ZAKUP MIESZKANIA OD DEWELOPERA – SPRAWDŻ, CO MUSISZ WIEDZIEĆ NA TEN TEMAT!

ZAKUP MIESZKANIA OD DEWELOPERA – SPRAWDŻ, CO MUSISZ WIEDZIEĆ NA TEN TEMAT!

18.10.2023

BlogSponsorowany

Zakup mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu. Musi być dobrze przemyślana, gdyż wiąże się z dużym wydatkiem. Dla osób, które chcą samodzielnie urządzić swoje lokum od początku do końca, najlepszym rozwiązaniem jest nabycie nieruchomości od dewelopera. Dowiedz się, jak kupić takie mieszkanie oraz na co zwracać szczególną uwagę, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Jak wybrać odpowiedniego dewelopera?

Deweloper jest przedsiębiorcą, który zajmuje się budową budynków wielorodzinnych oraz domów, a także ich sprzedażą. Jest odpowiedzialny za realizację inwestycji od początku do końca, przy czym dba o stronę organizacyjną oraz zarządczą całego przedsięwzięcia. To on zajmuje się znalezieniem odpowiedniego gruntu, zatrudnieniem firmy budowlanej oraz sprzedażą lokali poprzez podpisanie specjalnej umowy z zainteresowanymi klientami. Więcej na temat szczegółów działalności deweloperów znajdziesz na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kto-to-jest-deweloper/.

Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy na mieszkanie z rynku pierwotnego, dokładnie sprawdź firmę, z którą chcesz podjąć współpracę. Zdarza się bowiem, że deweloperzy nie są do końca szczerzy ze swoimi klientami, co powoduje wiele problemów. Gdy znajdziesz swoją wymarzoną nieruchomość, dokładnie zapoznaj się z opiniami o konkretnej firmie zajmującej się realizacją inwestycji. Możesz zrobić to w Internecie lub skontaktować się z osobami, które kupiły mieszkanie czy dom od tego dewelopera. Zwróć szczególną uwagę na:

  • staż na rynku nieruchomości – im firma dłużej funkcjonuje, tym można mieć do niej większe zaufanie,
  • jakość poprzednich inwestycji – sprawdź, ile przedsięwzięć zakończyło się sukcesem, a także czy są one zgodne z oczekiwaniami klientów,
  • nagrody i wyróżnienia – jeśli deweloper może pochwalić się takimi sukcesami, to z pewnością te informacje znajdziesz na jego stronie.

Przekonaj się także, czy przedsiębiorstwo należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Jego członkowie muszą przestrzegać Kodeksu Dobrych Praktyk, dlatego wybierając takiego dewelopera, możesz liczyć na to, że relacje z klientem będą na najwyższym poziomie. Pamiętaj także o tym, aby zweryfikować, czy firma nie jest zadłużona lub na skraju bankructwa. Możesz to zrobić m.in. w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Sprawdź swoją zdolność kredytową

Zakup mieszkania od dewelopera najczęściej jest finansowany kredytem hipotecznym. Jeśli i Ty myślisz o jego zaciągnięciu, to jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań idealnego mieszkania, sprawdź swoją zdolność. Dzięki niej określisz, jaką maksymalną kwotę możesz pożyczyć od banku. To pozwoli Ci oszacować przedział cenowy nieruchomości, na którą możesz sobie pozwolić. Pamiętaj, aby miesięczne raty były dopasowane do możliwości Twojego domowego budżetu. Nie mogą być one zbyt wysokie, gdyż obciążą nadmiernie Twoje finanse, a spłata zobowiązania może okazać się utrudniona.

Zdolność kredytowa zależy od wielu czynników, ale najważniejsze z nich to:

  • wysokość dochodów oraz wydatków,
  • liczba osób na utrzymaniu,
  • dotychczasowa historia kredytowa,
  • aktualne zobowiązania,
  • staż zatrudnienia.

Musisz także dysponować wkładem własnym. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zaleca, aby wynosił on co najmniej 20% wartości nieruchomości. Banki dopuszczają jednak wkład własny na poziomie 10%, jeśli klient wybierze dodatkowe ubezpieczenie.

Po znalezieniu mieszkania dopasowanego do potrzeb, a także sprawdzeniu wiarygodności dewelopera przychodzi czas wyboru kredytu hipotecznego. Ten produkt finansowy oferują największe banki komercyjne. W znalezieniu najlepszej oferty pomoże Ci kalkulator, który znajdziesz na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/. Dzięki niemu sprawdzisz m.in. wysokość miesięcznych rat oraz koszty udzielenia kredytu.

Podpisz umowę na swoje wymarzone mieszkanie

Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku do wybranego banku wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami. Warto to zrobić w więcej niż jednej instytucji finansowej, gdyż w ten sposób zwiększasz swoje szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji. Pamiętaj jednak, że złożenie wniosku do zbyt wielu banków obniża Twoją zdolność kredytową.

Możesz także zdecydować się na podpisanie umowy przedwstępnej z firmą realizującą konkretną inwestycję. Jest ona formą zabezpieczenia dla obu stron. W tym dokumencie powinny znaleźć się najważniejsze elementy umowy deweloperskiej, takie jak m.in. cena sprzedaży. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że przy podpisywaniu docelowego kontraktu nic się nie zmieni.

Po rozpatrzeniu wniosku wraz z załącznikami bank wydaje decyzję. Jeśli jest ona pozytywna, to następuje podpisanie umowy kredytowej. Kolejnym krokiem jest zawarcie umowy deweloperskiej. Najlepiej zrobić to, gdy masz pewność, że bank przyznał Ci środki na zakup mieszkania. W przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego wypłata kredytu na rzecz dewelopera odbywa się transzami. Są one realizowane wraz z zakończeniem konkretnych etapów prac zgodnych z harmonogramem. Dopiero, gdy inwestycja zostanie zrealizowana, to następuje przeniesienie własności. Potwierdza to sporządzony przez notariusza akt notarialny.

Jeśli dobrze przygotujesz się do procedur związanych z zakupem mieszkania od dewelopera oraz uzyskaniem kredytu hipotecznego, wszystko przebiegnie zdecydowanie szybciej oraz bez niepotrzebnych nerwów. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się swoim wymarzonym lokum.