PODWYŻKA STÓP PROCENTOWYCH

PODWYŻKA STÓP PROCENTOWYCH

28.12.2021

BlogSponsorowany

W październiku i listopadzie tego roku, po raz pierwszy od 10 lat, Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła wzrost stóp procentowych. Powód wspomnianej decyzji stanowi bardzo wysoka inflacja, (do czynienia mamy z najwyższym poziomem od 20 lat). Jak podwyższenie stóp procentowych wpłynie na rynek nieruchomości? Zachęcamy do lektury!




Ceny nieruchomości a podwyżka stóp procentowych


Jak wiadomo, ceny nieruchomości są bardzo wysokie ‒ nie zmieniła tego nawet pandemia. W większości przypadków zakup nieruchomości finansowany jest kredytem hipotecznym. Podwyższenie stóp procentowych zmniejszy atrakcyjność takiego rozwiązania. Koszty kredytu będą większe, a to zmniejszy liczbę zainteresowanych. Wyższe stopy procentowe mogą też przyczynić się do spadku cen nieruchomości.


Leasing zwrotny ‒ czym jest?

W czasach, gdy koszt pieniądza jest coraz wyższy, dysponowanie gotówką stanowi jedną z właściwych metod pozwalających na zdobycie przewagi nad konkurencją. Sposobem na uzyskanie gotówki jest sale & leaseback. Na czym polega takie rozwiązanie?

Sale & leaseback w tłumaczeniu oznacza najem zwrotny. Struktura takiego procesu jest następująca. Przedsiębiorca inwestuje środki w budowę dostosowanego do specyfiki swojej branży obiektu, na przykład magazynu bądź hali produkcyjnej. Następnie sprzedaje daną nieruchomość inwestorowi. Co najważniejsze, po sprzedaży przedsiębiorca nadal użytkuje dany obiekt i zarządza nim na zasadach najmu.

Sale & leaseback ‒ zalety

Budowa obiektów sprawia, że przedsiębiorca musi zamrozić ogromną sumę pieniędzy. Co więcej, zazwyczaj tego typu inwestycje finansowane są kredytem, co generuje dodatkowe, niemałe koszty. Odzyskanie kapitału zazwyczaj możliwe jest dopiero w przypadku likwidacji jednostki.

Jaką rolę odgrywa wspomniany powyżej najem zwrotny? Dzięki sprzedaży obiektu przedsiębiorca odzyskuje cały kapitał. Środki może przeznaczyć na rozwój firmy i kolejne inwestycje. Jednocześnie firma przez cały czas korzysta z obiektu, który jest dostosowany do potrzeb branży. Warto też wspomnieć, że takie rozwiązanie pozwala na uniknięcie zadłużenia i zachowanie płynności finansowej.

INWI ‒ fachowe wsparcie w transakcjach sale & leaseback


INWI to zespół specjalistów, który reprezentuje fundusze inwestycyjne, dokonujące zakupu nieruchomości produkcyjnych, magazynowych i biurowych w ramach sale & leaseback. Firma działa na rynku polskim, a na koncie ma wiele pomyślnie zakończonych transakcji.

Podsumowanie

Podwyżki stóp procentowych zmniejszą atrakcyjność finansowania nieruchomości kredytem hipotecznym. Większe koszty kredytu, przyczynią się do zmniejszenia liczby zainteresowanych takim rozwiązaniem. Coraz większą popularnością cieszy się natomiast sale & leaseback. W przypadku sale & leaseback przedsiębiorca sprzedaje obiekt, na przykład magazyn, inwestorowi. Przedsiębiorca nadal użytkuje nieruchomość i zarządza nią, odbywa się to jednak na zasadach najmu.