ODBIÓR MIESZKANIA Z KAMERĄ TERMOWIZYJNĄ

ODBIÓR MIESZKANIA Z KAMERĄ TERMOWIZYJNĄ

21.09.2021

BlogSponsorowany

Kiedy warto wykonać badanie termowizyjne Odbiór deweloperski mieszkania z kamerą termowizyjną zazwyczaj wykonuje się w okresie jesienno-zimowym, ponieważ do jej użycia i wykrycia ewentualnych mostków termicznych wymagana jest odpowiednia (min.10°-15°) różnica temperatury zewnętrznej i wewnętrznej. Kamery termowizyjnej podczas odbioru deweloperskiego możemy również użyć w innych celach. Przykładowo za pomocą kamery wykryjemy nieszczelności instalacji i zawilgocenia elementów budynku. Co więcej kamera termowizyjna wykryje nam także przegrzewanie się instalacji elektrycznej i inne anomalie występujące w rozdzielniach elektrycznych.


Kiedy warto wykonać badanie termowizyjne


Odbiór deweloperski mieszkania z kamerą termowizyjną zazwyczaj wykonuje się w okresie jesienno-zimowym, ponieważ do jej użycia i wykrycia ewentualnych mostków termicznych wymagana jest odpowiednia (min.10°-15°) różnica temperatury zewnętrznej i wewnętrznej. Kamery termowizyjnej podczas odbioru deweloperskiego możemy również użyć w innych celach. Przykładowo za pomocą kamery wykryjemy nieszczelności instalacji i zawilgocenia elementów budynku. Co więcej kamera termowizyjna wykryje nam także przegrzewanie się instalacji elektrycznej i inne anomalie występujące w rozdzielniach elektrycznych.
Podsumowując, kamera podczas odbioru mieszkania czy domu od dewelopera pomoże nam:

a) Wykryć mostki termiczne, czyli miejsca przez które ucieka ciepło;
b) Zidentyfikować nieszczelność instalacji oraz zawilgocenia budynku;
c) Określić czy instalacja elektryczna nie przegrzewa się.


Co to jest mostek termiczny


Mostek termiczny to miejsce w zewnętrznej przegrodzie naszego budynku, czyli ścianie, dachu czy stolarce okiennej i drzwiowej o znacznie wyższym współczynniku przewodzenia ciepła niż elementy sąsiadujące co powoduje wzmożoną utratę ciepła.


Najczęściej spotykane mostki termiczne:


Podczas badania termowizyjnego najczęściej mostki termiczne możemy spotkać:
● Przy nieszczelności stolarki okiennej i drzwiowej.
● W miejscu montażu parapetów i ram okiennych.
● W narożnikach i elementach żelbetowych budynku (słupy i belki w ścianach zewnętrznych)
● W konstrukcji dachu/stropodachu
● Na połączenie balkonu ze stropem,
● Przy kratkach wentylacji wyciągowej przy odwróconym ciągu wentylacji.
● Przy kominach i innych przejściach przez dach/stropodach.


Na czym polega badanie kamerą termowizyjną


Badanie kamerą termowizyjną polega na wykonaniu termografii przy pomocy specjalnej kamery która obrazuje nam w paśmie średniej podczerwieni promieniowanie cieplne emitowane przez dany element budowlany. Kamera pozwala nam wykonać również termogramy, czyli zdjęcia miejsc w których dokonujemy pomiaru. Kamery termowizyjne są drogimi urządzeniami ich ceny kształtują się od dwóch do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak sam sprzęt to nie wszystko. Badanie termowizyjne należy odpowiednio przeprowadzić, a co najważniejsze dobrze interpretować otrzymane wyniki pomiarów.


Konsekwencje mostków termicznych


W zależności od wielkości mostka termicznego konsekwencję mogą być bardzo poważne, do najczęstszych należą:

● podwyższone rachunki za ogrzewanie spowodowane utratą ciepła
● przy niskich temperaturach duże mostki termiczne prowadzą do przekroczenia punktu rosy i skraplania się pary wodnej w miejscu mostka termicznego co powoduje zawilgocenia elementów i dalszych konsekwencji z tym związanych.
● w skrajnych przypadkach duże różnice temperatur elementów konstrukcyjnych i mostki termiczne mogą powodować nawet uszkodzenia elementów konstrukcyjnych.


Inne zastosowania kamery termowizyjnej podczas odbioru mieszkań


Kamerę termowizyjną używamy również w innych celach niż diagnozowanie mostków termicznych budynku w sezonie jesienno-zimowym. Kamerą termowizyjną możemy wykryć również nieszczelności instalacji, sprawdzić poprawność działania instalacji ogrzewania podłogowego, wykryć zawilgocenia elementów budowlanych, czy zdiagnozować usterki i niepoprawne działanie instalacji elektrycznej. Najczęściej wykrywane usterki podczas badania termowizyjnego w mieszkaniach poza mostkami termicznymi to zawilgocenia ścian zewnętrznych przy balkonach/tarasach lub zawilgocenia kominów (szachtów instalacyjnych).


Ile kosztuje badanie termowizyjne?


Koszt badania termowizyjnego podczas odbioru deweloperskiego mieszkania to zazwyczaj od 100 zł do 300 zł w zależności od powierzchni mieszkania i zakresu pomiaru. Przy koszcie urządzenia za ładnych kilka tysięcy złotych to zdecydowanie atrakcyjna cena, a wykryte usterki pozwolą nam uniknąć wielu poważnych konsekwencji i oszczędzić na ogrzewaniu mieszkania.

ODBIÓR MIESZKANIA Z KAMERĄ TERMOWIZYJNĄ
ODBIÓR MIESZKANIA Z KAMERĄ TERMOWIZYJNĄ