ROZPOZNAJ ZAĆMĘ: PIERWSZE OBJAWY

ROZPOZNAJ ZAĆMĘ: PIERWSZE OBJAWY

01.12.2023

BlogSponsorowany

Zaćma jest chorobą narządu wzroku, a dokładniej soczewki oka. Polega na jej zmętnieniu i stwardnieniu, co powoduje nieostre widzenie. Choroba powoli i bezboleśnie rozwija się przez lata, usypiając tym samym czujność chorego. Jest to o tyle niebezpieczne, że nieleczona katarakta prowadzi do ślepoty. Jak rozpoznać pierwsze objawy, by zareagować w porę?

Rodzaje zaćmy

Przyjrzyjmy się najpierw bliżej typom tej choroby: różnią się one w zależności od uwzględnionego podziału. Zgodnie z pierwszym z nich możemy podzielić zaćmę na pierwotną i wtórną:

  • pierwotna (wrodzona) – pojawia się w pierwszych latach rozwoju małego człowieka

  • wtórna (nabyta) – wynika z zachodzących w ludzkim organizmie procesów starzenia lub innych zmian metabolicznych

Możemy też wyróżnić typy zaćmy według lokalizacji zmian:

  • zaćma korowa – obejmuje krawędzie soczewki. W tym przypadku zmętnienia wyglądają jak szprychy w kole. Można podejrzewać ten rodzaj choroby, gdy pacjent widzi światło rozszczepione w dziwny sposób.

  • zaćma podtorebkowa – zmętnienia pojawiają się w tylnej części soczewki, w centralnym punkcie widzenia. Ta zaćma postępuje najszybciej, ale na szczęście łatwo ją zauważyć.

  • zaćma jądrowa – zmętnienie umiejscawia się na środku soczewki, w jej jądrze. Zachodzi tutaj przebarwienie soczewki na żółtą lub brunatną, oprócz tego pogarsza się postrzeganie kontrastu, głębi i ostrości.

Skąd ta katarakta?

Gdy zachorujemy, często chcemy znaleźć przyczynę. Wiedza ta może przydać się także w celu zapobiegania lub znacznego odsunięcia dolegliwości w czasie. Co zatem przyczynia się do rozwoju zaćmy?

W grupie ryzyka na pewno są osoby, w rodzinie których występowała już ta choroba. Zaćma może rozwinąć się u cukrzyków, pacjentów cierpiących na atopowe zapalenie skóry, nadciśnienie. Osoby z  dużą nadwagą, przyjmujące sterydy, palące papierosy, nadużywające alkoholu, przebywające często w pełnym słońcu również muszą mieć się na baczności i regularnie kontrolować wzrok.

(Nie)miłe złego początki

Zaćma na samym początku daje bardzo subtelne symptomy, które łatwo zignorować lub pomylić na przykład ze zmęczeniem oczu lub „zwykłymi” oznakami starzenia. Z tego powodu wielu pacjentów późno trafia do okulisty, są oni także zaskoczeni diagnozą. Istnieje jednak kilka charakterystycznych objawów, które powinny dać do myślenia.

Pierwszym z nich jest nagły brak potrzeby używania okularów do czytania – oczy zaczynają dobrze widzieć z bliska. Wynika to ze zmian w soczewce wywołanych zaćmą. Podobnie jest w przypadku problemów w doborze szkieł korekcyjnych.

Kolejnym podejrzanym sygnałem jest obraz „jak przez brudną szybę”, dostrzeganie aureoli wokół źródeł światła, podwójne widzenie, utrata natężenia koloru i kontrastu. Kierowca, któremu coraz częściej przydarza się bycie oślepianym przez światła mijanego pojazdu, trudność w ocenie odległości i gorsze postrzeganie po zmroku, powinien jak najszybciej przebadać swoje oczy.

Tylko operacja

Na koniec warto wspomnieć, że jedyną skuteczną w tym momencie metodą wyleczenia zaćmy jest operacja, polegająca na wykonaniu małego otworu w rogówce, przez który wydobywa się rozdrobnioną, chorą soczewkę i wprowadza się nową, syntetyczną. Zabieg jest szybki, bezbolesny i  bezpieczny – pacjent wraca do domu tego samego dnia.

Więcej na temat objawów i leczenia zaćmy: https://kardiotel.pl/artykuly/52-okulistyka-operacje/232-zacma-komu-grozi-objawy-i-leczenie-zacmy