JAK URZĄDZIĆ KAWALEKRĘ?

JAK URZĄDZIĆ KAWALEKRĘ?

27.11.2023

BlogSponsorowany

Ciężko jest stworzyć małe mieszkanie, gdzie jedno miejsce ma pełnić wiele ról. Jednak nie jest to wcale wykluczone. W kawalerkach trzeba dobrze wszystko rozplanować. Mały metraż w granicach 20,30 m2 powoduje, że kwestia urządzenia kawalerki komfortowej, a także efektownej wymaga maksymalnie wykorzystania danej przestrzeni. Jak więc najlepiej urządzić kawalerkę?

Co to jest kawalerka?

Kawalerka jest to przede wszystkim niewielkie mieszkanie, mające najczęściej tylko jednej pokój, aneks kuchenny, a także łazienkę z toaletą. Nazwa kawalerki wzięła się od nazwy określającej mężczyznę, który nie posiadał rodziny (kawaler). W dzisiejszych czasach kawalerki są zamieszkiwane przez singli, studentów, a także młode pary. Tego rodzaju pomieszczenia różnią się metrażem oraz rozkładem. Nie tak dawno kawalerki miały od 20 do 30 metrów kwadratowych. Teraz nowe mieszkania mają różne wielkości.

Kuchnia w kawalerce?

Najczęściej kłopotliwym w aranżacji małego wnętrza jest aneks kuchenny, który chcemy by był jak najbardziej estetyczny i posiadał praktyczne rozwiązania. Zagospodarowanie małej przestrzeni nie będzie łatwe. Osoby mające nieduże mieszkania często więc mają dylemat jak urządzić kawalerkę, która będzie pełniła funkcję salonu, sypialni, a także będzie połączona z kuchnią. 

Kuchnia w salonie?

Kiedy posiadamy tak zwaną małą ślepą kuchnią, a salon nie jest przestrzenny warto w typ przypadku usunąć ściankę, która najczęściej łączy kuchnię ze strefą dzienną. W związku z tym będziemy mogli zyskać pomocniczy barek, blat roboczy, który jest oprócz ozdoby także idealnym miejscem do podawania posiłków podczas przyjęcia wśród grona przyjaciół.

Osobna kuchnia?

Osobna kuchnia mająca podłogę, która jest pokryta białymi deskami wraz z białymi szafki jest zawsze modna. Sprawia to, że takie wnętrze będzie świeże, a także schludne. W kuchni, w której są dekoracje, warz ze świeżymi, doniczkowymi kwiatami jest znacznie przytulanie oraz panuje ciepły domowy klimat.

Bardzo często jest tak, że kaloryfery oszpecają całą aranżację. Dlatego też obudowa grzejnika będzie idealnym rozwiązaniem. Jest ona praktyczna oraz pełni funkcję dekoracyjną osłony grzejnika. Ukryje nieestetyczne grzejniki, zagwarantuje też dodatkowe miejsce do przechowywania na samej górze obudowy.

Jakie meble wybrać do kawalerki?

Jak urządzić kawalerkę? Ze względu na ograniczoną przestrzeń, każde wolne miejsce w kawalerce powinno być jak najlepiej wykorzystane.

W związku z tym dobrym wyborem będzie zakup mebli wielofunkcyjnych. Potrzebnym meblem jest z pewnością łóżko. Warto, zamiast łóżka w kawalerce wybrać na przykład rozkładaną sofę czy też narożnik z funkcją spania. Taka aranżacja będzie się perfekcyjnie prezentować w ciągu dnia. Umożliwi również zaoszczędzenia sporo miejsca. Zamiast krzeseł warto zainwestować w pufy. Mają również specjalne schowki na drobne przedmioty.

Przy mniejszych pomieszczeniach dobrą praktyką jest podzielenie miejsc na określone strefy. Umożliwi to zapewnienie lepszego porządku oraz oddzieli przestrzeń intymną od kuchennej. Z użyciem mebli, a także dodatków można prosto podzielić mieszkanie na strefy. 

Kupując meble do kawalerki wybierajmy te o prostych formach, które nie zapchają wnętrza swoim charakterem. Ciekawym rozwiązaniem będą na przykład meble w stylu skandynawskim.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem TanioBuduj.com.pl.

JAK URZĄDZIĆ KAWALEKRĘ?