FOTEL WYPOCZYNKOWY - CZYM SIĘ KIEROWAĆ PRZY JEGO WYBORZE?

FOTEL WYPOCZYNKOWY - CZYM SIĘ KIEROWAĆ PRZY JEGO WYBORZE?

21.07.2020

BlogSponsorowany

Fotel wypoczynkowy lub szezlong powinien się znaleźć w każdym domu. To doskonałe siedzisko sprawia, że można zapomnieć o całym świecie, problemach, wyzwaniach dnia codziennego i... poczytać książkę, obejrzeć telewizję lub podrzemać. Fotel stanowi centrum wypoczynku, tym bardziej więc należy go wybierać bardzo rozważnie.

1. Jak wybrać idealny fotel wypoczynkowy?
2. Fotel uszak, kubełkowy, a może bujany? Rodzaje foteli
3. Jakie wymiary powinien mieć fotel?
4. Fotel do salonu - jaki materiał obicia wybrać?
5. Na jaki fotel się zdecydować - tradycyjny czy nowoczesny?
Jak wybrać idealny fotel wypoczynkowy?


Fotel wypoczynkowy powinien być przede wszystkim wygodny, miękki i wykonany z najwyższą starannością. Liczy się przede wszystkim jego wysoka funkcjonalność. To bowiem właśnie ona odróżnia go od zwykłego fotela. W fotelu tego typu powinieneś móc wygodnie zjeść posiłek, poczytać książkę czy urządzić sobie popołudniową drzemkę. Idealny fotel wypoczynkowy powinien więc mieć niewysokie nóżki i być jak najbardziej szeroki, rozłożysty. Powinien dać możliwość, jak najbardziej wygodnego ułożenia w nim ciała właściwie w każdej pozycji. Dzisiaj pod kategorią foteli wypoczynkowych kryją się jednak nie tylko głębokie i rozłożyste siedziska, lecz także nowoczesne, oszczędne w formie modele, jak również fotele rozkładane i masujące. Przed zakupem konkretnego rozwiązania warto zastanowić się, jakiego dokładnie modelu oczekujesz. Pamiętaj, że fotel wypoczynkowy kupujesz na lata. Warto również zadbać o to, by fotel był dopasowany do stylu salonu. Pod tym względem zwróć uwagę nie tylko na jego budowę, lecz także rodzaj obicia, który powinien komponować się z kolorystyką i rodzajem faktur dominujących w pomieszczeniu.Fotel uszak, kubełkowy, a może bujany? Rodzaje foteli


• Fotel uszak jest niewątpliwie jednym w najpopularnieszych modeli foteli wypoczynkowych. Pierwszy model tego wypoczynku zaprojektowano pod koniec XVII wieku w Anglii. Skłoniła do tego okrutna angielska zima. Szukano więc mebla, który chroniłby przed przeciągami w kamienicach. Boczne elementy oparcia tego fotela zaprojektowano więc tak, aby nieco wywinięte do środka, osłaniały siedzącego. W efekcie, siedząc w fotelu, jego użytkownik miał osłoniętą prawie całą sylwetkę i głowę. Model ten szybko zdobył dużą popularność. Zyskał ogromną popularność szczególnie wśród arystokratek, których stój nie chronił przed porażającym zimnem. Z czasem ochrona przed zimnem przestała być tak ważna, jak komfort użytkowania. Połączenie uszaka i tapicerki sprężynowej sprawiło, że fotel ten zaczął się kojarzyć wielu osobom z najwyższym relaksem i wypoczynkiem. Tak zresztą zostało do dziś. Fotele uszaki nadal są bardzo popularne, tym bardziej, że obecnie występują w wielu stylizacjach: od „ludwikowskich” foteli, przez klasyczne wzory z pikowanym oparciem po niezwykle futurystyczne wersje uszaka. • Fotel kubełkowy to pewna interpretacja pierwowzoru, jakim był uszak. Wypoczynkowy fotel kubełkowy ma szczególnie wyprofilowane siedzenie i oparcie. Jego cel to otulać siedzącą w nim osobę, co w dużej mierze przypomina zadania stawiane przed fotelami samochodowymi, z którymi czasem porównuje się model kubełkowy. Siedzenie jest tutaj delikatnie wywinięte ku górze w formie łuku. To sprawia, że boki siedzenia trzymają siedzącą postać w „ramach”, co daje wrażenie szczególnego rodzaju otulenia przez fotel. • Historia fotela bujanego sięga z kolei XVIII wieku. Podobno pierwszy egzemplarz wykonał Benjamin Franklin. Niezależnie o tego, kto go wynalazł, fotel bujany również jest uważany za jeden z najwygodniejszych mebli wypoczynkowych. Oczywiście na rynku znaleźć można bardzo różne jego wersje. Od prostych drewnianych konstrukcji, przez bardzo przyjemne, obite miękką tapicerką. To idealna propozycja dla mam karmiących, ale także dla wszystkich tych, którzy lubią uciąć sobie popołudniową drzemkę.Jakie wymiary powinien mieć fotel?


Wygodny fotel wypoczynkowy, który będzie dobry także dla twojego kręgosłupa, musi mieć odpowiednie wymiary. Nie warto kupować zbyt małych modeli, ponieważ są one zdecydowanie mniej wygodne, a poza tym nie służą utrzymaniu właściwego ułożenia ciała. Minimalna głębokość siedziska to 40 cm. Oczywiście im więcej, tym lepiej. Popularne na rynku modele foteli wypoczynkowych mają około 58 cm głębokości i 50 cm szerokości. Takie rozmiary gwarantują, że ciało ma odpowiednie podparcie.Fotel do salonu - jaki materiał obicia wybrać?


Wybierając fotel, warto zwrócić uwagę nie tylko na obicie mebla, ale i rodzaj wypełnienie. Jeśli chodzi o obicie najlepiej sprawdzają się tkaniny naturalne, przede wszystkim te, które są miękkie, przyjemne w dotyku. Ważne, aby nie były one drażniące, ponieważ inaczej pojawia się ryzyko reakcji alergicznej. Do najczęściej wybieranych materiałów należy welur, bawełna lub len. Jeśli chodzi o wypełnienie to najlepszym rozwiązaniem jest pianka poliuretanową lub sprężyny. Ważna jest także głębokość, jakość gąbki i sposób rozmieszczenia sprężyn.Na jaki fotel się zdecydować - tradycyjny czy nowoczesny?


Wybór fotela w dużej mierze zależy od stylizacji salonu i twoich indywidualnych preferencji. Nie musisz oczywiście decydować się na tradycyjnego, klasycznego uszaka. Jeśli jesteś otwarty na nowości, sprawdź futurystyczne fotele do czytania książek. Część z nich jest wyposażona w utomatycznie wysuwany podnóżek. W niektórych można ustawić funkcję bujania. Możesz regulować poziomy odchylenia oparcia i ułożenia podnóżka, wysokość podłokietników czy zagłówka. Oczywiście możesz także wybrać model bez tych wszystkich udogodnień, natomiast o bardzo nowoczesnej formie. Pamiętaj jednak, aby upewnić się, że będzie on wygodny.