OŚWIETLENIE W TWOIM DOMU I MIESZKANIU – JAK JE DOBRAĆ? NOWOCZESNE ROZWIĄZANIA OŚWIETLENIOWE

OŚWIETLENIE W TWOIM DOMU I MIESZKANIU – JAK JE DOBRAĆ? NOWOCZESNE ROZWIĄZANIA OŚWIETLENIOWE

30.10.2023

BlogSponsorowany

Światło ma niezwykłą moc, o czym każdy z nas zapewne przekonał się już nie raz. Odpowiedni dostęp do światła wpływa na nasze samopoczucie, mobilizuje do pracy, a nawet zapewnia większy komfort snu. Oprócz tego światło pełni również funkcje dekoracyjne w pomieszczeniach, podkreślając tym samym ich styl oraz charakter. Czym się kierować podczas projektowania instalacji oświetleniowej w domu lub mieszkaniu? Z jakich ciekawych rozwiązań z branży wykończeniowej możemy dziś skorzystać?

Oświetlenie w domu i mieszkaniu – najważniejsze zasady

Jedną z najważniejszych kwestii w projektowaniu instalacji oświetleniowej w przestrzeniach domowych jest umiejętny dobór rodzaju oświetlenia, jego intensywności oraz barwy, co jest związane zarówno z przeznaczeniem danego pomieszczenia, jak i potrzebami domowników. Przed przystąpieniem do prac związanych z tworzeniem instalacji oświetleniowej warto zastanowić się, gdzie dokładnie chcemy umieścić strefę pracy, miejsce relaksu i wypoczynku, strefę kuchenną, łóżko sypialniane oraz biurko dla dziecka. Wszystkie te miejsca są niezwykle ważne w kontekście oświetlenia, ponieważ wymagają odpowiedniego doboru natężenia i koloru światła.

Przyjmuje się, że w każdym pomieszczeniu powinno znaleźć się kilka różnych źródeł światła. Generalnie oświetlenie dzieli się na trzy podstawowe rodzaje:

  • oświetlenie ogólne, które rozświetla równomiernie całe wnętrze, jednak może okazać się niewystarczające jako jedyne źródło światła w kuchni lub gabinecie. Takim źródłem światła mogą być m.in. halogeny umieszczone w suficie podwieszonym lub pojedynczy żyrandol zamontowany w salonie lub sypialni;

  • oświetlenie punktowe, które umożliwia swobodne wykonywanie różnego rodzaju czynności przy zachowaniu dobrego oświetlenia. Punktowe oprawy oświetleniowe powinny być zamontowane m.in. nad blatem kuchennym, w okolicy biurka oraz nad łóżkiem w sypialni;

  • oświetlenie dekoracyjne, które pełni wyłącznie funkcje ozdobne i pozwala na wyeksponowanie określonych elementów wystroju wnętrza. taką funkcję pełnią zwykle taśmy LED-owe stosowane jako element sufitu podwieszanego, lampy stołowe i stojące, jak również kinkiety.

Rozwiązania oświetleniowe z taśmą LED w roli głównej

Wiemy już, jak mniej więcej powinien wyglądać projekt instalacji oświetleniowej w domowych wnętrzach. Pozostaje jednak pytanie, co zrobić w sytuacji, gdy w naszym domu lub mieszkaniu jest już gotowa instalacja oświetleniowa, jednak wciąż brakuje nam drobnych akcentów, które wprowadzą jeszcze więcej światła do pomieszczeń? Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest stworzenie specjalnej konstrukcji przy użyciu formatek z płyt gipsowo-kartonowych, tworzonych przez polską markę FlexGips.

Czym dokładnie są te produkty? Są to gotowe elementy z płyt GK, frezowane na wymiar pod dany projekt, klejone i przygotowywane do bezpośredniego montażu. Tym, co wyróżnia te elementy, jest niezwykle prosty montaż, który nie wymaga ingerencji w obecną instalację oświetleniową, a także znacznie krótszy czas prac wykończeniowych w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań.

Wśród produktów FlexGips, które umożliwiają montaż taśmy LED, wyróżnić można:

  • półki LED pod sufitem, które maskują wszelkie nierówności stropu i nieestetyczne instalacje elektryczne, a także poprawiają akustykę w pomieszczeniu. Dodatkowo zapewniają one spektakularny efekt wizualny, zgodny z obowiązującą modą na sufity podwieszane;

  • osłony karnisza z wnęką na oświetlenie LED – konstrukcje maskujące szyny karniszowe i delikatnie rozświetlające przestrzeń przyokienną.

Więcej informacji na temat rozwiązań oferowanych przez markę FlexGips można znaleźć na: https://sklep.flexgips.com/.

OŚWIETLENIE W TWOIM DOMU I MIESZKANIU – JAK JE DOBRAĆ? NOWOCZESNE ROZWIĄZANIA OŚWIETLENIOWE