STOLIK KAWOWY — NIEZBĘDNIK W KAŻDYM SALONIE

STOLIK KAWOWY — NIEZBĘDNIK W KAŻDYM SALONIE

24.04.2024

BlogSponsorowany

Wyobraź sobie piątkowy wieczór. Przyszli przyjaciele z chipsami, napojami i przekąskami. Rozsiadacie się wygodnie na kanapie, woda na herbatę się gotuje, a na platformie na „N” – nowy sezon ulubionego serialu. Czego chcieć więcej? Stolika kawowego! Brzmi jak reklama? Trochę tak, ale przecież stolik kawowy jest naprawdę niezbędny w każdym salonie.

Czym jest stolik kawowy?

Jak sama nazwa wskazuje, stolik kawowy to kawałek blatu idealny do postawienia na nim kawy, ciastka, książki i wygodnego ułożenia nóg po długim dniu w pracy. Z tych powodów zazwyczaj są to meble o niedużych rozmiarach.

Dodatkowo wiele osób lubi w nim przechowywać różne rzeczy, m.in. książki, czasopisma i inne bardzo potrzebne przedmioty (np. pilot, grę planszową i okulary). Świetnie sprawdzą się wówczas stoliki z dużą półką, ale ciekawszym rozwiązaniem okażą się te z szufladami.

Jaki rozmiar stolika kawowego do salonu?

Styliści zalecają, aby wielkość stolika kawowego do salonu ustalić na podstawie wielkości kanapy, sofy, narożnika. Jeżeli wypoczynek ma siedzisko na wysokości 45 cm, dobrze, aby blat stolika nie był wyższy niż 50 cm (oczywiście może być trochę niższy). Teoretycznie nie powinien również przekraczać ⅔ długości kanapy.

Jednak w zależności od osobistych upodobań i wielkości rodziny możesz zdecydować się na inny niż zalecany rozmiar stolika kawowego. Jeżeli salon pełni rolę jadalni, to stolik kawowy może zastąpić stół z krzesłami (w Japonii to standard). Lepiej, aby był wówczas na tyle duży, żeby ustawić na nim zastawę dla wszystkich członków rodziny i przyjaciół. W takim przypadku wysokość stolika należy dostosować do wygody osób spożywających na nim posiłki. Ciągłe schylanie się do talerza z zupą będzie niekomfortowe!

Stolik kawowy do salonu — jaki styl?

Styl stolika kawowego jest kwestią indywidualnych upodobań. Jeden kupi mebel pasujący ściśle do wystroju salonu, a drugi wybierze ten, który uzna za najpraktyczniejszy. 

Dobrze jednak, aby materiał, z którego jest wykonany, pasował do innych mebli lub chociaż zawierał nawiązujące do nich dodatki.

Z jednej strony możesz dopasować stolik kawowy do wystroju salonu. Do wyboru masz takie style, jak:

  • Nowoczesny, np. loft. Charakteryzują go proste, kanciaste kształty i stonowane kolory. Może zawierać elementy ze szkła, stal, a nawet betonu.
  • Klasyczny, np. kolonialny. Zazwyczaj bazuje na różnych gatunkach drewna o ciemnej barwie. Pasują do niego meble indyjskie, które łatwo połączysz z eleganckim skórzanym zestawem wypoczynkowym.
  • Retro, np. rustykalny. Wykorzystuje jasne ciepłe drewno z widocznym usłojeniem. Taki stolik kawowy będzie pasować do jasnego salonu i kanapy z materiałowymi, „puchatymi” dodatkami.

Z drugiej strony możesz potraktować stolik kawowy jako element ozdobny, który wniesie coś oryginalnego do Twojego domu (szczególnie jeśli ustawisz na nim niepowtarzalną dekorację, np. rzeźbę, świecę albo coś innego — dla ciebie wyjątkowego). Wybierz wówczas designerskie projekty prawdziwych artystów, którzy w ich wykonanie wkładają nie tylko fach, ale i serce. Sprawdzi się tutaj połączenie prawdziwych korzeni ze szkłem, stali i ciemnego drewna z żywicą epoksydową (Epoxy), która nigdy się nie nudzi.

Czymś wyjątkowym może być stolik w stylu kolonialnym, np. korzeń tekowy połączony ze szklanym blatem albo na metalowych nóżkach. Taki stół będzie pasować zarówno do skórzanych elementów, jak i drewnianych mebli, a jednak zapewni efekt „wow”. To samo „zrobi” stolik kawowy z egzotycznego drewna (np. z palisandru indyjskiego) z kamiennym fornirem. Fornir łupkowy jest tak samo niepowtarzalny, jak Epoxy czy drewno o oryginalnym usłojeniu, ale ma zimny chłodny odcień. To pozwala połączyć ciepło drewna z surową, prostą stylistyką wnętrza.