JAK URZĄDZIĆ FUNKCJONALNĄ KUCHNIĘ?

JAK URZĄDZIĆ FUNKCJONALNĄ KUCHNIĘ?

30.10.2023

BlogSponsorowany

Właściwie urządzona kuchnia jest nie tylko piękna i estetyczna, lecz przede wszystkim funkcjonalna. To przemyślanie zorganizowane miejsce, w którym przygotowywanie posiłków i gotowanie jest prawdziwą przyjemnością, sprzęty i akcesoria znajdują się zawsze w zasięgu ręki i nigdy nie brakuje miejsca do przechowywania. Taka kuchnia to nie utopia – jest jak najbardziej możliwa do zrealizowania, pod warunkiem że zastosujemy się do kilku kluczowych zasad urządzania kuchennej przestrzeni. Jakie to reguły? O tym powiemy poniżej!

Zasada trójkąta roboczego. Na czym polega i dlaczego jest taka ważna?

Każda osoba, która stała przed wyzwaniem urządzania od podstaw nowej kuchni, zapewne nie raz słyszała o zasadzie trójkąta roboczego. I słusznie – jest to jedna z podstawowych reguł budowania kuchennej przestrzeni. Opiera się na odpowiednim rozmieszczeniu trzech kluczowych stref w każdej kuchni – strefy zmywania, gotowania i przechowywania. Strefy te powinny tworzyć wierzchołki trójkąta. Zastosowanie tej zasady sprawi, że przygotowywanie posiłków będzie szybsze, łatwiejsze i wygodniejsze. A o to przecież chodzi!

Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie lodówki (strefa przechowywania) w pobliżu wejścia do kuchni, tak aby po przyniesieniu zakupów, możliwe było ich sprawne i szybkie wypakowanie i zorganizowanie. Na sąsiednim wierzchołku trójkąta roboczego powinna znaleźć się strefa zmywania, która obejmuje zlewozmywak i zmywarkę, a na przeciwległym w stosunku do strefy przechowywania wierzchołku powinna zostać umieszczona strefa gotowania z płytą grzewczą i piekarnikiem. 

Pomiędzy poszczególnymi strefami warto zadbać o miejsce na blacie roboczym oraz praktyczne szafki z półkami i szuflady, które wykorzystamy do przechowywania zapasów żywności i akcesoriów kuchennych. Sprzęty ruchome i akcesoria przeznaczone do codziennego użytkowania można umieścić bezpośrednio na blacie, najlepiej w pobliżu miejsca, w którym będziemy je wykorzystywali.

Meble kuchenne na wymiar. Najlepsze rozwiązanie do każdej kuchni

Jeśli naszym marzeniem jest funkcjonalna, idealnie dopasowana do naszego poczucia estetyki i nawyków kuchnia, warto rozważyć meble na wymiar. To sprawdzone rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się zarówno w małej kuchni w aneksie w bloku, jak i w dużym wnętrzu w domu jednorodzinnym.

Meble kuchenne na wymiar pozwalają maksymalnie wykorzystać całą dostępną w pomieszczeniu przestrzeń oraz zagospodarować ją w nowoczesny, w pełni funkcjonalny sposób. Zapewniają o wiele więcej miejsca do przechowywania w szafkach wiszących niż gotowe systemy meblowe, które najczęściej nie dochodzą do sufitu. Są wykonywane w oparciu o indywidualny projekt, idealnie dopasowany do potrzeb zamawiającego oraz specyfiki jego wnętrza. 

Meble na zamówienie powstają na bazie wysokiej jakości, trwałych i solidnych materiałów, które z założenia mają dobrze służyć swojemu właścicielowi przez wiele kolejnych lat. Ich design może być zarówno ponadczasowy i aktualny bez względu na zmieniające się trendy w aranżacji domowych przestrzeni, jak i wręcz przeciwnie – w estetyczny sposób nawiązywać do obecnej mody, nadając pomieszczeniu aktualnego, szykownego wystroju.

Dobre oświetlenie w kuchni kluczem do komfortowego przygotowywania posiłków

Istotnym elementem wchodzącym w skład mebli kuchennych jest także oświetlenie. Meble od stolarza posiadają wbudowane oświetlenie LED-owe, które ma za zadanie równomiernie oświetlić blat roboczy oraz sprawić, że przygotowywanie posiłków będzie wygodne bez względu na porę roku czy dnia. Ciekawym rozwiązaniem, które cieszy się sporym zainteresowaniem w ostatnich latach, jest także oświetlenie wnętrza szafek, które również można zamówić w pakiecie z meblami na wymiar. 

Oprócz oświetlenia podszafkowego, w każdej kuchni powinny znaleźć się także dodatkowe źródła światła. Lampę główną warto umieścić w centralnym punkcie pomieszczenia tak, aby równomiernie rozprowadzała światło po całym wnętrzu. Jeśli nasza kuchnia pełni także funkcję jadalni – znajduje się w niej stół lub wydzielona część blatu przeznaczona do spożywania posiłków – warto rozważyć umieszczenie dodatkowej lampy dekoracyjnej nad miejscem, w którym będziemy jedli. Prawidłowo dobrane, właściwie rozmieszczone oświetlenie w kuchni o odpowiednich parametrach pozwoli ponadto zbudować odpowiedni klimat we wnętrzu oraz nadać mu dodatkowych walorów wizualnych.

Zdjęcia realizacji ze strony www: pracowniakogut.pl/meble-kuchenne-warszawa

Artykuł powstał ze wsparciem firmy PracowniaKogut: meble na wymiar Warszawa i okolice

JAK URZĄDZIĆ FUNKCJONALNĄ KUCHNIĘ?
JAK URZĄDZIĆ FUNKCJONALNĄ KUCHNIĘ?