PRZEWODNIK PO RÓŻNYCH RODZAJACH SPAWAREK I ICH ZASTOSOWANIACH.

PRZEWODNIK PO RÓŻNYCH RODZAJACH SPAWAREK I ICH ZASTOSOWANIACH.

01.09.2023

BlogSponsorowany

Spawanie jest nieodzownym procesem w dziedzinie budownictwa, przemysłu i napraw. Wybór odpowiedniego rodzaju spawarki ma kluczowe znaczenie dla jakości i wydajności prac spawalniczych. W tym przewodniku przedstawimy różne rodzaje spawarek oraz ich zastosowania, skupiając się na spawarce MIG MAG, spawarce TIG i spawarce MMA.

Spawarka MIG MAG: Efektywność w spawaniu metali

Spawarki MIG (Metal Inert Gas) i MAG (Metal Active Gas) są oparte na tej samej technologii, różnią się jedynie rodzajem gazu osłonowego używanego podczas spawania. Różnica tkwi także w fakcie, że w metodzie MIG gaz nie wchodzi w reakcje z topionym metalem, a w metodzie MAG stosowany jest aktywny gaz ochronny.  Migomaty wykorzystują drut elektrodowy, który podawany jest w sposób automatyczny przez podajnik, a gaz osłonowy dostarczany jest z butli. To jedne z najpopularniejszych rodzajów spawarek, cenione za wydajność i jakość połączeń spawalniczych. 

Spawarka MIG MAG https://centrumelektronarzedzi.pl/pl/c/Spawarki-MIG-MAG/90 jest często używana w przemyśle samochodowym do spawania karoserii, ram czy innych elementów metalowych. Dzięki swojej szybkości i wydajności, spawarki MIG MAG znajdują zastosowanie w produkcji metalowych konstrukcji, np. w budownictwie. Ponadto są idealne do napraw i renowacji, ponieważ umożliwiają szybkie i precyzyjne łączenie elementów metalowych. W bogatym asortymencie Milwaukee dostępne są spawarki MIG MAG jednofazowe, trójfazowe, inwertorowe i synergiczne.

Spawarka TIG: Precyzja i estetyka w spawaniu

Spawarka TIG https://centrumelektronarzedzi.pl/pl/c/Spawarki-TIG/89 (Tungsten Inert Gas), znana także jako spawarka WIG, to narzędzie umożliwiające spawanie z wysoką precyzją i kontrolą nad ciepłem. Jest ceniona za możliwość tworzenia estetycznych i trwałych połączeń.

Spawarki TIG wykorzystują zabezpieczenie gazem obojętnym — najczęściej argonem oraz elektrodę wolframową. W tej metodzie możliwe jest spawanie prądem stałym elektrodą otuloną, a także spawanie prądem przemiennym. Spawarki TIG pozwalają uzyskać precyzyjne i estetyczne łączenia, ale wymaga to precyzji i wprawy od operatora. Spawarki TIG są idealne do spawania stali nierdzewnej, aluminium i innych metali, które wymagają precyzyjnej i bezpiecznej obróbki cieplnej. Dzięki kontrolowanej ilości ciepła, spawarki TIG są doskonałe do spawania wysokotemperaturowych stopów metali. Ten rodzaj spawarek znajduje zastosowanie w sztuce i rzemiośle, umożliwiając tworzenie precyzyjnych i estetycznych detali.

Spawarka MMA: Wszechstronność i mobilność

Spawarka MMA https://centrumelektronarzedzi.pl/pl/c/Spawarki-MMA/1603 (Manual Metal Arc), zwana także spawarką elektrodową, to jedna z najbardziej wszechstronnych rodzajów spawarek. Spawarki MMA wykorzystują elektrodę otuloną, co decyduje o wysokiej jakości spoiny i chroni przed utlenianiem. Tego typu spawarki są proste w obsłudze i można ich używać w różnych warunkach. 

Spawarki MMA są świetne do napraw i konserwacji w terenie, gdzie dostęp do prądu może być ograniczony. Dzięki możliwości regulacji prądu, spawarki MMA mogą być używane do spawania różnych rodzajów metali. Mobilność spawarki MMA sprawia, że są idealne do prac na budowie czy w trudno dostępnych miejscach.