JAKIE BELKI NAJLEPIEJ SPRAWDZĄ SIĘ NA ZADASZENIE TARASU?
22.08.2024
Planując budowę zadaszenia tarasu, musimy mieć na uwadze to, aby przede wszystkim zapewnić jego solidną konstrukcję. To właśnie od wyboru odpowiednich belek zależy to, czy dach skutecznie będzie chronić przestrzeń i ludzi, którzy się na niej znajdują przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Warto więc dokładnie przemyśleć, jakie materiały dobrać, tak aby spełniły one swoje zadanie. W tym artykule przedstawimy informacje, na temat tego, na co szczególnie zwrócić uwagę, aby nasza konstrukcja była stabilna i wytrzymała długie lata.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru belek na konstrukcję zadaszenia?
Podczas wyboru belek na konstrukcję zadaszenia tarasu warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak materiał, z którego są wykonane, ich przekrój oraz koszt. Zestawienie i wyważenie tych trzech czynników pozwolą nam cieszyć się rozwiązaniem przez długie lata, a przy okazji nie płacić za nie kroci. Jeśli nie mamy pewności co do wyboru odpowiednich materiałów lub samego procesu budowy, warto rozważyć skorzystanie z usług specjalistów. Przykładem mogą być zadaszenia tarasu od TarasFactory. Skorzystanie z takich ofert często jest bardziej opłacalną opcją w dalekobieżnej perspektywie.
Materiał, z którego wykonano belki
Wybór materiału na belki w konstrukcji zadaszenia to jedna z pierwszych decyzji, jaką trzeba podjąć. Do wyboru mamy przede wszystkim dwie popularne opcje – stal i drewno. Stal jest często wybieranym materiałem na zadaszenia ze względu na swoją wytrzymałość i stabilność. Doskonale sprawdza się w większych konstrukcjach, które muszą wytrzymać znaczne obciążenia, takie jak silny wiatr czy śnieg.
Mimo tych zalet, wielu z nas nadal wybiera jednak drewno. Materiał ten wymaga co prawda nieco więcej uwagi, niemniej wiąże się z niższą ceną i niezastąpionym, naturalnym wyglądem. Odpowiednio zabezpieczone, skutecznie dodaje przestrzeni ciepła i elegancji.
Jakie drewno wybierać na zadaszenia tarasowe?
Nie każde drewno nadaje się do użytku na zewnątrz, dlatego przed jego wyborem należy zdawać sobie sprawę z kilku kwestii. Przede wszystkim, powinno być ono odporne na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg czy intensywne nasłonecznienie. Gatunki drewna, które najlepiej wytrzymają próbę pogodową to bez wątpienia modrzew i świerk. Ich naturalne właściwości sprawiają, że są mniej podatne na gnicie i odkształcenia.
Popularnym wyborem, zwłaszcza przy dużych powierzchniach jest drewno klejone. Jest ono znacznie mniej podatne na pęknięcia i wypaczenia, co czyni je idealnym materiałem na konstrukcje zadaszeń. Co więcej, dzięki różnicy naprężeń (słój każdej deski układa się inaczej) jest znacznie wytrzymalsze niż jego alternatywne rozwiązania.
Przekrój belki
Wymiary belki również nie są bez znaczenia. W praktyce im dłuższy taras, tym większy powinien być przekrój belki. Niemniej nawet od tej reguły są wyjątki i np. jeżeli użyjemy więcej belek lub słupów, które je podtrzymują, to ich przekrój może być mniejszy. Najczęściej spotykane wymiary w zadaszeniach tarasowych to bez wątpienia 12 × 12 cm. Często zdarzają się również prostokąty jak 6 × 12 czy 8 × 14. Jednak ostateczny wybór zależy od specyfiki projektu i ostatecznie niekiedy sprawdzi się również opcja 10 × 10.
Przy doborze przekroju warto również uwzględnić kwestie estetyczne. Grubsze belki mogą nadać konstrukcji masywniejszy, bardziej solidny wygląd, co może być pożądane w przypadku większych tarasów. Z kolei cieńsze opcje, przy zachowaniu odpowiednich parametrów nośnych, mogą stworzyć lżejszy i bardziej subtelny efekt.
Koszt danego materiału
Koszt materiału jest istotnym czynnikiem przy planowaniu budowy zadaszenia tarasu, ale warto podejść do tego z rozwagą. Chociaż tańsze drewno może wydawać się atrakcyjne, często wiąże się z niższą jakością. Materiały z wadami, takimi jak sęki, pęknięcia czy nierówności, mogą w dłuższej perspektywie prowadzić do problemów, takich jak osłabienie konstrukcji czy konieczność częstszych napraw. Inwestowanie w materiały wysokiej jakości, nawet jeśli są droższe na początku, jest zdecydowanie bardziej opłacalne.
Nie oznacza to oczywiście, że warto przepłacać. Przed zakupem najlepiej jest porównać oferty kilku firm. Co więcej, przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepiej pojechać na tartak i na własne oczy przekonać się o jakości drewna konstrukcyjnego. Niekiedy nawet oznaczenia klas niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.
Podsumowanie
Wybór odpowiednich belek to klucz do trwałego i estetycznego zadaszenia tarasu. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na stal, czy drewno, warto zainwestować w materiały wysokiej jakości. Skutecznie przyczynią się one do zapewnienia stabilności i długowieczności danej konstrukcji. Choć tańsze opcje mogą kusić, oszczędności na materiałach często prowadzą do problemów w przyszłości. Warto mieć na uwadze również to, że często przy tak skomplikowanych konstrukcjach, jaką jest budowa zadaszenia tarasu, niekiedy bardziej opłacalną opcją jest zatrudnienie do jej wykonania specjalistów.