DOM DREWNIANY CZY MUROWANY?

DOM DREWNIANY CZY MUROWANY?

27.10.2021

Blog

Własny dom to marzenie wielu z nas. Ogród, prywatna przestrzeń, przyjazna altana, grill oraz rozsądny dystans do sąsiadów - to coś, bez czego wielu nie wyobraża sobie codziennego życia. W momencie, gdy zapada decyzja o budowie domu pojawia się kolejne pytanie – drewniany czy murowany?

Własny dom to marzenie wielu z nas. Ogród, prywatna przestrzeń, przyjazna altana, grill oraz rozsądny dystans do sąsiadów - to coś, bez czego wielu nie wyobraża sobie codziennego życia. W momencie, gdy zapada decyzja o budowie domu pojawia się kolejne pytanie – drewniany czy murowany? Zwolennicy obu rozwiązań mają swoje argumenty. Nic dziwnego, bowiem oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Tradycjonaliści najczęściej opowiadają się za technologią murowaną. Miłośnicy natury zaś nie boją się ryzyka, związanego z trwałością drewna, wsadzając wszelkie uwagi tego typu między mity.


Projekt domu to jeden z najważniejszych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę. Ze względu na to, że w Polsce najczęściej wybiera się domy murowane , to to takich gotowych projektów jest zdecydowanie najwięcej. Projekty są różnorodne, a ponadto zazwyczaj są też tańsze, niż w przypadku technologii drewnianej.

Na polu dostępności materiałów również przewagę zyskują domy murowane. Hurtownie i składy budowlane oferują szerokie spektrum materiałów izolacyjnych, konstrukcyjnych czy wykończeniowych. Oprócz tego mają konkurencyjne ceny, a ponadto także atrakcyjne rabaty. Dopasowywanie materiałów do domu drewnianego jest zdecydowanie bardziej pracochłonne. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, które odpowiednio obrabiają drewno, by stało się ono właściwym budulcem.

Co do czasu budowy, paradoksalnie to technologia drewniana wypada dużo lepiej. Teoretycznie dom w technologii murowanej stawia się przez dwa sezony. Pierwszy to ukończenie budowli do stanu surowego zamkniętego, drugi zaś to prace wykończeniowe. Zaprawy oraz inne spoiwa wymagają bowiem czasu na wyschnięcie. Ogranicza to realizację robót budowlanych zimą, a więc w niskiej temperaturze.

Istotną kwestią jest również izolacja ciepła jeśli chodzi o technologię drewnianą i murowaną. Drewniane budynki powinny być wyposażone w system automatycznego ogrzewania. Dom bowiem szybko się nagrzewa, ale równie szybko traci ciepło. Aby zachować odpowiedni poziom ciepła, warto zainwestować w rozwiązanie, które automatycznie będzie regulować temperaturę pomieszczeń.

W kontrze do tego rozwiązania stoją domy murowane, które wolno się nagrzewają, ale równie wolno tracą ciepło. Nie musi to oznaczać, że będą tańsze w eksploatacji. Na rynku pojawia się coraz więcej projektów energooszczędnych domów drewnianych, które dorównują jakością domom murowanym.

Jaką więc technologię wybrać? Wszystko zależy od osobistych preferencji, natomiast warto rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. W końcu budowa domu to przedsięwzięcie na całe życie, które wymaga skrupulatnej analizy wszelkich potrzeb i możliwości.