ROLETY ZEWNĘTRZNE - NOWA JAKOŚĆ W TWOIM DOMU
28.04.2021
Rolety zewnętrzne to coraz powszechniejszy widok w polskich domach. Co sprawia, że są tak chętnie wybierane? I dlaczego – jeśli wciąż nie masz rolet w swoim mieszkaniu – powinieneś rozważyć ich zakup? Dowiedz się w tym poradniku.
Rolety zewnętrzne – co warto o nich wiedzieć?
Przy wyborze osłony na okno najczęściej pojawia się dylemat, czy wybrać wewnętrzne, czy zewnętrzne rolety? Podczas gdy pierwsze rozwiązanie może pełnić co najwyżej rolę dekoracyjną i w ograniczonym stopniu chronić przed światłem słonecznym, tak rolety zewnętrzne mają o wiele więcej zalet. Jakich dokładnie?
W okresie jesienno-zimowym rolety zewnętrzne pomagają ograniczyć straty energii, natomiast latem chronią pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem. Rolety zewnętrzne są świetną barierą akustyczną przed odgłosami z zewnątrz, dlatego pomogą znieść uroki mieszkania przy ruchliwej ulicy lub głośnym sąsiedztwie.
Wiele rolet zewnętrznych posiada atesty antywłamaniowe. Skuteczność takich rolet jest określana symbolem RCX, gdzie w miejscu X znajduje się numer od 1 do 6. Im wyższa wartość współczynnika X, tym Twój majątek i domownicy są bezpieczniejsi. Warto zaznaczyć, że rolety antywłamaniowe RC6 stanowią niemal niemożliwą przeszkodę do sforsowania.
Jeśli jesteś fanem nowinek technologicznych, z pewnością zainteresuje Cię rozwiązanie, jakim jest silnik do rolet. Dzięki niemu rozwijanie lub zwijanie rolety jest wygodniejsze, ponieważ robisz to za pomocą pilota lub przełącznika klawiszowego. Za wyborem rolet z napędem elektrycznym przemawiają ich właściwości antywłamaniowe. Przykładowo rolety firmy Oknoplast są wyposażone w wieszaki blokujące, które uniemożliwiają potencjalnemu włamywaczowi podniesienie opuszczonego pancerza rolety.
Jak łączyć rolety i zasłony?
Podstawowa zasada aranżacyjna, której należy absolutnie przestrzegać przy łączeniu rolet i zasłon, brzmi: gładkie rolety pasują tylko do wzorzystych zasłon, a gładkie zasłony komponują się z wzorzystymi roletami. Jeśli zdecydujesz się na to, aby pokryte wzorami były zarówno rolety, jak i zasłony, w efekcie uzyskasz efekt estetycznego chaosu i kiczu.
Jeśli wolisz powściągliwość w urządzaniu wnętrz, możesz dobrać rolety i zasłony w stonowanej, naturalnej kolorystyce, których barwy różnią się od siebie o ton lub dwa. Pamiętaj jednak, że jasny materiał będzie przepuszczał dużo światła słonecznego, a zbyt mocne światło może utrudniać pracę przy komputerze i oglądanie telewizji.
Czy istnieje konfiguracja rolet i zasłon, która będzie wyglądać korzystnie w niemal każdym wnętrzu? W wielu poradnikach na temat aranżacji mieszkania można zetknąć się ze wskazówką, aby roletę i zasłonę łączyć kontrastowo. Chodzi o to, aby trzymać się zasady „jasne w połączeniu z ciemnym” (np. biała roleta i brunatna zasłona lub odwrotnie).
Jak zmierzyć okno do rolety?
Żeby rolety zewnętrzne spełniały swoje funkcje, należy je odpowiednio dopasować do okna. Jak to zrobić? Mierząc okno pod rolety do wnęki musisz dowiedzieć się, jaka jest szerokość i długość wnęki po obu stronach. Pomiaru powinieneś dokonywać poprzez przyłożenie miarki do krawędzi ścian. Bądź dokładny i uważny. Zwróć uwagę na wszelkie nierówności i wypusty we wnęce okiennej, które podczas montażu mogą utrudnić pracę – wówczas konieczne będzie wyrównanie ściany.
Analogiczne czynności, jak te przedstawione powyżej, powinieneś wykonać, gdy planujesz montaż rolet na murze. W takim przypadku musisz pomiary przeprowadzić na zewnętrznej krawędzi wnęki okiennej. Dodatkowo przy pomocy szpikulca zrób kilka pomiarów kontrolnych, sprawdzając, jak grube jest ocieplenie budynku. Jeśli chcesz mieć pewność, że zebrałeś prawidłowe pomiary, poproś o pomoc znajomego lub domownika.