WIERTARKA Z UDAREM

WIERTARKA Z UDAREM

22.04.2020

Blog

Jak wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie wiertarkę udarową? Czym się różni wiertarka udarowa od młotowiertarki? W poniższym artykule znajdują się odpowiedzi na te pytania.




Jak wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie wiertarkę udarową? Czym się różni wiertarka udarowa od młotowiertarki?
W poniższym artykule znajdują się odpowiedzi na te pytania.





Wiertarki udarowe generalnie dzielą się na te z udarem mechanicznym i pneumatycznym. Udar mechaniczny wykorzystuje specjalnie wyprofilowane elementy, których ruch odbywa się wzdłuż kierunku wiercenia. Wiertło uderza w wiercony materiał prostopadle, co miejscowo zmniejsza spoistość i ułatwia wiercenie. Problem z udarem mechanicznym polega na tym, że skuteczność tego mechanizmu zależy w większości od siły docisku. Oznacza to, że im słabiej dociska się wiertarkę, tym słabszy jest udar. Ma to znaczenie nie tylko dla osób nieprzyzwyczajonych do pracy z tego rodzaju narzędziami, ale także dla profesjonalistów, którzy muszą jeden po drugim wykonać wiele otworów.


Udar pneumatyczny obsługiwany jest przez niewielki kompresor znajdujący się w wiertarce. Dzięki zastosowaniu uchwytu SDS-plus lub SDS-max wiertło może się swobodnie przemieszczać wzdłuż własnej osi i poduszka powietrzna wypełniona sprężonym powietrzem powoduje uderzenie wiertła o obrabiany materiał. Zasadnicza różnica między udarem pneumatycznym a mechanicznym polega na tym, że ten pierwszy może być zdecydowanie silniejszy. „Może być”, a nie „jest” dlatego, że w tym przypadku siła uderzenia jest odwrotnie proporcjonalna do siły nacisku – wiertarki z udarem pneumatycznym nie wolno silnie dociskać do podłoża, ponieważ wówczas może dojść do uszkodzenia poduszki powietrznej, a nawet kompresora. Wiertarki z udarem pneumatycznym nazywane są młotowiertarkami.


Funkcja młota powoduje uderzenie w główkę wiertarki udarowej, która pulsuje, a nie obraca się. Siła, z jaką to się dzieje, jest wielokrotnie większa niż funkcja uderzenia, którą wykorzystuje wiertarka udarowa. Musi tak być, ponieważ młot udarowy musi przejść przez znacznie twardsze materiały. Mimo to funkcja uderzenia działa mniej więcej w ten sam sposób: w tym trybie wiertło nie tylko się obraca, ale także wykonuje ruch „uderzający”. Dzięki temu wiertło może również przedostać się przez tę kamienną ścianę. Siła uderzenia wiertarki udarowej wyrażona jest w dżulach. Im mocniejsza jest wiertarka udarowa, tym większe są otwory, które można wykonać za jej pomocą, i tym szybciej można przejść przez beton.

Być może jest to oczywiste, ale podczas wiercenia betonu użyj wiertła do betonu. W końcu te wiertła noszą tę nazwę z jakiegoś powodu. Dzięki tępej końcówce i niezwykle twardemu materiałowi bez wysiłku wybijają otwory w betonie. Wiertła do betonu logicznie zawsze mają chwyt SDS-plus lub SDS-max, więc pasują do młota udarowego. Jeśli używasz wiertarki udarowej do materiałów bardziej miękkich niż beton, upewnij się , że używasz do tego odpowiednich wierteł. Różne typy wierteł są zaprojektowane tak, aby optymalnie wiercić w odpowiednich materiałach.