CZY METAL SPRAWDZI SIĘ JAKO MATERIAŁ WYKOŃCZENIOWY?
28.11.2024
Metal to często wykorzystywany we współczesnej architekturze materiał wykończeniowy. Projektanci chętnie sięgają po niego ze względu na wyjątkową trwałość, a także estetyczny wygląd tego surowca. Elementy wykonane z metalu pojawiają się zwłaszcza w nowoczesnych obiektach. Materiał ten kojarzony jest z surowym, minimalistycznym wyglądem. Pasuje idealne do wnętrz industrialnych, czy loftowych. Czy sprawdzi się jednak jako materiał wykończeniowy? Piszemy o tym w dalszej części artykułu!
Metal w aranżacjach- w jakiej formie się pojawia?
Architekci w trakcie aranżacji wnętrz korzystają ze stali, aluminium, ale także miedzi i mosiądzu.Zazwyczaj używane są jako profile do budowy wszelkich konstrukcji, blachy o różnej grubości, ciekawe elementy tworzące meble oraz detale architektoniczne. Chcąc uzyskać pożądany kształt metalu (walce, stożki, gwinty), profesjonalne warsztaty zajmujące się obróbką tego materiału, posiadają na wyposażeniu m.in. tokarki do metalu.
Warto dodać, że poszczególne rodzaje metali różnią się od siebie swoimi właściwościami i mogą być użyte w odmienny sposób w projektowaniu wnętrza.Aluminium to lekki i wytrzymały surowiec, powszechnie stosowany w meblach o nowoczesnym designie. Jeśli chodzi o stal, to jest ona twardym metalem, z którego także możemy stworzyć nowoczesne modeli mebli, idealne współgrające ze stylem industrialnym. Miedź i mosiądz to wyjątkowo ciepłe oraz eleganckie metale, które z powodzeniem odnajdą się w różnych stylach, będąc znakomitą ozdobą np. przestrzeni w stylu klasycznym.
W jakich stylach aranżacji wnętrz sprawdzi się metal?
Metal to wszechstronny materiał, po którego możemy sięgnąć w wielu różnych stylach aranżacji wnętrza. Jak już wcześniej wspomniano, doskonale wpisuje się zwłaszcza w styl industrialny, w którym to pojawiają się także inne surowe materiały jak np. cegła czy beton. Metalowe dodatki sprawiają, że wnętrze prezentuje się nowocześnie. Urządzając przestrzeń, możemy więc sięgnąć po metalowe półki, stoliki kawowe, czy lampy. Co ważne, nawet amatorzy są w stanie zaprojektować niebanalne ozdoby z tego materiału, w czym pomoże np. szlifierka taśmowa do metalu dostępna na stronie internetowej:
https://jptech-maszyny.pl/szlifierki-tasmowe-do-metalu.
Metalowe elementy sprawiają, że wnętrze nabiera niepowtarzalnego i nietuzinkowego charakteru. Materiał ten pojawia się również w stylu skandynawskim, w którym to królują jasne, stonowane barwy oraz geometryczne kształty. Może on wystąpić w nim np. w postaci białego wieszaka. Metalowe elementy wykończenia wnętrz zauważyć można również w pomieszczeniach urządzonych w stylu:
- glamour,
- klasycznym,
- vintage,
- loftowym,
Metal w kuchennych i łazienkowych aranżacjach
Metalowe ozdoby i meble są częstym elementem wyposażenia kuchni. W tym pomieszczeniu z pewnością przyda nam się okap kuchenny, wykonany ze stali nierdzewnej, kuchenka, zlewozmywak, czy obudowa lodówki. W rustykalnych wnętrzach wiszą często dekoracyjne okapy miedziane lub mosiężne. W nowoczesnych kuchniach pojawiają się szafki z prostymi frontami z aluminiowej ramy wykonanej z kątownika, w której to znajduje się efektowne mrożone szkło. W kuchniach można wykorzystać również metalowe blachy - najczęściej te ze stali z głębszym szlifem, na której rysy nie będą aż tak rzucały się w oczy. Trzeba w końcu pamiętać, że blaty metalowe nie są zbytnio odporne na zarysowania. Z tego względu nie powinno się po nich przesuwać naczyń czy garnków.
Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie metalowych wstawek np. jako praktyczne przedłużenie zlewozmywaka. Blacha z metalu stosowana jest także jako oryginalne wykończenie ściany pomiędzy blatem a wiszącymi szafkami. To rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale przy tym estetycznie wykonane i efektowne. W przypadku łazienki materiał ten znakomicie dopełnia minimalistyczne i chłodne aranżacje. Współczesne pokoje kąpielowe wyposażone są w umywalki wykonane ze stali nierdzewnej, stalowe sedesy, pisuary oraz bidety. Ponadto metal pojawia się również w postaci niewielkich dodatków np. pojemników na akcesoria higieniczne. Metalowe blachy są też świetnym materiałem na wypełnienia frontów szafek czy przegrody.