JAK SZUKAĆ MIESZKANIA NA SPRZEDAŻ?

JAK SZUKAĆ MIESZKANIA NA SPRZEDAŻ?

12.03.2024

BlogSponsorowany

Decyzja o zakupie mieszkania jest jednym z najważniejszych momentów w życiu. Własne lokum daje poczucie bezpieczeństwa i jest ważną częścią majątku. Wyszukanie odpowiedniej nieruchomości może być trudniejsze niż się z pozoru wydaje, szczególnie jeśli nie mamy w tym doświadczenia. Od czego zacząć, by mieć dużą szansę na znalezienie mieszkania spełniającego nasze potrzeby?

Trzeba wiedzieć czego się szukać

Aby poszukiwania nowego miejsca do mieszkania były udane, na wstępie warto przemyśleć własne potrzeby. Jak duże ma być, w jakiej lokalizacji chcemy mieszkać i jaki mamy budżet - te trzy kwestie determinują przyszły wybór lokalu. Trzeba więc zacząć od przemyślenia tych kwestii, pamiętając, że cena ofertowa to niejedyny koszt nieruchomości. Znając swoje możliwości finansowe z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych wydatków związanych z zakupem, możemy sprawdzić, na jaki metraż nas stać w wymarzonej lokalizacji.

W czasie przeglądania ofert może okazać się, że trzeba iść na kompromis. Na przykład jeśli w wymarzonej lokalizacji mieszkania są droższe i chcemy kupić lokum właśnie tam, będzie ono mniejsze. W związku z tym osoby z ograniczonym budżetem, którym zależy na metrażu, często szukają nieruchomości w mniej popularnych dzielnicach lub na mniejszych rynkach lokalnych.

Oferty mieszkań na sprzedaż a sieć

W dobie internetu najwięcej aktualnych ogłoszeń z branży nieruchomości znajdziemy właśnie w sieci. Do największych i najpopularniejszych portali z ofertami należą Otodom, Morizon czy Nieruchomosci-online.pl. Przeglądając je samodzielnie, zwróćmy uwagę, czy dany portal posiada dokładną i intuicyjną przeglądarkę. Ważne jest też aktualizowanie ogłoszeń na bieżąco i możliwość szybkiego kontaktu z autorem anonsu. Największe serwisy publikują ogłoszenia zarówno od osób prywatnych, jak i agencji nieruchomości. Jeśli zależy nam na przykład na zakupie mieszkania bezpośrednio od właściciela, warto i na to zwrócić uwagę. Portale z anonsami z branży nieruchomości mają też swoje wady. Przeglądanie ich wymaga czasu, bywa też, że kontakt ze sprzedającym jest utrudniony i wymaga weryfikacji użytkownika. Nie wszystkie portale mają też opcję powiadomień o najnowszych ofertach.

Strony z ogłoszeniami nie są jednak jedynymi miejscami w sieci, gdzie możemy szukać mieszkań. Doświadczeni kupcy wiedzą, że w trakcie polowania na idealną ofertę przydadzą się też portale społecznościowe takie jak Facebook. Osoby szukające mieszkania mogą dzięki nim dołączyć do lokalnych grup, których celem jest łączenie kupców i sprzedających. Zaletą tego typu miejsc jest szybki kontakt z autorami ogłoszeń, którymi są zazwyczaj osoby prywatne. Dzięki opcjom dostępnym na grupach FB można też być na bieżąco z nowymi anonsami.

Warto przy tym pamiętać, że szukanie lokum na facebookowych grupach lokalnych ma też swoje słabe strony. W takich miejscach często pojawiają się ogłoszenia niekompletne, ze zdjęciami złej jakości lub robionymi na szybko. Sporym utrudnieniem w efektywnym szukaniu jest też brak możliwości filtrowania ofert.

W sieci istnieją również strony internetowe firm sprzedających nieruchomości. Tam właśnie bywają publikowane oferty, które nie trafiły jeszcze do pośredników, ani na portale ogłoszeniowe. Na witrynach takich można znaleźć też zapowiedzi zakończenia konkretnych projektów budowlanych. Dzięki temu do atrakcyjnych lokali można dotrzeć szybciej.

Nie tylko internet, czyli jak jeszcze szukać ogłoszeń?

Oferty kupna i sprzedaży nieruchomości pojawiają się w lokalnej prasie. Warto ją przeglądać, jeśli interesuje nas przede wszystkim mieszkanie do kupienia bezpośrednio od właściciela. Ogłoszenia w gazecie publikują najczęściej osoby prywatne, prasa papierowa wciąż jest popularna wśród seniorów. Dzięki temu gazety mogą być źródłem ciekawych ogłoszeń, które mogą, ale nie muszą pojawić się w sieci. Ofert mieszkań premium warto też szukać w prasie branżowej.

Ci, którzy dokładnie wiedzą, na jakiej lokalizacji im zależy, mogą szukać mieszkań na sprzedaż “w terenie”. Często zdarza się, że osoby chcące sprzedać lokum bez pośredników wieszają na swoich balkonach lub w oknach banery z taką informacją. Czasem wystarczy spacer po atrakcyjnej dzielnicy, by wyłapać mieszkania, które aktualnie szukają nowego właściciela. Sposób ten nie daje nam jednak pewności, że zawsze złapiemy kontakt bezpośrednio z właścicielem. Banery z ofertami sprzedaży wieszają też biura nieruchomości, szukając w ten sposób kupca na powierzone im do sprzedania lokale.

Pamiętaj o wsparciu specjalistów

Obecnie coraz więcej osób szukających dla siebie nowego mieszkania korzysta z usług agencji nieruchomości. Rozwiązanie to sprawdzi się, gdy brak nam czasu na przeglądanie ofert i wstępną weryfikację. Pracownik biura nieruchomości już po krótkiej rozmowie będzie mógł ocenić nasze potrzeby i możliwości. Dzięki temu będziemy oglądać tylko mieszkania pasujące do naszych potrzeb i mieszczące się w ustalonym budżecie.

Prócz tego pośrednik może pomóc nam przy negocjacji ceny czy wesprzeć na etapie załatwiania formalności. Tego typu usługi to z pewnością oszczędność czasu, wiąże się jednak ona z konkretnym wydatkiem. Agent po wyszukaniu dla nas odpowiedniego lokum naliczy sobie prowizję, która standardowo wynosi 2% wartości nieruchomości. Co ważne specjalista zarabia dopiero, gdy kupiec i sprzedający podpiszą ze sobą umowę. Czyli tylko jeśli jego praca zakończy się sukcesem.

Na koniec warto zaznaczyć, że umowa z agencją może być otwarta lub na wyłączność. Ta pierwsza oznacza, że nieruchomości dla nas ma szansę szukać więcej niż jedna firma. Wszystko zależy od tego, ilu agentów zaangażujemy. Porozumienie na wyłączność podpisuje się wtedy, gdy naszym zleceniem będzie zajmować się tylko jedna agencja. W przypadku takich umów pośrednicy są bardziej zdeterminowani i skupieni na szukaniu dla nas lokum.