JAK I KIEDY NAWOZIĆ BORÓWKĘ? JAKI NAWÓŻ WYBRAĆ?

JAK I KIEDY NAWOZIĆ BORÓWKĘ? JAKI NAWÓŻ WYBRAĆ?

25.03.2024

BlogSponsorowany

Borówki amerykańskie to chętnie uprawiane w polskich ogrodach krzewy owocowe. Podstawą w uprawie borówek jest zapewnienie kwaśnego odczynu gleby. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest stosowanie dedykowanych nawozów do borówek, które równocześnie dostarczają składniki pokarmowe i pomagają utrzymać optymalne pH gleby.

Zasady uprawy borówki

Borówki rosną naturalnie w lasach, na bagnach i torfowiskach, dlatego są przystosowane do życia w kwaśnych glebach. Optymalnym odczynem gleby w uprawie borówek jest pH o wartości 3,5-4,5. Kwaśny odczyn gwarantuje odpowiednie przyswajanie przez rośliny składników pokarmowych. Należy zapewnić im przepuszczalne podłoże, nasłonecznione i osłonięte przed wiatrem stanowisko oraz stałą podaż wilgoci. Niewłaściwa pielęgnacja oraz nieprawidłowe warunki uprawy utrudniają wzrost, kwitnienie i owocowanie krzewu. Pierwszymi objawami niedoboru składników pokarmowych u borówek jest słabe wybarwienie liści, a następnie ich żółknięcie. Ponadto można zaobserwować słabszy wzrost i owocowanie, a nawet zasychanie roślin. Wówczas osłabione krzewy borówki są również bardziej narażone na działanie chorób i szkodników.

Nawóz do borówek - kiedy stosować?

Borówki należy nawozić 2-3 razy w ciągu sezonu. Pierwsze nawożenie powinno zostać przeprowadzone w momencie pojawienia się pąków kwiatowych (na przełomie kwietnia i maja). Kolejną dawkę nawozu do borówek dostarczamy już po związaniu przez krzew owoców. Nie zaleca się nawożenia borówki preparatem bogatym w azot po 15 lipca, ponieważ przenawożenie może w efekcie doprowadzić do przedłużenia wegetacji i przemarzania krzewów. Jesienne nawożenie powinno odbyć się na przełomie września i października. W tym wypadku należy unikać azotu i zastąpić go potasem oraz fosforem, które wzmocnią roślinę.

Jak nawozić borówkę?

Krzewy borówki preferują nawożenie doglebowe, w obrębie bryły korzeniowej. W nawożeniu borówki należy unikać preparatów organicznych, w tym obornika i kompostu o wysokim pH. Nawożenie powinno odbywać się w bezchmurny dzień. Po aplikacji nawozu do borówek konieczne jest podlanie rośliny. Warto przestrzegać zaleceń producenta zawartych w instrukcji na etykiecie produktu.

Jakie nawozy do borówek wybrać?

Wiosną należy sięgnąć po nawozy do borówek bogate w azot, którego roślina potrzebuje w do intensywnego wzrostu i owocowania. Nawozy azotowe najczęściej aplikuje się w trzech dawkach - w marcu, na początku i na końcu czerwca. Jesienią stosujemy środki bogate w fosfor i potas. Idealnym rozwiązaniem jest wykorzystanie nawozów dedykowanych borówkom. Takim produktem jest Florovit nawóz do borówek. To wieloskładnikowy preparat mineralny. Jego zadaniem jest pogłówne dokarmianie roślin w pierwszym roku po posadzeniu oraz w kolejnych latach. Florovit nawóz do borówek wykazuje zdolność do zakwaszania gleby, co przekłada się na lepsze przyswajanie składników pokarmowych z gleby oraz optymalny wzrost i rozwój roślin.