JAK OGRZAĆ DOM EKOLOGICZNY I DOM PASYWNY?

JAK OGRZAĆ DOM EKOLOGICZNY I DOM PASYWNY?

07.03.2022

BlogSponsorowany

Planując budowę domu pasywnego lub remont już wybudowanego budynku, aby spełniał normy obiektu ekologicznego, musimy stawiać na nowoczesne technologie. Dzięki nim każda nieruchomość może być nie tylko odpowiednio, ale i tanio ogrzana. Choć wiele elementów trzeba wprowadzić podczas stawiania budynku, to są też zmiany, które pomogą nawet bardzo starym budynkom być bardziej energooszczędnym. Co warto wiedzieć o nowoczesnym ogrzewaniu?

Dom ekologiczny czy budynek pasywny?

Istnieje zasadnicza różnica między budynkiem ekologicznym a pasywnym. Jednak oba rodzaje obiektów można wybudować od podstaw, jak i w już istniejących obiektach wykonać kapitalny remont, który je w takie przemieni. Mieszkanie w obu rodzajach budynków zapewnia nam również energooszczędność, a co za tym idzie, jest ekonomiczne. Co do zasady domy ekologiczne korzystają z odnawialnych źródeł energii. Mogą być wyposażone w fotowoltaikę, pompy ciepła czy inne źródła ogrzewania, które nazwiemy ekologicznym. Natomiast budynki pasywne nie potrzebują systemu grzewczego. Są tak konstruowane, aby ich izolacja i wykonane przegrody cieplne utrzymywały cały czas odpowiednią temperaturę bez wykorzystania dodatkowego źródła ciepła.

Fotowoltaika – sposób na własny prąd

W wielu budynkach można zamontować ogrzewanie elektryczne lub też bojlery służące do ogrzewania wody. Mogą one być zasilane prądem wytwarzanym przez fotowoltaikę. Jednak instalacja paneli fotowoltaicznych, może również dawać nam energię elektryczną potrzebną do zapalenia światła i użytkowania sprzętów AGD i RTV. Albo też będzie zasilaniem dla już istniejącego systemu ogrzewania ekologicznego. Choćby pompy ciepła, choć nie potrzebują paliwa, to potrzebują prądu, aby móc działać.

Panele fotowoltaiczne o dobrze dobranej mocy mogą zasilić cały dom i zaspokoić energetyczne potrzeby mieszkańców. A nawet można nadwyżkę wyprodukowanej energii oddawać do siebie i czerpać z tego zyski. Najważniejszą zaletą fotowoltaiki jest jednak możliwość posiadania własnego źródła zasilania, które będzie niezależne od sieci. Nawet jeśli nastąpi awaria, nas jej skutki nie dotkną. Sama zaś energia czerpana jest po prostu ze słońca, dlatego można powiedzieć, że jest to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów jej pozyskiwania.

Ogrzewanie na paliwa ekologiczne

Ogrzewanie domu może być bardzo kosztowne. Na zimę trzeba zgromadzić opał lub też mieć podłączony piec pod paliwo płynące z sieci. Coraz więcej mówi się też o zanieczyszczeniach, które pojawiają się nagminnie w miesiącach zimowych w powietrzu i tworzą smog. Na szczęście można znaleźć ekologiczne źródła ciepła, które są tanie w utrzymaniu albo nie generują toksycznych odpadów czy nie wyzwalają duszącego dymu.

Za najbardziej ekologiczne źródło ogrzewania domu uznaje się obecnie pompy ciepła. Dostępne są różne rodzaje. Niektóre modele trzeba zamontować już podczas budowy domu, ale są też takie, które można podłączyć nawet w starszym obiekcie, który przeszedł modernizację. Pompy mogą pobierać ciepło z otoczenia, najczęściej z gruntu, wód podziemnych czy z powietrza, a później oddają je w budynku za pośrednictwem grzejników czy ogrzewania podłogowego. Inwestując w taki system ogrzewania, największy wydatek poniesiemy, kupując pompę ciepła i podłączając ją w budynku.

Innym sposobem jest ogrzewanie wykorzystujące paliwa odnawialne. Bardzo często kupowane są piece i kominki na pellet. Sam pellet drzewny to drobne granulki, które są sprasowanymi odpadami drzewnymi. Powstają one przy obróbce drewna i w ten sposób mogą być ponownie wykorzystane. Zaletą tego biopaliwa jest wysoka wartość energetyczna sięgająca 16-20 MJ/kg. Dla porównania ekogroszek osiąga wartość 22-24 MJ/kg.

Zatem wysokiej jakości pellet może być na podobnym poziomie co ten drobny rodzaj węgla. Inną zaletą jest praktycznie brak popiołu. Jest go naprawdę niewiele, a sam popiół może być wykorzystany jako nawóz do roślin. Podczas spalania pellet nie produkuje żadnych zanieczyszczeń i nie emituje nieprzyjemnych zapachów. Pellet jest tak bezpieczny, że często ten granulat kupowany jest jako alternatywa dla żwirku dla kota lub gryzoni. Zdecydowanie jest produktem bardzo ekologicznym.

Źródła:

https://inwestuj-profesjonalnie.pl/fotowoltaika-dla-firm-energooszczednosc-i-ekologia-w-jednym/

https://www.castorama.pl/jakie-instalacje-grzewcze-sa-najbardziej-ekologiczne-ins-95941.html