OKNA A OŚWIETLENIE – JAK WYKORZYSTAĆ NATURALNE ŚWIATŁO JESIENIĄ?

OKNA A OŚWIETLENIE – JAK WYKORZYSTAĆ NATURALNE ŚWIATŁO JESIENIĄ?

16.10.2023

BlogSponsorowany

Jesienią dni stają się coraz krótsze, zaś światło słoneczne słabsze. Z tego względu niektóre pomieszczenia w domu lub mieszkaniu mogą być ciemniejsze niż w okresie wiosny czy lata. Tymczasem naturalne oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na nasze samopoczucie i efektywność w pracy.

Jego brak lub niewystarczająca ilość często powodują pogorszenie nastroju i trudności z koncentracją. Może też pojawić się apatia lub rozdrażnienie. Jeśli czujemy, że brakuje nam naturalnego światła, może być to znak, że trzeba bardziej odsłonić okna oraz pomyśleć o lepszych sposobach wykorzystania promieni słonecznych.


Sposoby na wykorzystanie naturalnego światła jesienią

Wykorzystanie naturalnego światła jest korzystne nie tylko ze względów zdrowotnych, ale również ekonomicznych. Dzięki temu nie musimy bazować wyłącznie na sztucznym oświetleniu. W jaki sposób czerpać korzyści z promieni słonecznych, które docierają do nas jesienią?

  • Jeśli pracujemy z domu, naturalne światło ułatwi nam skupienie i poprawi samopoczucie. Aby jednak udało się z niego skorzystać, warto przenieść biurko blisko okna. Nie powinno być ono zasłonięte ciężkimi i grubymi zasłonami. Znacznie lepiej sprawdzą się wersje wykonane z lekkiego, przepuszczającego światło materiału. Dzięki temu niewielka ilość dostępnego światła zostanie optymalnie wykorzystana.

  • Kolejnym sposobem jest umieszczenie w pobliżu okna lustrzanych powierzchni i odbijających elementów dekoracyjnych. Umożliwią one skierowanie światła do ciemniejszych zakątków pomieszczenia.

Naturalne oświetlenie wnętrza - co jeszcze warto przetestować?

Jednym z najłatwiejszych sposobów na zwiększenie ilości promieni słonecznych wpadających do środka jest umycie okien. Warto zatem przyjrzeć się czy na ich powierzchni nie zgromadziło się już zbyt dużo zanieczyszczeń, które ograniczają dopływ naturalnego światła. Po umyciu szklanej powierzchni z pewnością zauważymy różnicę. Jeśli dzień jest słoneczny, warto otworzyć okno, odsunąć zasłony i firanki oraz wykorzystać wpadające do pomieszczenia promienie.


Zapraszamy! Eko-Okna - okna Poznań