O JAKICH FORMALNOŚCIACH MUSISZ PAMIĘTAĆ, PLANUJĄC ZAKUP MIESZKANIA OD DEWELOPERA?
03.08.2021
Decyzja o zakupie mieszkania nie powinna zapadać zbyt pochopnie. Zanim zdecydujesz się na inwestycje, przygotuj szczegółowy plan działania. Sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić, aby transakcja przebiegła bez najmniejszych problemów.
Dlaczego warto zdecydować się na nowe mieszkanie?
Masz do wyboru dwie drogi. Możesz zakupić mieszkanie z rynku pierwotnego (bezpośrednio od dewelopera) lub zdecydować się na nieruchomość z rynku wtórnego (wówczas nabywasz ją przeważnie od poprzedniego właściciela).
Inwestycja w nowe nieruchomości to pewność co do wysokiego standardu realizacji. Otrzymujesz klucze do mieszkania, które pachnie nowością. Samodzielnie podejmujesz decyzje, jak je urządzić i nie musisz przejmować się tym, aby wywieźć z lokalu meble po poprzednim właścicielu.
Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze
Rynek nieruchomości w stolicy rozwija się w zawrotnym tempie. Nie będziesz mieć żadnego problemu z tym, aby znaleźć atrakcyjne oferty przedstawiane przez deweloperów. Niezależnie od tego, czy szukasz kawalerki położonej niedaleko centrum, czy też interesuje Cię kilkupokojowe mieszkanie dla całej rodziny w spokojnej okolicy, to nowoczesne realizacje będą w stanie zaspokoić Twoje potrzeby mieszkaniowe.
Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy rezerwacyjnej dotyczącej konkretnego lokalu mieszkaniowego, przemyśl dokładnie, jakie aspekty są dla Ciebie najważniejsze. Czy będzie to cena mieszkania, jego położenie, czy kwestie związane z infrastrukturą znajdującą się w najbliższym otoczeniu?
Formalności związane z zakupem mieszkania
Gdy już wiesz, czego chcesz i znalazłeś na mapie warszawskich realizacji mieszkanie swoich marzeń, to pora, abyś zapoznał się z formalnościami, które czekają na Ciebie przy finalizacji transakcji.
Po pierwsze, musisz zgromadzić środki na zakup mieszkania. Jeśli nie masz oszczędności pozwalających na pokrycie inwestycji, to zapewne sięgniesz po instrument finansowy, jakim jest kredyt hipoteczny. Ucieszy Cię informacja, że coraz więcej banków podejmuje decyzję o tym, aby znacznie obniżyć wysokość wkładu własnego (z dotychczasowych 20% do 10%).
Po drugie, będziesz zobowiązany do tego, aby podpisać z deweloperem umowę. A raczej umowy – może się okazać, że konieczne będzie kilka aktów. W pierwszej kolejności możesz zdecydować się na podpisanie umowy rezerwacyjnej. Dzięki niej zyskasz pewność, że deweloper przez czas wskazany w umowie nie będzie oferował zarezerwowanego przez Ciebie lokalu innym potencjalnym nabywcom.
Inne dokumenty, które są zawierane w kolejnych krokach, to m.in. umowa przedwstępna, umowa deweloperska czy wreszcie ostateczna umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu. Zwróć uwagę na to, aby umowy były zawierane w odpowiedniej formie. Np. umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu musi być zawarta w formie aktu notarialnego. W przeciwnym razie jest nieważna.
Chcesz bezproblemowo przejść przez proces zakupu nieruchomości? Skorzystaj z doświadczenia warszawskiego dewelopera, który ma na swoim koncie realizacje w różnych dzielnicach stolicy. Dantex to firma o ugruntowanej pozycji na rynku, ciesząca się ogromnym zaufaniem wśród klientów!