DZIAŁKI NA SPRZEŻ - KATOWICE. JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ?

DZIAŁKI NA SPRZEŻ - KATOWICE. JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ?

22.09.2021

BlogSponsorowany

Działki na sprzedaż - Katowice stwarzają przynajmniej kilka propozycji w tym zakresie - potrafią zaskoczyć różnorodnością. Jednocześnie jest to poważna decyzja i zanim podpiszesz umowę z myślą o budowie domu, musisz wziąć pod uwagę szereg czynników - nie tylko metraż i położenie. Jak sprawdzić, czy dana działka budowlana będzie dla ciebie idealnym wyborem?


1. Działka na sprzedaż - podstawowe informacje
2. Jak kupić działkę budowlaną? Kwestie prawne
3. Plany zagospodarowania przestrzennego

Wbrew pozorom nietrudno znaleźć ciekawe działki na sprzedaż. Katowice są pod tym względem dobrym rynkiem. Nie sugeruj się jednak wyłącznie tym, że oglądasz przepiękną działkę położoną w atrakcyjnej lokalizacji. Zweryfikuj wszystkie dokumenty i kwestie prawne.


Działka na sprzedaż - podstawowe informacje


Jaka powinna być idealna wystawiona na sprzedaż działka budowlana? Przede wszystkim nie może być ona zbyt mała - najwygodniej budować na posesji o metrażu przynajmniej 800 - 1000 m kw. Atrakcyjną działkę budowlaną czyni także jej kształt - wszelkie nieregularności mogą stanowić utrudnienie na etapie inwestycji. Proces budowlany ułatwią także odpowiednie warunki gruntowe i płaskie ukształtowanie terenu. Tyle w teorii: nie oznacza to, że nie możesz skusić się na ofertę sprzedaży działki budowlanej położonej na pochyłości. Sprawdź jedynie, co wiąże się z taką sytuacją.

Zweryfikuj ponadto:

  • topografię działki - np. sąsiedztwo terenów zalewowych czy obecność osuwającego się gruntu,
  • orientacja działki względem stron świata,
  • zadrzewienie,
  • jakość i rodzaj gruntu,
  • uzbrojenie,
  • dostęp do drogi publicznej.

Oczywiście te wszystkie aspekty znajdują odzwierciedlenie w cenie. Przeznaczona do sprzedania uzbrojona działka budowlana będzie odpowiednio droższa.


Jak kupić działkę budowlaną? Kwestie prawne


Przed zakupem gruntu zawsze sprawdź, jaki stan prawny ma działka na sprzedaż. Najwygodniej, gdy właściciel jest jeden. Wówczas znacznie łatwiej porozumieć się co do warunków. Duże znaczenie ma także status działki - zgodnie ze zmienionymi w 2016 roku przepisami grunt rolny o powierzchni nie przekraczającej 3000 m2 może kupić każdy, nie tylko rolnik. Musisz jednak liczyć się z koniecznością odrolnienia terenu.


Plany zagospodarowania przestrzennego


Niezabudowana działka budowlana potrzebuje jeszcze projektu, którego nie dostaniesz wraz z ofertą sprzedaży działki. Zanim dokonasz zakupu sprawdź, czy teren objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Takie regulacje niekiedy są bardzo szczegółowe i wskazują nawet na liczbę kondygnacji.