SCHODY ZEWNĘTRZNE DO DOMU - JAKI MATERIAŁ WYBRAĆ?

SCHODY ZEWNĘTRZNE DO DOMU - JAKI MATERIAŁ WYBRAĆ?

25.03.2024

BlogSponsorowany

Schody wejściowe do domu, podobnie jak inne elementy wykończenia zewnętrznego, są stale wystawione na działanie różnorodnych czynników atmosferycznych. Narażone na zmiany temperatur, opady deszczu oraz śniegu, wymagają szczególnej uwagi przy projektowaniu, by zapewnić ich trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. Z tego względu, projektując schody zewnętrzne, należy skupić się na ich wytrzymałości oraz zastosowaniu materiałów zapewniających antypoślizgowość stopni. Takie podejście gwarantuje bezpieczeństwo użytkowników, niezależnie od pogody, chroniąc przed poślizgnięciem na mokrej lub zamarzniętej powierzchni. Jakie zatem wybrać schody zewnętrzne? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Podczas planowania budowy schodów wejściowych, ważne jest, aby dokładnie przemyśleć wybór materiałów i technologii wykonania, aby schody nie tylko estetycznie komponowały się z zewnętrzną architekturą domu, ale przede wszystkim służyły bezpiecznemu i komfortowemu wejściu do wnętrza przez wiele lat.

Jaki materiał na schody zewnętrzne? Początek formularza

Wybór odpowiedniego materiały dla schodów zewnętrznych jest ważny dla zapewnienia ich trwałości i bezpieczeństwa użytkowania. Odpowiednio dobrany materiał nie tylko podniesie estetykę przestrzeni zewnętrznej domu, ale również zabezpieczy schody przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Oto przegląd dostępnych opcji:

  1. Schody Kamienne - kamień jest wyborem cenionym za trwałość, odporność na ścieranie, pękanie i warunki atmosferyczne. Granit, ze względu na swoją wysoką wytrzymałość i niską chłonność, jest szczególnie polecany. Powierzchnia granitu zapewnia dodatkową antypoślizgowość i łatwość w utrzymaniu czystości.
  2. Schody z Obudową Ceramiczną - płytki ceramiczne, w tym gres i terakota mrozoodporna, oferują dobre parametry wytrzymałościowe i estetyczny wygląd. Są odporne na ścieranie i niskie temperatury, co sprawia, że są dobrym wyborem dla schodów zewnętrznych.
  3. Schody Drewniane - drewno przynosi ciepło i naturalny wygląd. Odpowiednie impregnacja i zabezpieczenie konstrukcji przed wilgocią są kluczowe dla zachowania trwałości schodów drewnianych. Drewno egzotyczne oraz gatunki takie jak dąb, modrzew, świerk czy sosna są popularnym wyborem.
  4. Schody Metalowe Zewnętrzne - stal jest materiałem o wysokiej wytrzymałości, odpornym na uszkodzenia i zmiany warunków atmosferycznych. Mimo że metal może być śliski i gorący w dotyku w ekstremalnych temperaturach, nowoczesne techniki wykończenia mogą poprawić bezpieczeństwo i komfort użytkowania.
  5. Schody Betonowe Zewnętrzne - beton oferuje wysoką trwałość i niskie koszty wykonania. Możliwość różnorodnego wykończenia pozwala na dopasowanie schodów do każdego stylu architektonicznego. Beton jest również ognioodporny i dobrze izoluje dźwięki.
  6. Schody z Kostki Brukowej - kostka brukowa, dostępna w różnych materiałach, w tym w kamieniu naturalnym, jest popularnym wyborem ze względu na estetyczny wygląd i łatwość montażu. Jednak konieczność regularnego czyszczenia spoin może być uznana za niedogodność.
  7. Kamienny Dywan - nowoczesne rozwiązanie, które łączy estetykę naturalnych kamieni z praktycznymi zaletami żywicy. Powierzchnia jest nie tylko antypoślizgowa, ale również łatwa w utrzymaniu, co czyni ją atrakcyjną opcją dla schodów zewnętrznych.

Wybierając materiał na schody zewnętrzne https://www.stepbystep-schody.pl/schody-zewnetrzne/, należy wziąć pod uwagę nie tylko warunki atmosferyczne i przewidywane obciążenie, ale także styl architektoniczny domu i otoczenia. Dzięki temu schody będą nie tylko funkcjonalne, ale również estetycznie wkomponują się w przestrzeń wokół domu.

Konstrukcja schodów zewnętrznych – wymagania techniczne

Budowa schodów zewnętrznych wymaga szczególnej uwagi na etapie projektowania, aby zapewnić ich trwałość, bezpieczeństwo użytkowania oraz harmonijne wpasowanie w architekturę budynku i krajobraz. Oto podsumowanie najważniejszych kroków i wymagań technicznych, które należy spełnić podczas realizacji tego rodzaju projektów:

Fundamenty – niezwykle ważne jest zapewnienie solidnych fundamentów specjalnie zaprojektowanych dla schodów zewnętrznych. Wykopy pod fundamenty powinny być wykonane po ukończeniu fundamentów budynku i muszą być odpowiednio ocieplone, by zapobiec tworzeniu się mostków termicznych. W przypadku gruntów gliniastych, wykop pod fundament schodów powinien sięgać do strefy przemarzania, aby uniknąć uszkodzeń wynikających z wysadzin mrozowych.

Konstrukcja fundamentów - w dolnej części fundamenty najlepiej wykonać z betonu zbrojonego, natomiast górna część, wystająca nad poziom terenu, może być zbudowana z bloczków betonowych. Przestrzeń między ścianami bloczków wypełnia się zagęszczonym piaskiem, na którym później formuje się nasyp pod betonową płytę schodów.

Zbrojenie i deskowanie - kolejnym krokiem jest ułożenie zbrojenia schodów i wykonanie ich deskowania. Schody najlepiej konstruować jako elementy niezależne od budynku, aby uniknąć problemów związanych z osiadaniem konstrukcji.

Wymiary techniczne - przy projektowaniu schodów zewnętrznych dla budynków jednorodzinnych należy uwzględnić następujące wymiary:

Szerokość stopni: minimum 30 cm,

Wysokość stopni: maksymalnie 19 cm,

Maksymalna liczba stopni w jednym biegu: 10,

Szerokość użytkowa biegu: minimum 80 cm,

Szerokość użytkowa spocznika: minimum 80 cm,

Szerokość użytkowa schodów: minimum 1,2 m.

Spocznik - jest to element łączący biegi schodowe, umieszczany na początku lub końcu biegu. Jego projektowanie jest zalecane, gdy wysokość biegu schodowego osiąga 270 cm. Schody mogą być projektowane z lub bez spoczników, w zależności od potrzeb i preferencji.

Odpowiednie zaplanowanie i wykonanie schodów zewnętrznych zgodnie z wymienionymi wytycznymi zapewni ich trwałość, funkcjonalność i estetyczny wygląd, przy jednoczesnym zagwarantowaniu bezpieczeństwa użytkowników.