JAKI BLAT KAMIENNY WYBRAĆ?

JAKI BLAT KAMIENNY WYBRAĆ?

26.10.2023

BlogSponsorowany

Można zaryzykować stwierdzenie, że wybór odpowiedniego blatu kuchennego jest równie ważny, co decyzje dotyczące sprzętów AGD. To właśnie na blacie będziemy przygotowywać każdy posiłek i to on będzie narażony na krojenie, wilgoć, gorące garnki czy tłuczenie mięsa. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na blaty kamienne. Spośród wszystkich dostępnych materiałów, właśnie kamień wyróżnia się największą trwałością i odpornością na uszkodzenia. Jednocześnie jest jednak dość drogi, dlatego wybór powinien być przemyślany pod każdym względem. Na co zwracać uwagę i jakie typy kamienia sprawdzą się najlepiej?

Marmurowe i granitowe blaty kuchenne

Do najpopularniejszych rozwiązań zdecydowanie należy granitowy blat. Jest niebywale odporny, a przy tym dostępny w szerokiej palecie kolorystycznej. Dzięki temu z powodzeniem można dopasować go do dowolnej aranżacji kuchni. Jednocześnie jego wytrzymałość powoduje, że nie zniszczy się pod wpływem temperatury, wilgoci czy uszkodzeń mechanicznych. Co więcej, świetnie znosi kontakt z detergentami do utrzymania czystości w kuchni. Tego typu blaty kamienne niestety są stosunkowo drogie, dlatego decydując się na ten materiał, warto postawić na ponadczasowy kolor, który oprze się zmiennym trendom wnętrzarskim. Blaty marmurowe natomiast mogą wydawać się kuszące, jednak mają pewne minusy. Jest to naturalny kamień wapienny, który chłonie wszelkie zabrudzenia niczym gąbka. Łatwo również go uszkodzić czy ukruszyć, więc podczas przygotowania posiłków trzeba zachować szczególną ostrożność. Jednak mimo to, jeśli zostanie wybrany do kuchni, natychmiast staje się centralnym punktem jej aranżacji!

Blaty kamienne z konglomeratu i spieku kwarcowego

Podobnie, jak w przypadku granitu, również blaty kuchenne z konglomeratu stanowią bardzo dobre rozwiązanie. Są trwałe, odporne na uszkodzenia, a przy tym mają niezwykłą strukturę, która przyciąga wzrok. Jest to blat, który nie zmieni wyglądu pod wpływem bardzo wysokiej i bardzo niskiej temperatury, a przy tym trudno go uszkodzić podczas krojenia, czy nawet rozlania jakiegoś płynu. Brud nie wnika w strukturę kamienia i nie zmienia atrakcyjnej powierzchni blatu. Ważną zaletą jest tu niższa cena. Równie dobrym wyborem jest spiek kwarcowy. To materiał o wytrzymałości przewyższającej nawet granit, który nawet po wielu latach użytkowania wygląda jak w dniu montażu. Co więcej, jest dostępny także we wzorach do złudzenia przypominających marmur i wnoszących do wnętrza odrobinę luksusu. Jednocześnie w porównaniu do granitu, blat ze spieku kwarcowego ma mniejszą wagę.