HOMLA – RPP SENSACYJNIE DUŻA OBNIŻKA STÓP PROCENTOWYCH

HOMLA – RPP SENSACYJNIE DUŻA OBNIŻKA STÓP PROCENTOWYCH

07.09.2023

Blog

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy procentowe aż o - 0,75 procenta. Przed wrześniowym posiedzeniem specjaliści, analitycy i bankowcy prześcigali się w przewidywaniach, czy we wrześniu dojdzie w ogóle do pierwszej obniżki stóp procentowych.
Przypomnijmy, że jeszcze kilka dni temu, stopy były na poziomie 6,75% i utrzymywały się na tej wysokości prawie przez rok. Zdecydowana większość analityków spodziewała się obniżki ale o 0,25%. Istniała duża presja rynku hipotecznego do rozpoczęcia procesu obniżania oprocentowania kredytów. Mimo wprowadzenia w 2022r. mechanizmu wsparcia kredytobiorców wakacjami kredytowymi, istnieje duże zagrożenie niewypłacalności Polaków. Rząd i RPP mieli i nadal mają spory dylemat, i zapewne zadają sobie pytanie, jak powinna wyglądać w tej chwili polityka monetarna. Dążenie do ożywienia słabnącej koniunktury gospodarczej, nie może odbywać się kosztem rodzin obsługujących swoje kredyty, mimo wzrostu cen na rynku.

Cięcie stóp procentowych aż o 0,75% jest dużym zaskoczeniem. Na tą wiadomość z radością zareagowali kredytobiorcy, ale dość nerwowo rynek walut i niektórzy ekonomiści. Główne waluty świata – euro i dolar poszły w górę, osłabiając polską walutę. Mało jednak prawdopodobne aby trend osłabiający złotówkę utrzymał się w dłuższej perspektywie. Raczej ustabilizuje się w najbliższych dniach.


A co dalej z kredytami i rynkiem nieruchomości?


Tak jak wspomniałem wcześniej, wiadomość o cięciu stóp procentowych na pewno ucieszyła osoby, które spłacają kredyty. Będzie to ulga, która w kolejnych miesiącach da oddech budżetom domowym. Ta wiadomość daje też wiarę w realne, kolejne obniżki oprocentowania. Jeśli inflacja nadal będzie się obniżać, to istnieje szansa na drugą obniżkę jeszcze w tym roku. Istotne, aby wzrost cen wyhamował, a inflacja zbliżała się sukcesywnie do celu inflacyjnego na poziomie 2,5% (plus/minus 1%).

Dzisiejsza obniżka oprocentowania będzie miała wpływ na rynek nieruchomości. Być może, w najbliższym czasie, wróci popyt na kredyty hipoteczne. Przecież wiele osób czeka na lepsze warunki finansowania zakupu domu czy mieszkania. Wraz z obniżaniem się stóp procentowych, będzie na nowo rosła zdolność kredytowa Polaków i szansa na sfinansowanie zakupu nieruchomości za pożyczone w banku pieniądze.

Czy nastąpi to szybko? Raczej będzie to proces długofalowy, polegający na stopniowym „uwalnianiu pieniędzy bankowych” w formie kredytów. Wraz ze zmianami oprocentowania, musi dostosować się do tego cały rynek – klienci, właściciele nieruchomości, pośrednicy w obrocie nieruchomościami, deweloperzy i firmy budowlane. Pewnie nie będzie to łatwe ale można już dziś stwierdzić, że ten proces się zaczął i mam nadzieję, że pójdzie w dobrym kierunku.

Planując zakup nieruchomości, warto już dziś obserwować rynek mieszkaniowy. Zachęcam do przeglądania ofert na Homla.pl, gdzie znajdziemy sporo ciekawych propozycji. Okazje zdarzają się każdego dnia. Nie przegap swojej wymarzonej nieruchomości.


Zapraszamy na HOMLA.pl