JAK UNIKAĆ BŁĘDÓW PODCZAS POŁOŻENIA GŁADZI?

JAK UNIKAĆ BŁĘDÓW PODCZAS POŁOŻENIA GŁADZI?

16.11.2023

BlogSponsorowany

Kładzenie gładzi to ważny proces budowlany, który pozwala na uzyskanie estetycznych powierzchni na ścianach i sufitach.

Błędy początkujących – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem?

Jednak wiele osób, zwłaszcza początkujących, może popełnić podczas niego błędy. Warto poznać te kluczowe aspekty, zanim przystąpisz do prac z gładzią.

Zbyt gęsta czy zbyt rzadka konsystencja mieszanki

Kiedy przeprowadza się położenie gładzi, jednym z częstych błędów jest źle dobrana konsystencja mieszanki. Mieszanka zbyt gęsta może być trudna do rozprowadzenia. Z kolei zbyt rzadka gładź nie utworzy gładkiej warstwy. Dlatego przed rozpoczęciem pracy zawsze zadbaj o właściwe proporcje. Pamiętaj ile kosztuje położenie gładzi i nie marnuj materiału.

Nieodpowiednia technika nakładania

Nieprecyzyjne ruchy, brak równomiernej warstwy lub zbyt duża ilość gładzi na narzędziu mogą prowadzić do nierówności i nieestetycznych plam. Zanim zaczniesz nakładanie gładzi, warto poznać techniki i przetrenować je na próbnych powierzchniach.

Zaniedbanie czasu schnięcia między warstwami

Jeśli nałożymy nową warstwę zbyt szybko, może to prowadzić do pęknięć i nierówności. Zawsze przestrzegaj zaleceń dotyczących czasu schnięcia między warstwami, aby uzyskać trwałe i estetyczne efekty.

Jak unikać problemów z pęcherzami i szczelinami na gładzi?

Pęcherze i szczeliny na powierzchni gładzi mogą znacząco zepsuć efekt końcowy prac remontowych niezależnie od tego ile za metr gładzi zapłacono. Główne przyczyny ich powstawania to:

 • Zanieczyszczenia;
 • Niewłaściwa konsystencja gładzi;
 • Szybkie schnięcie.

Aby uniknąć problemów z pęcherzami i szczelinami, warto zastosować kilka praktycznych rozwiązań:

 • Usuń wszelkie zanieczyszczenia i nierówności, a jeśli to konieczne, zagruntuj powierzchnię;
 • Upewnij się, że mieszanka gładzi ma właściwą konsystencję, to pozwoli na równomierne i precyzyjne rozprowadzenie materiału;
 • Odczekaj odpowiedni czas schnięcia między warstwami gładzi. Nie spiesząc się, unikniesz pęcherzy i innych wad;
 • Skorzystaj z wysokiej jakości narzędzi, które ułatwią precyzyjne nakładanie gładzi.

Warto pamiętać, że profesjonalne usługi to najlepszy sposób na uniknięcie jakichkolwiek problemów. Chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje położenie gładzi za metr kwadratowy?

 • Kładzenie gładzi cena za m2 w Warszawie to średnio 47-50 zł; 
 • Kładzenie gładzi cena za m2 w Krakowie to średnio 45-48 zł;
 • Kładzenie gładzi cena za m2 we Wrocławiu to średnio 42-44 zł.

Kontrola jakości podczas nakładania gładzi

W procesie nakładania gładzi kluczowym elementem jest kontrola jakości, która pomaga zapobiec błędom. Warto wiedzieć, jak prawidłowo oceniać spójność warstwy oraz jakie korzyści wynikają z systematycznego sprawdzania powierzchni.

Jak prawidłowo oceniać spójność warstwy?
 • Wizualna inspekcja. Spójność warstwy gładzi można ocenić pod kątem równomiernego rozprowadzenia materiału. Spojrzenie pod światło może pomóc w wykryciu nierówności, pęcherzy lub innych wad;
 • Dotyk. Delikatne dotknięcie warstwy gładzi pozwala ocenić jej gładkość. Powinna ona być jednolita, a powierzchnia nie powinna być zbyt chropowata;
 • Użycie narzędzi. Przy pomocy narzędzi, takich jak kielnie lub poziomice, można dokładnie sprawdzić poziom i równomierność warstwy. Gdy przeprowadzamy położenie gładzi cena tych narzędzi bez wątpienia jest warta zysku.
Korzyści z systematycznego sprawdzania powierzchni

Dokładne sprawdzanie gładzi pozwala uzyskać estetyczne i gładkie powierzchnie, i pomaga zapobiec problemom związanym z jej trwałością. Jeśli wykonujesz prace remontowe dla klienta, dbałość o jakość przekłada się na jego zadowolenie i pozytywne referencje bez względu na koszt położenia gładzi.

Znaczenie właściwego osuszania gładzi

Proces schnięcia gładzi to kluczowy etap w pracach wykończeniowych, który wymaga uwagi i cierpliwości. Właściwe osuszanie ma znaczący wpływ na jakość i trwałość wykończonej powierzchni – tylko wtedy cena położenia gładzi się opłaci.

Dlaczego przyspieszanie schnięcia nie jest dobrym pomysłem?

Warto pamiętać, że przyspieszenie procesu często prowadzi do niepożądanych efektów, takich jak pęcherze, pęknięcia, nierówności i zmniejszona trwałość.

Naturalne metody przyspieszania procesu wysychania

Warto zastosować naturalne metody przyspieszania schnięcia gładzi, które nie niosą ze sobą ryzyka niepożądanych skutków:

 • Zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczenia pozwoli na równomierne suszenie gładzi;
 • Stosowanie zaleceń producenta dotyczących czasu schnięcia między warstwami;
 • Upewnienie się, że powierzchnia jest sucha przed aplikacją gładzi;
 • Unikanie przyspieszania procesu i stosowanie naturalnych metod.