IDEALNY MATERACYK DO DZIECIĘCEGO ŁÓŻECZKA – O CZYM PAMIĘTAĆ?

IDEALNY MATERACYK DO DZIECIĘCEGO ŁÓŻECZKA – O CZYM PAMIĘTAĆ?

23.10.2023

BlogSponsorowany

Dziecięce łóżeczko to centrum każdego pokoju dla malucha i jeden z najważniejszych punktów każdej wyprawki. Powinno być perfekcyjnie dobrane, spełniając najwyższe standardy bezpieczeństwa. Istotna jest nie tylko rama, ale także odpowiedni materacyk. Z czego powinien być on wykonany? Na co zwracać uwagę, przy zakupie materacyka dla niemowlaka? Kilka praktycznych wskazówek znajdziecie poniżej.

Łóżeczko, kołyska czy kosz Mojżesza – jak wybrać miejsce snu dla dziecka?

Maluchy w pierwszych miesiącach życia większość czasu spędzają w pozycji leżącej na plecach. Dlatego potrzebują odpowiedniego miejsca do spania i wypoczynku. Do najczęściej wybieranych rozwiązań zaliczają się:

  • łóżeczka ze szczebelkami,

  • kołyski,

  • kosze Mojżesza.

Kołyski i kosze Mojżesza zapewniają komfort i otulają malucha, dając mu poczucie bezpieczeństwa i spokoju, a to przekłada się łatwiejsze zasypianie. Kołyski mają przy tym dodatkowy atut – przyjemne kołysanie, które jeszcze bardziej uspokaja dziecko. Ich wadą jest jednak fakt, że najczęściej wystarczają raptem do 5-6. miesiąca życia niemowlaka. Zdecydowanie praktyczniejsze wydaje się zatem łóżeczko, zwłaszcza gdy wybierze się model z wyjmowanymi szczebelkami i regulacją wysokości. W każdym przypadku trzeba jednak zadbać o to, by dobrać idealny materacyk, który można znaleźć choćby na stronie Rucken.

Materacyk dla niemowlaka – jaki powinien być?

Idealny materacyk musi być przede wszystkim perfekcyjnie dopasowany do wymiarów mebla. Za mały – utrudni wykorzystanie dostępnej przestrzeni, za duży będzie się zwijał, doprowadzając do dyskomfortu malucha, niekiedy powodując nawet problemy z wadami postawy w przyszłości.

Kolejną ważną kwestią jest grubość materacyka. Warto stawiać na produkty o wysokości między 10 a 15 centymetrów. Zbyt cienki będzie niewygodny i twardy, grubszy natomiast sprawi, że maluch będzie się zapadał, co utrudni obracanie się i może wpłynąć na pojawienie się nieprawidłowości rozwojowych. Zawsze powinno się stawiać na nieco twardsze rozwiązania, które zapewniają wygodę dla małego użytkownika.

Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo dziecko podczas wypoczynku lub snu, powinno się znaleźć produkt spełniający najwyższe normy. Do najważniejszych certyfikatów, na które warto zwracać uwagę zaliczają się:

  • Certyfikat Laboratorium Hamiltona,

  • Certyfikat Oeko-Tex,

  • Atest Polskiego Zakładu Higieny.

To one oznaczają, że produkt został wykonany z bezpiecznych materiałów, w zgodzie z restrykcyjnymi procedurami i standardami.

Z czego produkuje się najlepsze materacyki dziecięce?

Materacyki dla dzieci wykonuje się z różnych materiałów. Zawsze powinny być to jednak surowce trwałe, elastyczne, zapewniające dobrą cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci. Warto przede wszystkich zwrócić uwagę na modele z trwałych pianek HR lub PUR – są odporne na zgniatanie, higieniczne, dobrze dopasowują się do kształtu ciała i nie uczulają dziecka. Niekiedy stosuje się także materacyki z warstwą lateksową – trwałą, odporną na uszkodzenia.

Lepiej natomiast zrezygnować z wielu produktów z włókien kokosowych. Choć są naturalne, często do łączenia warstw stosuje kleje, a sam produkt niejednokrotnie jest naprawdę twardy.

Dodatkowe akcesoria – poszewki na materacyk

Gdy dobieramy elementy do dziecięcego łóżeczka, zadbajmy także o pokrowiec na materacyk. Dlaczego? Stworzy on miękką warstwę, która będzie miała bezpośredni kontakt z delikatną skórą dziecka. Co więcej, taka osłonka ułatwia utrzymanie w czystości materaca. Da się ją bowiem szybko zdjąć i wrzucić do pralki, by zachować sterylne warunki w dziecięcym łóżeczku, ograniczając sobie problemy z koniecznością prania całego materaca.

Idealnie dopasowane dziecięce łóżeczko i materacyk – podsumowanie

Wygodne łóżeczko jest sercem każdego pokoju niemowlęcego. W nim natomiast musi znaleźć się trwały i bezpieczny materacyk, wykonany z odpowiednich materiałów – dopasowujących się do kształtu ciała, skutecznie odprowadzających wilgoć. Dobry materac nie tylko zapewnia wygodę i przyjemny wypoczynek dla malucha, ale też gwarantuje mu bezpieczny i zdrowy rozwój. Zadbajmy zatem o to, by wybrać jak jakościowy produkt, by dać swojemu dziecku to, co najlepsze.