CZYM POWINNY CECHOWAĆ SIĘ NAJLEPSZE SYSTEMY OCIEPLEŃ
17.05.2021
Odpowiedni system ocieplenia domu przynosi jego mieszkańcom szereg korzyści natury finansowej i zdrowotnej. Pozwala zaoszczędzić na wydatkach za ogrzewanie bądź klimatyzację, pełni również kluczową rolę w tworzeniu tzw. zdrowego mieszkania. W sklepach oferujących materiały budowlane bez trudu znajdziemy wiele różnych systemów ociepleń – czym sugerować się przy zakupie, aby ustrzec się ewentualnych problemów?
Zawsze stawiaj na kompletny system ociepleń
W sytuacji, w której planujesz na stałe wyeliminować problemy z utrzymaniem temperatury, powinieneś zainwestować w kompletny system ociepleń. Tylko ściśle dobrane elementy jednego zestawu są w stanie wzajemnie uzupełniać się i prawidłowo realizować swoje działanie, wspierając odpowiednią efektywność energetyczną budynku i mikroklimat wnętrz. Jeśli chcesz upewnić się, że wybrany system ociepleń przyniesie oczekiwane rezultaty, powinieneś zdecydować się na wybór podzespołów od jednego producenta.
Jednorodny system ocieplenia okiem profesjonalistów
Twierdzenie to podzielają również specjaliści. Zdaniem Macieja Iwańca, Product Managera firmy Baumit – System ocieplenia jest kompletnym zestawem produktów, poddanym na etapie tworzenia wielu testom i badaniom. Tylko tak stworzony produkt jest w stanie zapewnić deklarowane parametry wraz ze standardami bezpieczeństwa. Stworzony częściowo z produktów renomowanych marek „składak” może nie spełnić pokładanych w nim oczekiwań, gdyż użyte w nim podzespoły nie zostały zweryfikowane w ogólnym połączeniu. Należy pamiętać, że komponenty systemu od kilku producentów, mogą mieć nieco inne właściwości i zainstalowane razem powodować w dłuższej perspektywie niepożądane konsekwencje. Wśród kosztownych skutków takiej decyzji warto wymienić potencjalne pęknięcia i rozwarstwienia, które mogą pojawić się nawet już po pierwszej zimie i wywołać zawilgocenie ścian wewnętrznych ocieplenia. Sytuacja ta może doprowadzić w kolejnych latach do pogorszenia właściwości termoizolacyjnych oraz obniżenia walorów estetycznych elewacji budynku.
Niekompletne systemy ociepleń nie mają gwarancji
Przytoczone powyżej powody sprawiają, że producenci kompletnych systemów ociepleń nie biorą odpowiedzialności za jakość i skuteczność systemu złożonego z produktów wielu marek. Kupujący nie ma pewności na temat jakości kompletnego produktu, jakim jest system, oraz ma utrudnioną drogę w przypadku ewentualnej reklamacji
.Przeanalizuj parametry termoizolacyjne
Wśród dostępnych na rynku rozwiązań termoizolacyjnych prym wiodą płyty styropianowe. Rozważając zakup danego komponentu należy starannie przeanalizować ich parametry, takie jak współczynnik przewodzenia ciepła. Im mniej wynosi jego wartość, tym ma lepsze właściwości izolacyjne i może być zastosowana cieńsza warstwa ocieplenia. Właściwość ta z pewnością ucieszy osoby, które chcą zachować jak najwięcej przestrzeni na balkonie bądź logii oraz uniknąć tzw. efektu okien strzelniczych, który ogranicza ilość światła w pomieszczeniu. Wśród najczęściej stosowanych rozwiązań należy wyróżnić płyty styropianowe o grubości ok. 15 cm i współczynniku przewodzeniu ciepła λ = 0,040 W/mk. Podobny efekt termoizolacyjny jest możliwy do osiągnięcia również przy cieńszej, bardziej efektywnej płycie fasadowej o niższym współczynniku λ – zauważa ekspert firmy Baumit, Maciej Iwaniec. Warto zastanowić się nad grafitową płytą styropianową Baumit StarTherm o grubości 12 cm i współczynniku λ =0,031 W/mk. Drugim wartym uwagi produktem jest płyta z pianki fenolowej Baumit ResolutionTherm, polecana zwłaszcza przy budownictwie pasywnym. Cechuje się niezwykle niską przewodnością cieplną, na poziomie λ=0,022 W/mK, dzięki czemu grubość płyty można ograniczyć aż do 8 cm, nie tracąc na termoizolacji.
Kiedy zdecydować się na wykonywanie systemu ociepleń w naszym domu?
Firmy, oferujące kompletne systemy ociepleń, doradzają zazwyczaj przeprowadzanie prac termoizolacyjnych w temperaturze od +5 do +25°C. Ekspert firmy Baumit, Maciej Iwaniec, poświęcił uwagę również tej kwestii: Zbyt wysokie bądź niskie temperatury mogą zaburzyć proces prawidłowego wiązania i wysychania wypraw wierzchnich oraz zapraw klejowych, dlatego prace powinno się planować z uwzględnieniem prognozy pogody i panujących warunków. W zakresie wysokiej jakości zapraw klejowo-szpachlowych do wykonywania warstwy zbrojonej, zapewniającej najwyższe bezpieczeństwo, godnym uwagi jest zaprawa Baumit ProContact bądź Baumit StarContact White – wzmocniona włóknami polipropylenowymi, która nie wymaga gruntowania.
Postaw na profesjonalny system ociepleń Baumit
Tylko kompletny system ociepleń od jednego producenta oraz rzetelnie przeprowadzone prace budowlane są gwarancją wysokiej jakości na wiele nadchodzących lat. Zapoznaj się z ofertą na system ociepleń od firmy Baumit i postaw na trwałe zabezpieczenie efektywności energetycznej oraz korzystny domowy mikroklimat.