DOCINANIE GRESU - PODSTAWOWE INFORMACJE

DOCINANIE GRESU - PODSTAWOWE INFORMACJE

21.03.2024

BlogSponsorowany

Wykonując remont lub wykańczając mieszkanie lub dom zawsze staniemy przed koniecznością cięcia płytek. Jeżeli nie zlecamy tego wyspecjalizowanej firmie remontowej, będziemy musieli zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Cięcie płytek wymaga precyzyjnego sprzętu, takiego jak elektryczne przecinarki, tarcze do cięcia glazury lub cięcia gresu i inne. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Gdzie kupić narzędzia do przycinania płytek?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • na co zwracać uwagę, jeśli zdecydujemy się na samodzielne cięcie płytek ceramicznych i gresu
  • jak prawidłowo i czym ciąć płytki ceramiczne i gres
  • gdzie kupimy narzędzia którymi poprawnie przytniemy płytki gresowe i inne

Proces układania płytek wymaga dużej precyzji. Nie dość, że muszą być one równo ułożone, to jeszcze powinny być równo przycięte. Jeśli nie mamy do tego odpowiednich zdolności lepiej zlecić to specjalistycznej firmie lub osobie, która zajmuje się tym zawodowo. Jeśli jednak nie mamy funduszy lub po prostu chcemy wykonać to samodzielnie, powinniśmy odpowiednio przygotować się do tego zadania. 

Docinanie gresu, cięcie płytek ceramicznych - na co zwracać uwagę?

Podczas docinania gresu i cięcia płytek ceramicznych musimy zwrócić uwagę na wiele istotnych aspektów. Na początek powinniśmy sprawdzić twardość i strukturę naszych płytek. Gres porcelanowy jest zdecydowanie najtrudniejszy w obróbce niż kafelki z czerwonej i białej gliny. Do najtwardszych materiałów konieczna może być przecinarka z tarczą diamentową.

Gdy już poznamy twardość naszych płytek czas dobrać narzędzia. Podstawowym jest przecinarka ręczna, która umożliwia szybkie przeprowadzenie prac, bez nadmiernego hałasu oraz kurzu. W przypadku gresu o większej twardości lepsze mogą być przecinarki elektryczne. 

Mając narzędzia możemy przystąpić do cięcia. W pierwszej kolejności powinniśmy zarysować płytki wzdłuż linii cięcia specjalnym nożem glazurnicznym, a następnie wykorzystując szczypce glazurnicze złamać płytkę w danym miejscu. Ważny jest nacisk podczas cięcia. Jeśli będzie zbyt duży, gres złamie się w innym miejscu, niż chcemy. 

Proces docinania, fazowania oraz wiercenie i wycinanie w płytkach otworów wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. Dlatego jeżeli chcemy to robić samodzielnie pamiętajmy, aby dobrze zaplanować rozmieszczenie płytek, by unikać trudnych cięć i zredukować ich ilość. Pamiętajmy, że precyzyjne cięcie płytek jest kluczowe dla estetyki i funkcjonalności pomieszczenia. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o samodzielnej pracy warto skonsultować się z profesjonalistą lub skorzystać z odpowiednich poradników i instrukcji.

Gdzie kupimy narzędzia do cięcia płytek ceramicznych?

Wszelkiego rodzaju narzędzia do cięcia płytek ceramicznych i glazury bez problemy kupimy zarówno stacjonarnie jak i przez Internet. Możemy udać się do jednego z dużych hipermarketów i z pomocą doradcy wybrać interesujący nas sprzęt. Jeżeli dokładnie wiemy co nam jest potrzebne lub chcemy mieć większy wybór, warto skorzystać z usług sklepów internetowych. Znajdziemy tam szeroki wybór produktów takich jak diamentowe tarcze do gresu (np. https://raptorstore.pl/tarcze-diamentowe-do-gresu), przecinarki elektryczne, szczypce glazurnicze, noże do przycinania płytek i wiele innych. Z łatwością dobierzemy sprzęt odpowiedni do naszych umiejętności i możliwości finansowych.

W wielu sklepach internetowych znajdziemy również bogaty dział z poradami na temat cięcia glazury i innych czynności niezbędnych do udanego wykonania remontu. Sprzedawcy i konsultanci także chętnie udzielą nam pomocy podczas wyboru sprzętu i wytłumaczą zasady jego działania. Życzymy udanych zakupów.