AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY DO DOMU – JAKA MOC BĘDZIE ODPOWIEDNIA?

AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY DO DOMU – JAKA MOC BĘDZIE ODPOWIEDNIA?

18.03.2024

BlogSponsorowany

Wybór agregatu prądotwórczego, niezależnie od tego, czy jest przeznaczony do użytku domowego czy firmowego, wymaga uwzględnienia wielu cech i parametrów technicznych urządzenia. Kluczowym kryterium, które należy rozważyć, jest moc agregatu. Jak więc dobrać ją w sposób optymalny? W niniejszym artykule przedstawiamy konkretne i sprawdzone wskazówki, które pomogą Ci w podjęciu właściwej decyzji.

Dlaczego właściwy dobór mocy jest tak istotny?

Moc agregatu prądotwórczego powinna być dobrana precyzyjnie. Zbyt mała, nie pozwoli na zaopatrzenie w energię elektryczną wszystkich niezbędnych odbiorników, natomiast zbyt duża niesie ze sobą ryzyko przeinwestowania. Choć ceny agregatów zależą od wielu czynników, jednym z nich jest na pewno moc urządzenia – im wyższa, tym generator droższy. Sprawdzone agregaty te do zastosowań domowych, jak i innych wraz z cenami możesz przejrzeć tutaj: https://proton-polska.pl/pol_m_Agregaty-pradotworcze-100.html

Ale zakup agregatu o zbyt dużej mocy to po prostu niepotrzebny wydatek. Dlatego przy wyborze mocy generatora, najważniejsze jest ścisłe określenie jego przeznaczenia. Jeżeli agregat ma zapewniać stałe zasilanie dla całego domu, kryteria doboru mocy są inne niż w sytuacji, gdy generator ma zasilać jedynie wybrane obwody w czasie przerw w dostawach prądu z sieci. W pierwszym przypadku, dobierając moc, należy kierować się zasadami podobnymi do tych przy ubieganiu się o przyłącze energetyczne, natomiast w drugim – trzeba ocenić zapotrzebowanie na moc dla poszczególnych obwodów (urządzeń) i dodać do siebie te wartości.

Ile kilowatów dla domu jednorodzinnego?

Podczas wyznaczania mocy generatora służącego jako źródło zasilania dla budynku, konieczne jest uwzględnienie wszystkich znajdujących się w obiekcie urządzeń elektrycznych. Nie można opierać się na szacunkowych wartościach mocy, gdyż rzeczywiste zapotrzebowanie na energię może znacząco się różnić od przyjętego orientacyjnie. Na przykład dom wykorzystujący do ogrzewania kocioł na paliwo stałe, będzie potrzebował znacznie mniej prądu niż identyczny budynek ogrzewany elektrycznie. Warto także podkreślić, że wymagana moc generatora nie jest bezpośrednią sumą mocy nominalnych domowych urządzeń. W obliczeniach uwzględnia się dodatkowe czynniki, takie jak współczynnik jednoczesności czy prądy rozruchowe silników, o czym piszemy nieco dalej.

Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, można przyjąć, że przeciętny budynek tego typu wymaga wyposażenia w agregat o stosunkowo małej mocy, zwykle od 10 do 12kW.

Współczynnik jednoczesności i prądy rozruchowe

Dobierając moc agregatu prądotwórczego, trzeba uwzględnić wspomniany już współczynnik jednoczesności oraz prądy rozruchowe. Co to oznacza? Współczynnik jednoczesności służy do korygowania łącznej mocy urządzeń w celu obliczenia rzeczywistej mocy przyłączeniowej (czyli mocy generatora). Współczynnik przyjmuje wartość poniżej jedności, ponieważ rzadko kiedy w domu wszystkie urządzenia są używane jednocześnie. Zakładając, że maksymalne obciążenie nigdy nie przekroczy 85% sumy mocy wszystkich urządzeń, przyjmujemy współczynnik jednoczesności równy 0,85. Analogicznie, dla 90% sumy mocy urządzeń elektrycznych, współczynnik będzie wynosił 0,9 itd.

Moc odbiornika to nie jedyny parametr istotny z uwagi na wybór generatora. Ważny jest także charakter obciążenia. Na przykład urządzenia z silnikami wyróżniają się tzw. prądem rozruchowym, który może być znacznie wyższy od prądu nominalnego. To oznacza, że potrzebują one większej mocy na starcie niż w trakcie normalnej pracy i przy obliczaniu mocy agregatu, należy uwzględnić tę wyższą moc. Zwykle w przypadku urządzeń używanych w domach i mieszkaniach, prądy rozruchowe nie są na tyle duże, by miały istotny wpływ na ogólne zapotrzebowanie na moc, jednak kiedy agregat ma zasilać poza typowymi, również inne odbiorniki, być może trzeba będzie uwzględnić i ten parametr.

Jak wybrać odpowiedni agregat?

Mając informację o mocy potrzebnej do zasilania wybranych obwodów lub całego domu, można przejść do wyboru odpowiedniego generatora. Agregaty prądotwórcze różnią się wieloma cechami, w tym napięciem wyjściowym i liczbą faz. Generatory jednofazowe służą do zasilania urządzeń jednofazowych, natomiast generatory trójfazowe mogą dostarczać energię zarówno urządzeniom trój-, jak i jednofazowym. Należy jednak pamiętać, że w trybie jednofazowym generator trójfazowy zwykle zapewnia 1/3 mocy znamionowej na każdą fazę, co należy wziąć pod uwagę decydując o mocy urządzenia.