CO TO JEST STYROPIAN?

CO TO JEST STYROPIAN?

06.09.2023

BlogSponsorowany

Styropian jest nazwą handlową, natomiast z chemicznego punktu widzenia jest to polistyren ekspandowany. Posiada porowatą powierzchnię, a jego struktura to drobne lub grubsze połączone ze sobą granulki.

Jego głównym składnikiem jest powietrze, dlatego jest lekki i stanowi jeden z lepszych izolatorów ciepła. Ze względu na swoje właściwości styropian budowlany wykorzystywany jest już z powodzeniem od kilkudziesięciu lat. Jest materiałem lekkim, niedrogim i łatwym w obróbce czyli w przycinaniu. Największą jego zaletą jest bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Najczęściej wykorzystywany jest na fasadach budynków jako ocieplenie. Jest prosty w montażu, nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu, a podczas przycinania i montażu nie są emitowane żadne szkodliwe związki chemiczne. Styropian budowlany jest materiałem odpornym na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także na działanie związków chemicznych. W zależności od zastosowania płyty ze styropianu budowlanego mogą różnić się grubością i gęstością.

Gdzie można kupić styropian budowlany?

Płytami ze styropianu dysponują wszystkie większe hurtownie materiałów budowlanych. Można zamówić go również u przedstawiciela handlowego jednego z większych producentów – styropmin.pl lub złożyć zamówienie bezpośrednio na stronie internetowej. Na stronie znajduje się specjalna aplikacja, która pomaga wyliczyć koszty oraz powierzchnię płyt do pokrycia budynku po wprowadzeniu wymiarów ocieplanych ścian. Rodzaj płyt najlepiej doradzą fachowcy ze styropmin.pl. Firma ma zakład produkcyjny w Łochowie, a siedzibę w Mińsku Mazowieckim, ale swoim działaniem obejmuje cały kraj. Podczas 25 stała się jednym z liderów rynku, a jej produkty można znaleźć również w krajach Unii Europejskiej.

Do czego stosuje się poszczególne odmiany styropianu budowlanego?

Najpopularniejszym rodzajem płyt styropianowych są służące do ocieplania całego budynku z zewnątrz – jest to tak zwany styropian fasadowy. Można stosować go podczas budowy, można też ocieplać nim obiekty już stojące niezależnie od ich wieku. Nieco inny styropian budowlany znajduje zastosowanie przy ocieplaniu od wewnątrz. Izolacja styropianem sprawdzi się doskonale w przypadku obiektów ogrzewanych jak i nie ogrzewanych – takich jak garaże czy parkingi podziemne.
Specjalne rodzaje styropianu służą do ocieplania dachów, ścian działowych i podłóg. W przypadku tych ostatnich stanowią wspomaganie dla ogrzewania podłogowego.