DEKORACJA STOŁU ŚWIĄTECZNEGO — STWÓRZ NIEZAPOMNIANY NASTRÓJ

DEKORACJA STOŁU ŚWIĄTECZNEGO — STWÓRZ NIEZAPOMNIANY NASTRÓJ

20.11.2023

BlogSponsorowany

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, kiedy spotykamy się z rodziną i najbliższymi, aby celebrować tę magiczną i radosną okazję. Nic więc dziwnego, że do przygotowań przykłada się zwykle szczególną wagę. Decydując się na zorganizowanie przyjęcia lub kolacji wigilijnej, nie sposób zapomnieć o odpowiedniej dekoracji stołu świątecznego. Pięknie ozdobiony stół podkreśli wyjątkowość tego czasu, a także pomoże stworzyć niezapomnianą atmosferę. W tym artykule przedstawimy kilka inspirujących pomysłów na dekorację stołu świątecznego.

Styl tradycyjny czy niekonwencjonalny?

Aby końcowy efekt był jak najbardziej spójny, warto zacząć od wybrania motywu przewodniego. Bez względu na wybrany styl, pamiętajmy o zachowaniu harmonii kolorystycznej. Tradycyjnie wiąże się go z zastosowaniem zieleni, bieli, czerwieni i złota, ale można śmiało poeksperymentować z innymi odcieniami. Można zdecydować się na tradycyjny wygląd np. z zielonymi stroikami, czerwonymi świeczkami i białymi serwetkami, lub też postawić na bardziej nowoczesne i minimalistyczne rozwiązania. Klasyczna biel przełamana zielonymi dodatkami również doskonale wpasuje się w klimat świąteczny. 

Elegancki obrus to podstawa

Podstawowym elementem dekoracyjnym, w który należy się zaopatrzyć, jest obrus. Wybór na rynku jest olbrzymi, ale najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie użycie klasycznego gładkiego obrusu z minimalną ilością wzorów. Dekorując swój wigilijny stół eleganckim, świątecznym obrusem, dużo łatwiej dobrać pozostałe stroiki. Możesz postawić na klasyczną białą lub kremową tkaninę, która podkreśli elegancję i stylowość. 

Jeśli jednak nie zależy Ci na zachowaniu eleganckiego wystroju, śmiało możesz zdecydować się na dowcipne obrusy w klasyczne wzory świąteczne, takie jak choinki lub renifery. Alternatywnie, możemy sięgnąć po obrus wykonany z płótna, który nadaje rustykalny charakter i pasuje do bardziej tradycyjnego wystroju.

Czym jeszcze udekorować stół, aby uzyskać świąteczny wystrój?

W zależności od preferencji możesz poprzestać na udekorowaniu stołu kilkoma gałązkami, świecami lub świeżymi kwiatami (np. gwiazdą betlejemską), lub zaszaleć wykorzystując w kreatywny sposób dekoracje choinkowe takie jak bombki, światełka, czy figurki. Tradycyjnie pod obrusem umieszcza się sianko, które symbolizuje ubóstwo, w którym przyszedł na świat Jezus. 

Nie można zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu miejsc dla gości. Jeśli masz duży stół, wykorzystaj drewniane lub metalowe podtalerze. Podkreślą świąteczny charakter kolacji. Dodatkowo, na stole możesz umieścić srebrzyste lub złote nakrycia i sztućce, aby stworzyć elegancką atmosferę.

Dekoracja stołu świątecznego to niezwykle ważny element świątecznego posiłku. Warto poświęcić kilka chwil na przemyślenie koncepcji i odpowiednie przygotowanie miejsca wieczerzy wigilijnej, tak aby zapewnić sobie i najbliższym wyjątkową atmosferę i klimat, na który czeka się cały rok.