ŚRODEK NA PLEŚŃ DO ŁAZIENKI – JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI PREPARAT?
28.10.2024
Pleśń w łazience to problem, którego często nie jest tak łatwo się pozbyć, jak mogłoby się wydawać. Niekiedy domowe sposoby zawodzą, a jeśli działają, to na chwilę i problem nawraca. W takim przypadku konieczne może okazać się zastosowanie preparatów biobójczych. Te zawierają mikroorganizmy, które wnikają w pleśń i prowadzą do jej rozpadu. Szybka reakcja na tego typu problem jest bardzo ważna – pleśń powoduje bowiem sporo problemów zdrowotnych, których można uniknąć. Jaki środek na pleśń będzie najodpowiedniejszy do łazienki? Podpowiadamy!
Dlaczego w łazience pojawia się pleśń i jak wygląda?
Łazienka to idealne środowisko do rozwoju pleśni. Jest w niej na przemian zimno i ciepło, występuje sporo wilgoci i pary wodnej, która osadza się na ścianach, suficie i szybach. Problem ten potęguje dodatkowo wadliwa wentylacja pomieszczenia. Wszystko to może prowadzić do pojawienia się pleśni – szczególnie w okolicach prysznica, wanny i umywalki.
Pleśń najczęściej występuje w postaci czarnych, zielonych lub szarych plam. Można zaobserwować ją na fugach czy silikonie, skąd dość ciężko jest się jej pozbyć. Najlepiej reagować od razu – pleśń szybko się rozprzestrzenia i zaczyna obejmować coraz większe obszary.
Warto pamiętać, że wykwity nie tylko obniżają estetykę danego pomieszczenia. Pleśń w łazience może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak alergie, podrażnienia skóry i oczu, kaszel czy problemy z oddychaniem. Tego typu drobnoustroje wytwarzają mykotoksyny – czynniki rakotwórcze, które mogą przyczyniać się do rozwoju chorób w organizmie człowieka.
Jak wybrać skuteczny środek na pleśń do łazienki?
Z pleśnią w łazience można sobie radzić na różne sposoby. Jednym z nich jest skorzystanie z odpowiednio dobranego środka do łazienki. Skuteczny preparat nie tylko usunie ogniska pleśni, niszcząc całkowicie strukturę ich komórek, ale i zabezpieczy powierzchnię przed nawracaniem problemu. Aby mógł on właściwie zadziałać, ważne jest dobranie preparatu, który można stosować w wilgotnych pomieszczeniach.
Preparaty na pleśń w łazience – na co zwrócić uwagę?
Podczas zakupu preparatu na pleśń, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów.
- Działanie odkażające i wybielające – preparaty z chlorem lub innymi substancjami chemicznymi, które wykazują działanie dezynfekujące, są niezwykle skuteczne w działaniu. Dodatkowo mają często właściwości wybielające. Warto sprawdzić więc, czy skład danego preparatu odpowiada skali problemu w łazience.
- Szybkość działania – silniejsze środki na pleśń działają wręcz natychmiastowo. Warto jednak pamiętać, że są też mniej bezpieczne w użyciu.
- Usuwanie czarnych plam – wspomniane właściwości wybielające sprawiają, że czyszczenie fug czy silikonu staje się łatwiejsze. Pleśń szybko zostaje usunięta, a dana powierzchnia wygląda jak nowa.
- Aplikacja – sporym atutem będzie preparat w formie wygodnego sprayu. Wystarczy spryskać daną powierzchnię, odczekać czas podany przez producenta, aby móc cieszyć się odkażoną, czystą ścianą.
- Gotowość do użycia – preparaty, których nie trzeba rozcieńczać i przygotowywać są zdecydowanie wygodniejsze w użyciu. Wystarczy zapoznać się z instrukcją, zastosować odpowiednie środki ochrony, otworzyć opakowanie i gotowe – płyn może zostać zaaplikowany na daną powierzchnię.
- Działanie prewencyjne – odpowiedni preparat na pleśń powinien nie tylko usuwać wykwity, ale i zapobiegać ich powracaniu. Ważne jest zatem to, aby tworzył barierę ochronną, która zabezpiecza dane miejsce przed wilgocią.
Bezpieczne środki na pleśń do wilgotnych pomieszczeń
Środek na pleśń w łazience może mieć w swoim składzie chlor, ale nie musi. Delikatniejsze produkty (stosowane zazwyczaj, gdy problem nie jest aż tak duży) mogą mieć bardziej ekologiczny i mniej agresywny skład, co przekłada się również na zwiększone bezpieczeństwo użytkowania. Są najlepszym wyborem, jeśli z danego pomieszczenia korzystają też dzieci i osoby starsze. Można je stosować nie tylko w łazience, ale i w kuchni.
Równie ważne jest to, aby preparat był bezpieczny dla powierzchni – nie powodował odbarwień na płytkach, powierzchni wanny bądź brodzika czy silikonie. Produkty pozbawione chloru mogą skutecznie usunąć pleśń bez większej ingerencji w dany materiał. Nie ma wtedy też dużego ryzyka podrażnienia skóry, oczu czy dróg oddechowych.
Bezpiecze środki na pleśń nie powinny też wypłukiwać spoin ani osłabiać uszczelnień. Niewłaściwie dobrane preparaty mogą prowadzić do uszkodzeń, które spotęgują problem z dostającą się w szczeliny wilgocią. Dlatego wybór produktu o odpowiednim składzie to podstawa.
Co ważne, środki na pleśń, które są mniej agresywne w działaniu, nie wydzielają intensywnego, chemicznego zapachu. To szczególnie ważne, jeśli są stosowane w małych, zamkniętych łazienkach z utrudnioną lub źle działającą wentylacją. Brak oparów sprawia, że nie trzeba długo wietrzyć pomieszczenia. W niektórych łazienkach to istotna zaleta, ponieważ często (szczególnie w blokach) nie ma w nich zamontowanych okien.
Jakie są najlepsze preparaty na pleśń do łazienki i jak je stosować?
Najlepsze preparaty na pleśń w łazience to te, które są łatwe w użyciu i skuteczne. Wspomniane spraye są wygodne – można je z łatwością rozpylić, a praktyczny aplikator pozwala dotrzeć w nawet trudno dostępne miejsca.
Skuteczne są też płyny i koncentraty, ale wymagają rozcieńczenia oraz właściwego naniesienia na dane miejsce. Mogą sprawdzić się w przypadku odkażania większych powierzchni jak ściany czy mury.
Podczas stosowania preparatów na pleśń nie można zapomnieć o wentylacji łazienki oraz zabezpieczeniu dłoni rękawicami ochronnymi. Przy silniej działających środkach, niezbędne mogą okazać się także maseczka i okulary ochronne.