?:

  • regularnie wymieniaj uszczelki w oknach i kontroluj ich szczelność;
  • doszczelnij drzwi, także te bardziej techniczne czy np. wyjścia dla zwierząt;
  • raz na kilka lat przeprowadź kontrolę z użyciem kamery termowizyjnej;
  • wyreguluj okna, zmieniając ich tryb z “letniego” na „zimowy”.

Odpowietrz kaloryfery i sprawdź całą instalację

Nie każdy z nas pamięta, aby w domach przeprowadzać odpowietrzanie grzejników. Wystarczy kilka ruchów śrubokrętem, by zyskać pewność, że ograniczymy straty ciepła w naszych wnętrzach. Aby utrzymywać sprawność całej instalacji, oprócz regularnych kontroli przeprowadzanych przez profesjonalny serwis grzejników (realizowany np. przez warszawską firmę Proserwis), powinniśmy zadbać o brak kurzu i zabrudzeń na rurach czy kaloryferach.

Pomyśl o specjalistycznych ekranach za grzejnikami

Aby unikać marnowania ciepła w mieszkaniu czy domu, dobrze jest zamontować specjalistyczne ekrany zagrzejnikowe. Ich koszt jest znikomy, a dzięki nim zyskamy dużo wyższe odbijanie ciepła i co za tym idzie, zaoszczędzimy na ogrzewaniu nawet 6-7%. Wyraźne oszczędności uzyskamy również, usuwając z okolic grzejnika zasłony i firanki. Wraz z ekranem grzejnikowym poprawimy przepływ powietrza.

Nie zabudowuj kaloryfera

Jednym z częstszych powodów utraty ciepła jest zasłanianie źródła ciepła meblami, kartonami czy też pozostawionymi na nich ubraniami i innymi tekstyliami. Pomiędzy grzejnikami a innymi przedmiotami powinno być minimum 10 centymetrów, by zimne powietrze mogło się swobodnie mieszać z tym ciepłym. Aby zadbać o idealnie promieniowanie cieplne warto również zakręcić kaloryfery przed wyjściem z domu, wietrzyć mieszkanie oraz zamontować półki czy szerszy parapet koło grzejnika.

Nie ustawiaj stałej temperatury, a zmieniaj ją

Niewątpliwie najwięcej oszczędzić na ogrzewaniu pomoże nam zmienianie temperatury na podzielniku w zależności od pory dnia i potrzeb. Zużycie energii będzie niższe, gdy będziemy wyłączać ogrzewanie, gdy nie ma nas w domu. Jeśli mamy zautomatyzowane systemy, możemy odpowiednio zaprogramować włączanie i wyłączanie ciepła w zależności od naszego planu dnia.

Na noc zmniejszaj temperaturę

Kolejnym ważnym sposobem na oszczędzanie ciepła w domu jest ustawianie niższej temperatury na noc. Gdy śpimy pod ciepłą kołdrą, nie ma potrzeby, aby kaloryfer grzał tak mocno jak w ciągu dnia. Ogrzewanie mieszkania i domu będzie wydajniejsze i tańsze, gdy zadbamy o nocne obniżanie temperatury. Dodatkowo, w chłodniejszych wnętrzach, z zakręconymi grzejnikami, zdecydowanie lepiej będzie nam się spało.

Regularnie wietrz pomieszczenia

Temperatura w domu ma istotne znaczenie dla naszego zdrowia. Jednak unikanie nieszczelności okien i drzwi, dobre przepływy ciepła nie są wystarczającymi czynnościami do wykonania, aby płacić mniej za ogrzewanie. Na zużycie ciepła i wysokość rachunków może mieć wpływ również wietrzenie. Aby zrobić to efektywnie i zachować większość ciepła, jakie masz w domu, wietrz krótko a intensywnie. Kilka minut przed wietrzeniem wyłącz kaloryfer. Następnie otwórz okno czy balkon na oścież na kilka – kilkanaście minut. Po tym czasie zamknij okna i odkręć grzejnik. Temperatura w pomieszczeniu szybko się podniesie, a powietrze będzie świeże.

Wykorzystuj naturalne źródła ciepła

Warto poznać zasady oszczędnego ustawiania pieca gazowego opisane na blogu Proserwis. Jednak nie można zapominać o wykorzystywaniu naturalnych źródeł ciepła, np. słońca grzejącego w ciągu dnia. Nie zasłaniajmy rolet, pozwólmy naturalnemu światłu pozytywnie wpłynąć na temperaturę w mieszkaniu czy domu.