DLACZEGO LIŚCIE SKRZYDŁOKWIATU ZAMIERAJĄ?

DLACZEGO LIŚCIE SKRZYDŁOKWIATU ZAMIERAJĄ?

13.10.2023

BlogSponsorowany

Skrzydłokwiat to jedna z tych roślin, którą często można spotkać w polskich domach. Wiele osób przyznaje, że jest to roślina, która zachwyca swoim wyglądem. Duże, zielone liście i kwiaty, które pokazują się co jakiś czas. Wiele osób stawia też na skrzydłokwiat z tego względu, że jest to roślina niezbyt trudna w uprawie. To fakt. Jednak czasem może się okazać, że liście skrzydłokwiatu nie wyglądają tak reprezentatywnie jakby się chciało. Co może być tego przyczyną?

Zbyt żółte liście skrzydłokwiata

Jednym z objawów jest to, że liście skrzydłokwiatu mogą żółknąć. Nie są one już tak intensywnie zielone jak wcześniej.

Powodem występowania tego zjawiska jest to, że kwiat może stać w zbyt nasłonecznionym miejscu. To prawda, że jest to roślina, która lubi słońce, ale jednak nie może być wystawiona na ekspozycję przez cały dzień. Lepiej więc zmienić miejsce na takie, gdzie tego słońca jest zdecydowanie mniej. Ewentualnie, jeżeli ten zabieg nie pomoże, można pomyśleć o tym, aby roślinę podlać odżywką z dużą ilością azotu. Do dyspozycji są specjalne takie nawozy, które są w stanie dostarczyć roślinie odpowiedniej ilości składników mineralnych. Czy są jeszcze jakieś rozwiązania, jakie pomogą poradzić sobie z żółknącymi liśćmi? Odpowiedzi na to pytanie można szukać na https://poradnikogrodniczy.pl/skrzydlokwiat.php.

Uschnięte liście w skrzydłokwiacie

Kolejną problematyczną sytuacją mogą okazać się zbyt suche liście rośliny. Objawy te pokazują się na końcu liścia i potem zaczynają postępować dalej. Nie można bagatelizować takiej sytuacji, ponieważ oznacza to, że kwiat ma zbyt małą ilość wody. Nie oznacza to jednak, że całą roślinę należy od razu zalewać wiaderkiem wody. Lepszym wyborem będzie delikatna rosa, która poleci na całego skrzydłokwiata, nie tylko do ziemi. W tym celu można użyć specjalnych spryskiwaczy do wody, jakie powodują, że ta woda jest bardziej rozproszona.

W tym przypadku sprawdzi się również wsadzenie doniczki z rośliną na podstawkę wypełnioną kamieniami i wodą. Ewentualnie można doniczkę umieścić w innym pudełku, który będzie do wilgotnym torfem. Skrzydłokwiat będzie mógł z tego czerpać maksymalne korzyści.

Z jakimi problemami można się jeszcze spotkać?

Niektórzy zauważają, że ich roślina ma czarne plamy na liściach. Z czego to wynika? Czarne plamy pojawiają się z kolei na tych kwiatach, jakie mają zbyt dużą ilość wody. Może się okazać, że korzenie rośliny są zalane. Zbyt mokre i zbyt ciężkie podłoże sprawia, że roślina nie może normalnie funkcjonować. Najlepiej w tym momencie zmienić podłoże na bardziej suche, którego na początku nie ma nawet co podlewać. Korzenie będą miały w sobie zbyt dużo wody, więc bez podlewania będą w stanie poradzić sobie przez kilka dni.

Brązowe plamy na liściach mogą być dowodem na to, że roślina jest chora. Dokładnie może być to plamistość liści. Oprócz tego, że ma się do czynienia z plamami, może występować także powolne gnicie dolnej części ogonków liściowych. Nie ma co bagatelizować tego problemu. Zaatakowane liście jak najszybciej należy odciąć. Całą roślinę należy spryskać środkiem grzybobójczym, który dedykowany jest dla roślin. Dzięki temu będzie można poradzić sobie z tą chorobą, a skrzydłokwiat będzie w stanie na nowo pokazać swoje piękne oblicze.

Zanim jednak ktoś zakupi tą roślinę, jaką można niekiedy otrzymać nawet w dyskoncie, powinien zapoznać się z warunkami jej uprawy. Może nie są one trudne. Jednak jakąś podstawę należy znać. Dzięki temu nie trzeba będzie przejmować się tym, że liście rośliny zamierają.