MOŻLIWOŚĆ INTEGRACJI ŁADOWAREK DO SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH Z FOTOWOLTAIKĄ

MOŻLIWOŚĆ INTEGRACJI ŁADOWAREK DO SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH Z FOTOWOLTAIKĄ

19.10.2023

BlogSponsorowany

Dzięki fotowoltaice możemy przetwarzać energię słoneczną na energię elektryczną. Wytworzoną w ten sposób energię możemy wykorzystać do zasilenia dowolnych urządzeń w naszym domu. Samochody elektryczne zyskują coraz bardziej na popularności. Nadwyżkę zgromadzonej energii można wykorzystać do zasilenia pojazdów elektrycznych. Jeżeli jesteś posiadaczem samochodu elektrycznego albo planujesz jego zakup warto pomyśleć o własnej stacji ładowania pojazdów. W jaki sposób można ładować samochód elektryczny w domu? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

SAMOCHODY ELEKTRYCZNE

Samochody elektryczne jak sama nazwa wskazuje nie potrzebują konwencjonalnych paliw do zasilenia. Zamiast silnika spalinowego posiadają silnik elektryczny. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy się rozglądać za stacją benzynową.

By naładować samochód elektryczny możemy go podpiąć pod stację ładowania pojazdów bądź skorzystać z gniazdka w garażu. Istnieje również opcja ładowania samochodu elektrycznego z fotowoltaiki!

INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA DO ŁADOWANIA SAMOCHODU

Domowa instalacja fotowoltaiczna może naładować samochód elektryczny do pełna w przeciągu kilku godzin. Do jego zasilenia używa się nadwyżek zgromadzonej energii. Nadwyżka ta może być przechowywana w wcześniej zainstalowanym magazynie energii bądź może trafiać bezpośrednio do sieci energetycznej.

Aby jak najlepiej spożytkować nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej warto zainwestować w domową stację ładowania pojazdów. Wykorzysta ona nadmiar na zasilenie samochodu elektrycznego. Możemy w ten sposób znacznie zaoszczędzić na ładowaniu naszego pojazdu. Przyczynimy się wtedy także do ochrony środowiska, ponieważ Odnawialne Źródła Energii to ekologiczne rozwiązania.

Co więcej jeżeli jesteśmy już właścicielami fotowoltaiki, a dopiero myślimy nad kupnem samochodu elektrycznego – nic straconego! Istniejącą instalację fotowoltaiczną można zintegrować z dopiero powstającą stacją ładowania pojazdów. Wystarczy jedynie zmodernizować przyłącza elektryczne oraz zakupić dodatkowe okablowania. Jest to z całą pewnością opłacalna inwestycja, ponieważ sprowadza się do darmowego ładowania samochodu elektrycznego.

By ładowanie samochodu elektrycznego z fotowoltaiki było jak najbardziej efektywne należy dobrać odpowiednią moc instalacji. Nie jest to aż tak skomplikowane jakby się mogło wydawać. Należy określić ile energii zużywa samochód do przejechania 100 km. Istotnym czynnikiem są parametry baterii samochodu elektrycznego.

ZALETY ŁADOWANIA SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO Z FOTOWOLTAIKI

Jakie korzyści wynikają z ładowania samochodu elektrycznego z przydomowej instalacji fotowoltaicznej? Oto kilka z nich:

· Ekologiczność – praca paneli fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej jest w 100% ekologiczne. Podczas tej pracy nie są generowane żadne szkodliwe związki oraz gazy cieplarniane. Co więcej korzystając z samochodu elektrycznego stawiamy na w pełni ekologiczne rozwiązanie, które przyczynia się do ochrony środowiska. Podczas jazdy samochodem elektrycznym nie są wydzielane żadne spaliny oraz nie korzystamy z paliwa, przy produkcji którego wytwarzają się szkodliwe dla nas substancje.

· Zwiększenie autokonsumpcji – posiadacze fotowoltaiki, którzy rozliczają się na podstawie wprowadzonego w 2022 roku systemu net – billing dążą do zwiększania autokonsumpcji. Przekazywanie nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci energetycznej jest mniej korzystne niż zużycie jej na bieżące potrzeby. Ładowanie samochodu elektrycznego z fotowoltaiki może w tym pomóc. Nadwyżka może trafiać do akumulatora trakcyjnego samochodu. Poprawia to ogólny bilans energetyczny gospodarstwa domowego. By zwiększać autokonsumpcję najlepiej ładować samochód elektryczny w ciągu dnia kiedy fotowoltaika produkuje prąd.

· Obniżenie eksploatacji pojazdu – połączenie fotowoltaiki z samochodem elektrycznym może znacznie obniżyć koszty związane z jego ładowaniem. Prowadzi to do darmowego poróżowania. Żeby jednak to osiągnąć wszystko zależy od tego ile w ciągu dnia przejeżdżamy kilometrów, od typu stacji ładowania, pojemności baterii samochodu elektrycznego oraz wielkości instalacji fotowoltaicznej.

· Zmniejszenie śladu węglowego – korzystając z samochodu elektrycznego redukujemy ślad węglowy gospodarstwa domowego. Jeżeli ładujemy samochód z przydomowej instalacji fotowoltaicznej zmniejszamy udział w miksie energetycznym energii elektrycznej wyprodukowanego w wyniku spalania węgla.

Jak widać panele fotowoltaiczne, które zasilają domowe ładowarki do samochodów elektrycznych mogą przynieść sporo korzyści dla kierowcy.

PODSUMOWANIE

W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie samochodami elektrycznymi. Jest to spowodowane coraz większą świadomością ekologiczną społeczeństwa.

Fotowoltaika zapewnia wiele korzyści z ładowania samochodu elektrycznego. Zapewnia to zarówno korzyści finansowe jak i sprzyja ochronie naszej planety.

Myślisz o inwestycji w instalację fotowoltaiczną? Chcesz dowiedzieć się więcej o Odnawialnych Źródłach Energii? Zachęcamy do kontaktu z firmą SunSol. Zapewniają najwyższą jakość wykonania projektu oraz montażu instalacji fotowoltaicznej.