JAK ZNALEŻĆ SPÓJNE WYPOSAŻENIE DO ŁAZIENKI? NA JAKIE DETALE ZWRACAĆ UWAGĘ?

JAK ZNALEŻĆ SPÓJNE WYPOSAŻENIE DO ŁAZIENKI? NA JAKIE DETALE ZWRACAĆ UWAGĘ?

05.10.2023

BlogSponsorowany

Aranżacji łazienki nie należy traktować po macoszemu. Pomieszczenie to jest równie ważne co kuchnia, salon i sypialnia. Mimo to zdarza się, że nie przykładamy wagi do projektu i kończymy z serią niepasujących do siebie elementów. Jak uniknąć chaosu i wybrać spójne wyposażenie do łazienki? Podpowiadamy, co jest istotne w przypadku ceramiki i armatury.

Spójne wyposażenie do łazienki – dlaczego jest takie ważne?

Często powtarza się, że aranżacja wnętrza powinna być spójna i harmonijna, ale co to oznacza w praktyce? Zasada ta przede wszystkim odnosi się do wyboru mebli i dodatków w podobnej kolorystyce, dopasowanych pod względem stylu, designu oraz charakteru. Niekiedy dopuszcza się mieszanie różnych estetyk i wówczas powstają takie wariacje jak: scandi chic, modern farmhouse czy eklektyzm.

Zasady te w pewnym stopniu można przełożyć na specyfikę łazienki, ale spójność takich elementów jak armatura i ceramika jest kluczowa dla udanej aranżacji. Czy wyobrażasz sobie łazienkę, w której połączono ze sobą złotą wannę z czarną toaletą? Przykład ten jest bardzo dosadny, ale idealnie obrazuje chaos, którego chcemy uniknąć, wybierając wyposażenie w stacjonarnym lub internetowym sklepie łazienkowym. Czasami różnice tkwią w najmniejszych szczegółach.


Jakie szczegóły ceramiki sprawdzić, aby wybrać spójne wyposażenie łazienki?

Odwiedzając sklepy z łazienkami, na pierwszy rzut oka może Ci się wydawać, że wszystkie umywalki, misy czy wanny wyglądają bardzo podobnie. Większość z nich jest biała, a główne różnice mogą wynikać z charakterystycznego designu. Im dłużej będziesz jednak porównywać do siebie poszczególne produkty, tym więcej wyróżników rozpoznasz. Mowa tutaj np. o kształcie, a konkretnie:


  • czy produkt jest bardziej obły, a może kanciasty?

  • czy przeważają w nim linie pionowe, poziome a może nachylone?

  • czy krawędzie są zakończone w szpic, czy zaokrąglone?

  • czy kąty wewnętrzne są wyraźnie zaznaczone, czy wyprofilowane?

Wybierając toaletę o prostokątnej misie, postaw również na umywalkę o podobnej formie. A jeśli zdecydujesz się na wannę z szerokimi, ostro zakończonymi krawędziami, szukaj umywalki o podobnym wykończeniu. Jeśli tylko możesz, postaw na wyposażenie do łazienki z tej samej serii, np. ze sklepu Banyo.pl.

Równie istotny jest kolor. W przypadku bieli nie powinno być większego problemu, chociaż odcienie dla pewności zawsze warto ze sobą porównać. Sprawa komplikuje się w przypadku czarnej, szarej czy złotej ceramiki. Zwróć również uwagę na to, czy dane produkty są matowe, satynowe albo wykończone na wysoki połysk.


Spójna armatura łazienkowa – jakie detale są istotne?

Spójność ceramiki jest równie ważna, co harmonia armatury sanitarnej. Sklepy łazienkowe są pełne produktów o różnorodnym designie, w wielu kolorach. Wybierając baterie, nie zapomnij o następujących detalach:


  • kolor – nie wystarczy zdecydować się na złoto, gdyż może ono występować w wersji żółtej, różowej czy miedzianej;

  • wykończenie – armatura najczęściej jest chromowana, ale może występować w odsłonie szczotkowanej. Np. wśród czarnych baterii wyróżniamy także produkty matowe i satynowe;

  • kształt wylewki – okrągła, prostokątna, spłaszczona, a może półokrągła? Zadbaj o to, aby umywalka i wanna lub prysznic miały podobne krany;

  • kształt dźwigni lub korków – one także mogą przybierać najrozmaitsze formy;

  • ogólny design – np. wybierając baterię prysznicową z kwadratową deszczownicą i słuchawką, znajdź kran do umywalki, który ma prostokątną wylewkę lub dźwignię.

Podobnie jak w przypadku ceramiki radzimy Ci szukać w sklepach z łazienkami produktów z tych samych serii. Dzięki temu poszczególne elementy wyposażenia będą spójne, a w Twojej łazience zapanuje harmonia.
JAK ZNALEŻĆ SPÓJNE WYPOSAŻENIE DO ŁAZIENKI? NA JAKIE DETALE ZWRACAĆ UWAGĘ?