KOSZT REMONTU KUCHNI: OD CZEGO ZACZĄĆ I NA CO PRZEZNACZYĆ NAJWIĘCEJ ŚRODKÓW?

KOSZT REMONTU KUCHNI: OD CZEGO ZACZĄĆ I NA CO PRZEZNACZYĆ NAJWIĘCEJ ŚRODKÓW?

08.12.2023

BlogSponsorowany

Postanowiłeś zrealizować remont kuchni, ale nie wiesz, od czego zacząć i na co zwrócić szczególną uwagę? Oto przewodnik krok po kroku, który rozwieje wszystkie wątpliwości!

Planowanie budżetu na remont kuchni

Zanim przystąpisz do remontu kuchni, obowiązkowo oceń swoją sytuację finansową, a także maksymalną kwotę, którą możesz przeznaczyć na realizację swojego planu. Dowiedz się także tego, Ile kosztuje remont kuchni w Twojej miejscowości.

Dlaczego dokładne planowanie jest kluczowe?

Planowanie budżetu pozwoli uniknąć nieoczekiwanych wydatków, dobrać najlepsze materiały w granicach kwoty, którą dysponujesz, a dodatkowo zrealizować wszystkie prace na czas. Koszt remontu kuchni w Polsce może się wahać w granicach od 15 000 do 50 000 zł. Odpowiednio, remont kuchni cena zależy od powierzchni pomieszczenia i wybranych materiałów.

Pierwsze kroki w planowaniu remontu kuchni

Planowanie kuchni warto zacząć od określenia zakresu prac. Należy zdecydować, czy remont będzie obejmował tylko zmiany kosmetyczne, czy też pełną przebudowę, w tym zmianę układu i wszystkich instalacji. Następnie określa się harmonogram prac i kosztorys, przeprowadza się poszukiwanie ekipy remontowej, materiałów i wskazuje się pomysły na to, jak mają wyglądać nowe wnętrza.

 

Rozpoczęcie remontu: ocena stanu obecnego i potrzeb

Zakres, a także remont kuchni koszt robocizny są uwarunkowane tym, w jakim stanie znajduje się pomieszczenie przed rozpoczęciem prac. To oczywiste, że najbardziej wymagająca będzie kuchnia w nowo oddanym budynku, a także w takim miejscu, gdzie remont nie był przeprowadzany przez wiele dziesięcioleci.

Jak ocenić, co wymaga zmiany lub naprawy?

Oto prosty schemat, który pomoże Ci sprawdzić stan kuchni i określić remont kuchni koszt:

  • Oceń wiek sprzętów AGD i częstotliwość występowania ich awarii, sprawdź też efektywność energetyczną takich urządzeń oraz upewnij się, że ich funkcjonalności są zgodne z Twoimi potrzebami;
  • Sprawdź, czy szafki są stabilne, drzwi i szuflady otwierają się i zamykają w sposób prawidłowy. Zwróć uwagę na uszkodzenia, takie jak pęknięcia, zarysowania albo problem z zawiasami.
  • Oceń blaty pod kątem pęknięć, zarysowań, plam i śladów zużycia. Takie materiały, jak granit czy kwarc są trwalsze, ale również mogą wymagać profesjonalnej renowacji.
  • Upewnij się, że wszystkie gniazdka elektryczne są sprawne i bezpieczne. Stare lub niesprawne instalacje mogą wymagać interwencji elektryka.
  • Sprawdź, czy kran nie przecieka, a zlew jest w dobrym stanie. Jeśli występują przecieki, wymagana będzie wymiana armatury lub uszczelnień.
Ustalanie priorytetów remontowych

Gdy dowiadujemy się o tym, ile kosztuje remont kuchni, często rozumiemy, że nie możemy zrealizować wszystkich swoich planów jednocześnie ze względu na ograniczony budżet. W takiej sytuacji należy poprawnie określić priorytety: zawsze warto rozpocząć od wymiany zużytych lub najstarszych elementów. Warto też zadecydować, jakie materiały będą wykorzystywane podczas remontu. Te luksusowe są zarówno piękne, jak i wytrzymałe, ale potrafią bardzo dużo kosztować. Można jednak znaleźć dla nich alternatywę. Przykładowo produkty z naturalnego kamienia można zastąpić wykonanymi z lanego marmuru - materiał ten ma wspaniałe charakterystyki użytkowe, dodatkowo jego wykorzystanie sprawi, że koszt remontu kuchni będzie niższy.

Duże inwestycje: na co przeznaczyć największy budżet?

Największych wydatków podczas remontu kuchni wymagają sprzęty AGD i meble. Inwestycja w wysokiej jakości sprzęt AGD - to inwestycja na lata, a więc zachęcamy do wyboru naprawdę jakościowych urządzeń od znanych producentów. Z jakimi kosztami warto się liczyć na tym etapie? Średni koszt dobrej jakości sprzętów AGD przedstawia się w taki sposób:

  • lodówka - 2000-4000 zł;
  • zmywarka - 1500-3000 zł;
  • płyta indukcyjna - 1500-5000 zł.

 

Blaty i szafki kuchenne - duże koszty, ale i spory efekt

Koszt wymiany blatów i szafek w kuchni oscyluje na poziomie od 5000 do 15 000 zł, w zależności od materiałów i wymiarów. Warto wziąć pod uwagę: blaty z granitu lub kwarcu są droższe, ale bardziej trwałe i estetyczne.

Instalacje: wodno-kanalizacyjne i elektryczne

Remont kuchni w bloku koszt modernizacji instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych w kuchni szacuje się na poziomie od 2000 do 10 000 zł. Inwestowanie w nowoczesne i bezpieczne instalacje jest kluczowe dla długoterminowej funkcjonalności kuchni. Oszczędności mogą prowadzić do drogich napraw w przyszłości, a nawet stworzyć zagrożenie dla życia i zdrowia domowników.

Podłogi i ściany: wybór materiałów i ich wpływ na koszty

Właściwe wykończenie ścian i podłóg w kuchni - to nie tylko kwestia estetyki, ale także ważny czynnik komfortu użytkowania tego pomieszczenia. Płytki są trwałe i łatwe w utrzymaniu, ale ich cena może wynosić od 50 do 200 zł za m2. Z kolei panele są tańsze (30-100 zł za m2). Ostatnio popularne są podłogi z żywicy epoksydowej, których koszt wynosi od 200 do 400 zł za m2.

Malowanie ścian to jeden z najtańszych sposobów na odświeżenie kuchni (kosztuje od 10 do 30 zł za m2). Płytki ścienne, w zależności od jakości i wzoru, mogą kosztować od 50 do 300 zł za m2. Ten materiał ma lepsze właściwości użytkowe i chociaż podnosi koszt remontu, przez długie lata cieszy wspaniałym wyglądem i łatwością w pielęgnacji.