JAK DOBRAĆ SPŁUCZKĘ DO TOALETY? PRAKTYCZNY PORADNIK

JAK DOBRAĆ SPŁUCZKĘ DO TOALETY? PRAKTYCZNY PORADNIK

23.05.2024

BlogSponsorowany

Wybór odpowiedniej spłuczki do toalety może wydawać się prostym zadaniem, ale w rzeczywistości wymaga uwzględnienia kilku istotnych czynników. Spłuczka to kluczowy element każdej łazienki, który wpływa na komfort użytkowania oraz efektywność zużycia wody. W niniejszym artykule omówimy, jak dobrać idealną spłuczkę do toalety oraz jak poradzić sobie z jej ewentualnymi naprawami.

Rodzaje spłuczek 

Na rynku dostępne są różne rodzaje spłuczek, które różnią się mechanizmem działania i montażem. Warto znać podstawowe typy, aby móc wybrać najlepszą opcję do swojej łazienki.

  1. Spłuczki niskociśnieniowe - są montowane na ścianie, a rura doprowadzająca wodę jest długa. Woda spływa do miski pod wpływem grawitacji.
  2. Spłuczki wysokociśnieniowe - montowane bezpośrednio na misce toaletowej. Dzięki krótkiemu połączeniu woda jest wypuszczana pod dużym ciśnieniem.
  3. Spłuczki podtynkowe - ukryte w ścianie, estetyczne i oszczędzające miejsce. Popularne w nowoczesnych aranżacjach łazienek.
  4. Spłuczki kompaktowe - integralna część kompaktu WC, montowane razem z miską toaletową.

Wybierając spłuczkę, warto zwrócić uwagę na jej typ oraz dopasować go do aranżacji łazienki i preferencji użytkowników.

Pojemność i oszczędność wody

Pojemność spłuczki ma bezpośredni wpływ na zużycie wody. Warto zastanowić się nad tym aspektem, zwłaszcza jeśli zależy nam na ekologicznych rozwiązaniach i oszczędnościach.

Standardowe spłuczki mają pojemność od 6 do 9 litrów, ale coraz częściej spotyka się modele z dwoma przyciskami – jednym na mniejsze, drugim na większe spłukiwanie. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić wodę, ponieważ użytkownik może wybrać ilość wody potrzebną do spłukania.

Warto również zwrócić uwagę na spłuczki z systemem start-stop, które pozwalają kontrolować ilość wody podczas spłukiwania. To proste rozwiązanie może znacznie zmniejszyć zużycie wody w gospodarstwie domowym.

Montaż spłuczki

Montaż spłuczki to kolejny istotny element, który warto wziąć pod uwagę podczas wyboru. W zależności od rodzaju spłuczki, sposób montażu może się różnić.

Spłuczki podtynkowe wymagają bardziej skomplikowanego montażu, ponieważ muszą być ukryte w ścianie. Z tego powodu ich instalacja jest zazwyczaj wykonywana przez profesjonalistów. Z kolei spłuczki kompaktowe i wysokociśnieniowe można zamontować samodzielnie, co jest tańszym i prostszym rozwiązaniem.

Przed zakupem spłuczki warto upewnić się, że jest ona kompatybilna z istniejącą instalacją wodną w łazience oraz że montaż będzie możliwy bez większych przeróbek.

Materiał wykonania

Materiał, z którego wykonana jest spłuczka, wpływa na jej trwałość i wygląd. Najczęściej spotykane materiały to plastik, ceramika i metal.

  • Plastik - lekkie i tanie rozwiązanie, ale mniej trwałe.
  • Ceramika - estetyczne i trwałe, doskonale komponują się z nowoczesnymi łazienkami.
  • Metal - rzadziej stosowany, ale bardzo trwały i odporny na uszkodzenia.

Wybór materiału zależy od indywidualnych preferencji oraz stylu łazienki. Warto jednak pamiętać, że trwałość spłuczki jest kluczowa dla jej długotrwałego użytkowania.

Naprawa spłuczki

Nawet najlepsza spłuczka może ulec awarii. Jak naprawić spłuczkę? Warto znać podstawowe zasady naprawy, aby uniknąć konieczności wymiany całego urządzenia.

  1. Przeciekająca spłuczka - najczęstszą przyczyną jest uszkodzenie uszczelki. Wymiana uszczelki jest prosta i można ją wykonać samodzielnie.
  2. Problemy z napełnianiem - często wynikają z zanieczyszczenia zaworu napełniającego. Czyszczenie zaworu zazwyczaj rozwiązuje problem.
  3. Niewystarczająca ilość wody - może być spowodowana zbyt niskim ustawieniem pływaka. Regulacja pływaka pomoże poprawić przepływ wody.

Podczas naprawy spłuczki warto pamiętać o wyłączeniu dopływu wody, aby uniknąć zalania łazienki.

Podsumowanie

Dobór odpowiedniej spłuczki do toalety wymaga uwzględnienia kilku istotnych czynników, takich jak rodzaj, pojemność, sposób montażu oraz materiał wykonania. Warto również znać podstawowe zasady naprawy, aby w razie awarii móc szybko i sprawnie poradzić sobie z problemem.

Dzięki powyższym wskazówkom, każdy będzie w stanie wybrać spłuczkę idealnie dopasowaną do swoich potrzeb oraz cieszyć się komfortem użytkowania toalety przez długie lata.