CO WCHODZI W SKŁAD POLISY UBEZPIECZENIOWEJ MIESZKANIA?

CO WCHODZI W SKŁAD POLISY UBEZPIECZENIOWEJ MIESZKANIA?

12.04.2024

BlogSponsorowany

Przy wyborze polisy mieszkaniowej najczęściej kierujemy się ceną zakupu. Oferty ubezpieczenia mieszkania różnią się między sobą, ponieważ każdy ubezpieczyciel indywidualnie podchodzi od określania warunków oferowanych produktów. Na cenę polisy mieszkaniowej wpływa przedmiot ubezpieczenia, zakres ochrony, suma ubezpieczenia oraz cechy nieruchomości.

Polisa mieszkaniowa może dotyczyć domu, mieszkania lub domu w budowie, czyli inwestycji budowlanej. W ramach polisy ubezpieczeniowej ochroną można objąć różne elementy nieruchomości. Decyzja o przedmiocie ubezpieczenia należy do klienta. Polisa ubezpieczeniowa mieszkania dotyczy następujących elementów:

  • mury, w tym dach, ściany, fundamenty oraz pozostałe elementy konstrukcyjne nieruchomości,
  • elementy stałe - chodzi tutaj o podłogi, okna, drzwi, instalacje, kuchnię lub armaturę łazienkową, czyli wszystkie elementy, które mogą zostać wymontowane z mieszkania,
  • mienie ruchome - obejmuje wszystkie wartościowe przedmioty znajdujące się w mieszkaniu, np. biżuterię czy sprzęt RTV.

Ubezpieczając dom, możemy do polisy włączyć też zabudowania i instalacje znajdujące się na posesji, czyli budynki gospodarcze, garaże, altany, ogrodzenie wraz z bramą i elementami stałymi, basen, oczko wodne, chodniki i podjazdy, a nawet zieleń ogrodową. Ubezpieczenie mieszkania może swoim zakresem obejmować również polisy dodatkowe, w tym OC w życiu prywatnym, NNW czy Assistance.

Od jakich zdarzeń warto się ubezpieczyć?

Przed wyborem konkretnej oferty ubezpieczenia należy zastanowić się nad tym, jakie niebezpieczeństwa mogą zagrażać konkretnej nieruchomości. Najważniejszą kwestią jest ochrona mieszkania na wypadek włamania i rabunku. Jednak polisa powinna gwarantować również pokrycie szkód, które powstały w rezultacie zaistnienia innych zdarzeń losowych. Mowa tutaj m. in. o pożarze, zalaniu i powodzi. Warto również zadbać o ubezpieczenie mieszkania na wypadek stłuczeń czy awarii instalacji elektrycznej. Katalog zdarzeń, które są objęte ubezpieczeniem mieszkania, będzie się różnił w zależności od przedmiotu ubezpieczenia. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje swoim klientom polisy mieszkaniowe w wariancie All Risks. Takie ubezpieczenie oznacza, że nieruchomość jest chroniona przed wszystkimi możliwymi zdarzeniami, jeśli nie znajdują się one na liście wyłączeń odpowiedzialności.

Co nie wchodzi w skład ubezpieczenia mieszkania?

Polisy mieszkaniowe mogą mieć szeroki zakres, ale każdy ubezpieczyciel wprowadza pewne ograniczenia. Mowa tutaj o karencji, limitach odpowiedzialności oraz wyłączeniach odpowiedzialności. Warto więc zwracać szczególną uwagę na Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), które powinny stać się lekturą obowiązkową przed podpisaniem umowy.

Ubezpieczenie mieszkania Warszawa - poznaj ofertę Eurofinance!

Eurofinance to multiagencja ubezpieczeniowa z wieloletnim doświadczeniem, a jej oddziały zlokalizowane są w ponad dwudziestu polskich miastach. Dodatkowo na terenie Warszawy i okolic do dyspozycji klientów są mobilni agenci ubezpieczeniowi. W swojej ofercie multiagencja zgromadziła sprawdzone polisy kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Agenci Eurofinance służą fachową pomocą w wyborze najkorzystniejszego ubezpieczenia mieszkania w Warszawie, które będzie idealnie dopasowane do potrzeb klientów. Dzięki temu klienci Eurofinance mogą mieć pewność, że wybrane ubezpieczenie będzie chronić ich majątek w takim zakresie, jakiego oczekują.