NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ, WYBIERAJĄC KREDYT HIPOTECZNY?

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ, WYBIERAJĄC KREDYT HIPOTECZNY?

18.02.2022

BlogSponsorowany

Kredyt hipoteczny jest jednym z najczęściej wybieranych form kredytu. Na jego uzyskanie najczęściej decydują się ludzie, którzy chcą znaleźć swoje miejsce i mają ustatkowane finanse. Wzięcie kredytu wiąże się z kilkoma latami spłaty, jednak dla wielu jest bardziej opłacalne, niż długoterminowe wynajmowanie mieszkania. Udzielenie kredytu zależy od wielu czynników, zanim podejmie się decyzję, należy zapoznać się dokładnie z wymogami banku. Z jakimi opłatami wiąże się kredyt hipoteczny i na co zwrócić uwagę?


Za i przeciw kredytu hipotecznego


Kredyt mieszkaniowy jest poważną decyzją, związaną ze zobowiązaniem finansowym na długie lata. To najczęściej przeraża młodych ludzi wśród przemyśleń nad wadami i zaletami kredytu hipotecznego. Kolejną z niesprzyjających informacji jest fakt, iż oprocentowanie kredytowe często jest zmienne i w ciągu kilku lat opłaty kredytowe mogą znacząco wzrosnąć. W umowie kredytowej zawarte są wszystkie możliwe zmienne oprocentowania, dlatego każdy potencjalny klient stara się znaleźć na rynku najtańszy kredyt hipoteczny. Udzielenie kredytu hipotecznego przez bank uzależnione jest również od pozytywnej weryfikacji zdolności kredytowej kredytobiorcy. 

Ostatecznie na kredyt hipoteczny decyduje się tysiące młodych ludzi, którzy nie chcą przez wiele lat opłacać cudzego mieszkania na wynajem. Perspektywa posiadania własnego mieszkania jest mobilizująca. Dodatkowo mieszkanie zakupione dzięki kredytowi może być przeznaczone na wynajem, dzięki czemu samoistnie będzie zarabiać na opłaty kredytu. Z kredytem hipotecznym wiąże się również fakt, iż pozwala zwiększyć majątek, a rozłożenie rat na wiele lat jest wygodną opcją dla większości klientów.


Ile wynosi rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO?


Jedną z najważniejszych opłat kredytowych jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Stanowi stałą opłatę wpływającą na decyzję zawarcia umowy kredytu. Całkowity koszt kredytu zależny jest właśnie od tej opłaty. Jednak w przeciwieństwie do oprocentowania kredytu, RRSO jest opłatą stałą. Na oprocentowanie kredytu najbardziej wpływa marża banku. Równie ważne podczas zawarcia umowy kredytu hipotecznego jest również ubezpieczenie nieruchomości, które w przypadku nagłych zdarzeń pozwala na uzyskanie odszkodowania, które ułatwi spłacenie kredytu. 

W przypadku chęci spłacenia kredytu we wcześniejszym terminie, wystarczy wypełnić wniosek o takim zamiarze, co zapewne pozytywnie wpłynie na całkowity koszt kredytu hipotecznego. Aby sprawdzić, które z ofert kredytów hipotecznych jest najkorzystniejszy, warto sprawdzić ranking kredytów hipotecznych, porównując oferty na stronie kredyt-na-nieruchomosc.pl. Jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny, przejrzyj oferty i wybierz najbardziej rozsądną i dogodną dla ciebie opcję.


Czego wymagają banki do zawarcia umowy kredytu?


Aby otrzymać kredyt hipoteczny konieczne będzie uzyskanie pozytywnego wyniku zdolności kredytowej oraz przedstawienie stałych dochodów w ciągu ostatnich lat. Pozytywnie na kredyt hipoteczny wpłynie posiadanie stałej umowy o pracę. Należy również przedstawić zaświadczenie o źródle dochodów, zaświadczenia z ZUS-u oraz pełny wyciąg z osobistego rachunku bankowego, który bezpośrednio wpływa na decyzję o przyznanie kredytu hipotecznego. Ostatnim z dokumentów wymaganych przez banki będzie przedstawienie rozliczenia podatkowego z ostatnich dwóch lat, najczęściej w postaci PIT-u 37. W przypadku posiadania działalności gospodarczej konieczne będzie potwierdzenie regularnych opłat podatkowych oraz przedstawienie przychodów i rozchodów za ostatni rok.