JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ I JAK PRZEPROWADZIĆ RENOWACJĘ DACHU Z BLACHY?

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ I JAK PRZEPROWADZIĆ RENOWACJĘ DACHU Z BLACHY?

06.06.2024

BlogSponsorowany

Blaszany dach może przetrwać długie lata, ale wymaga specjalnego traktowania. Ze względu na właściwości stali, potrzebuje dodatkowej ochrony, którą zapewnia odpowiednia farba. Jej powłoka z czasem ulega jednak degradacji – stąd potrzeba jej odnowienia. Jak przebiega renowacja dachu i jak robić to dobrze?

Kiedy powinieneś przeprowadzić renowację dachu z blachy?

Blacha sama w sobie nie jest wystarczająco odporna na warunki atmosferyczne. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV, opady czy zmienne temperatury może prowadzić do powstawania korozji, która nieodwracalnie niszczy ten materiał. Dlatego zabezpiecza się go farbą. Sama powłoka malarska również ulega jednak zniszczeniu pod wpływem czynników mechanicznych i warunków atmosferycznych. Po pewnym czasie zaczyna pękać i odpryskiwać, co stanowi „zaproszenie” dla rdzy.

Aby uniknąć degradacji blachodachówki, warto regularnie kontrolować stan dachu. Dokładną inspekcję najlepiej jest przeprowadzić wczesną wiosną. Zima wystawia bowiem Twój dach na najtrudniejszą próbę. Ponadto taki termin da Ci czas na zaplanowanie ewentualnej renowacji. Po czym poznać, że czas zająć się dachem? Potrzebę renowacji sugerują najczęściej:

 • kredowanie powłoki – jeśli na powierzchni farby pojawia się drobny proszek, a powłoka zmieniła kolor, oznacza to, że doszło do jej rozkładu i obniżenia odporności;
 • rdza - pojawia się wtedy, gdy powłoka ochronna blachy ulegnie zniszczeniu;
 • łuszczenie się farby – powoduje to powstawanie ubytków, które eksponują blachę na szkodliwe czynniki i stwarzają ryzyko powstawania korozji.

Widzisz którąkolwiek z tych oznak? Czas zaplanować renowację dachu! Zazwyczaj oznacza to malowanie – chyba że blachodachówka jest mocno uszkodzona.

Renowacja dachu z blachy – jak się przygotować?

Wszelkie ubytki w powłoce ochronnej dachu stanowią zagrożenie dla blachodachówki. Dlatego warto działać szybko. Zanim przejdziesz do odnowienia powłoki, należy się odpowiednio przygotować. Aby renowacja dachu zakończyła się pełnym sukcesem, potrzebujesz odpowiednich produktów (znajdziesz je w ofercie Polifarb Łódź – polskiego producenta specjalizującego się w farbach do dachów). Farba do dachu blaszanego musi być:

 • odporna na warunki atmosferyczne – opady, zmienne temperatury, promieniowanie UV itp.;
 • odporna na uszkodzenia mechaniczne – kontakt z gałęziami, kamyczkami, pazurami zwierząt itp.;
 • odporna na uszkodzenia chemiczne – np. żywicę, kwaśne deszcze;
 • elastyczna – tak aby nie pękała podczas rozszerzania się i kurczenia blachy na skutek zmian temperatur;
 • przyczepna – co zapewnia jej trwałość;
 • dobrze kryjąca i gładka – co ułatwia malowanie i zapewnia estetyczny efekt.

Najlepiej, jeśli farba do malowania dachu z blachy będzie miała również właściwości antykorozyjne, które pomogą chronić pokrycie. Oczywiście produkt musi być też przystosowany do aplikacji na powierzchnie z metalu (w tym ocynkowane).

Przed samym malowaniem należy też odpowiednio przygotować nawierzchnię, to znaczy:

 • umyć i osuszyć dach,
 • usunąć luźne fragmenty starej powłoki (jeśli np. farba się łuszczy),
 • usunąć widoczną rdzę,
 • wyczyścić powierzchnię ze wszelkich zabrudzeń;
 • dobrze odpylić i odtłuścić powierzchnię.

Pamiętaj, że przygotowanie jest kluczowe. Bez tego renowacja dachu nie ma prawa się udać.

Renowacja dachu z blachy – malowanie

Odpowiednio przygotowaną powierzchnię można pokryć nową warstwą farby. Jeśli jednak dach był mechanicznie oczyszczany z rdzy na dużej powierzchni, zwykle najpierw zaleca się zastosowanie podkładu, który zwiększy przyczepność farby nawierzchniowej. Taki podkład może mieć też właściwości antykorozyjne, które pozwalają dodatkowo chronić blachę. Dopiero na podkład aplikuje się farbę nawierzchniową (wałkiem, pędzlem lub natryskowo), najczęściej w 2-3 warstwach.

O czym jeszcze pamiętać? Upewnij się, że warunki do renowacji dachu są odpowiednie. Farby nie można nakładać na rozgrzany dach, w pełnym słońcu czy podczas trwania upałów. Renowacja dachu z blachy może być przeprowadzana tylko w warunkach zgodnych z wymogami producenta farby – zarówno temperatura, jak i wilgotność powietrza powinny być umiarkowane, a dzień powinien być bezwietrzny. Upewnij się również, że nie będzie padać, dopóki farba całkowicie nie wyschnie!

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ I JAK PRZEPROWADZIĆ RENOWACJĘ DACHU Z BLACHY?