JAK POLICZYĆ RATĘ KREDYTU HIPOTECZNEGO?

JAK POLICZYĆ RATĘ KREDYTU HIPOTECZNEGO?

17.09.2021

BlogSponsorowany

Kredyt hipoteczny to metoda finansowania nieruchomości, która wykorzystywana jest przy budowie domu lub zakupie nieruchomości. Jego miesięczna rata uzależniona jest od wielu czynników, do których należy przede wszystkim kwota kredytu, oprocentowanie oraz okres kredytowania. Posiadając te informacje można ją samodzielnie obliczyć. Jak to zrobić?


Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego?


Chcąc samodzielnie obliczyć ratę kredytu hipotecznego wystarczy znajomość kwoty zobowiązania, oprocentowania w skali roku, ilości rat pozostających do spłaty. Posiadając te dane należy skorzystać ze wzoru:

R=A*(q^n)*(q-1)/[(q^n)-1]

gdzie:

R - wysokość raty,

A - wysokość kredytu,

q - parametr liczony jako 1+oprocentowanie w skali roku/12

n - ilość rat do spłaty.

Jak wygląda to na przykładzie? Przyjmijmy, że kwota kredytu wynosi 300 tys. złotych, które zostało zaciągnięte na 25 lat, czyli 300 rat, a oprocentowanie kredytu wynosi 4,7%.

Pierwszym krokiem jest obliczenie parametru q, co wygląda następująco:

q=1+(4,7%/12)=1,00392

Następnie pozostaje skorzystać z głównego wzoru, czyli:

R=A*(q^n)*(q-1)/[(q^n)-1]

R=300000*(1,00392^300)(1,00392-1)/[(1,00392^300)-1]

R=300000*3,23*0,00392/(3,23-1)

R=3798,48/2,23

R=1703,35

Wysokość miesięcznej raty wynosi więc w tym przypadku 1 703,35zł. Oczywiście przy założeniu, że są to raty równe. Należy jednak zaznaczyć, że powyższy wzór nie obejmuje opłat dodatkowych, do których należy zazwyczaj ubezpieczenie, czy opłata przygotowawcza. Wyliczenie rzeczywistej wysokości raty wymaga zsumowania ich wszystkich, a następnie podzielenia otrzymanego wyniku przez liczbę rat kredytu. Ostatnim krokiem jest dodanie otrzymanej kwoty do wysokości raty uzyskanej z powyższego wzoru. Jak widać samodzielne wyliczenie raty kredytu hipotecznego jest możliwe, jednak umiejętności posłużenia się dość skomplikowanym wzorem matematycznym. Zdecydowanie łatwiej jest wykorzystać dedykowany kalkulator kredytu hipotecznego, który automatycznie wyliczy wysokość raty oraz całkowity koszt kredytu.Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać kredyt hipoteczny?


Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie warunki należy spełnić, by uzyskać kredyt hipoteczny. Szczegółowe wymagania są inne w każdej instytucji finansowej, jednak ogólne kryteria są niezbędne i obejmują przede wszystkim posiadanie:

- stałego i udokumentowanego dochodu - najlepiej pochodzącego z umowy o pracę na czas nieokreślony, ale może być również własna działalność, czy bezterminowa umowa cywilnoprawna;

- zdolności kredytowej - podstawa do uzyskania jakiegokolwiek kredytu;

- dobrej historii kredytowej - wysoki scoring BIK potwierdza wiarygodność klienta;

- wkładu własnego - najlepiej w wysokości 20% kwoty kredytu, co pozwoli uzyskać atrakcyjne warunki kredytowania.Na co zwrócić uwagę starając się o kredyt hipoteczny?


Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego należy liczyć się z dużą ilością formalności do załatwienia. Jest to nieuniknione, w związku z czym warto skupić się na ważniejszych kwestiach. Najistotniejszy powinien być wybór optymalnego rozwiązania, czyli takiego, którego niski koszt będzie połączony z odpowiednio dopasowaną ratą oraz okresem kredytowania. Jest to niezwykle ważne, ponieważ dobrze dobrana wysokość raty to w pewnym sensie gwarancja, że będziemy w stanie regulować ją w terminie. O czym jeszcze pamiętać przy zaciąganiu kredytu hipotecznego? Przede wszystkim należy mieć świadomość, że bank, w którym od lat posiadamy konto osobiste niekoniecznie będzie miał dla nas najlepsze warunki. W związku z tym dobrą praktyką jest porównanie ofert różnych instytucji, czego można dokonać korzystając ze specjalnych rankingów, które są dostępne w Internecie.

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to ważna decyzja, w związku z czym należy zrobić wszystko by wybrać korzystną ofertę. Zdecydowanie ułatwi to posiadanie wiedzy w zakresie samodzielnego wyliczenia raty kredytu, czy umiejętności szybkiego porównania różnych produktów.