STEROWANIE OŚWIETLENIEM W INTELIGENTNYM DOMU - PRZYSZŁOŚĆ W TWOICH RĘKACH

STEROWANIE OŚWIETLENIEM W INTELIGENTNYM DOMU - PRZYSZŁOŚĆ W TWOICH RĘKACH

28.08.2023

BlogSponsorowany

Komfort, wygoda, ergonomia, liczne ułatwienia, a także oszczędność energii i, co za tym idzie, ochrona środowiska - to niektóre tylko cechy, z którymi kojarzymy inteligentny dom. Korzystanie z tego innowacyjnego rozwiązania pozytywnie odbija się na standardzie naszego życia, jak również na zawartości portfela.


Chyba każdy chce czuć się w swoich czterech ścianach możliwie najlepiej, nie obawiać się o pożar, zalanie czy włamania podczas wyjazdu oraz płacić jak najniższe rachunki. Wszystko to gwarantuje coraz powszechniej stosowane rozwiązanie, jakim jest inteligentny dom (budynek). Sprawdźmy, jak ono funkcjonuje na przykładzie sterowania oświetleniem.


Inteligentny dom - co to takiego?


Określenie "inteligentny dom" oznacza wysoce zaawansowany technologicznie budynek, posiadający system czujników i detektorów, a przede wszystkim jeden, zintegrowany system zarządzania wszystkimi instalacjami: elektryczną, wodną, grzewczą, itd. Funkcjonują one w sposób zautomatyzowany, tak, aby zapewnić mieszkańcom optymalny komfort i warunki bytowe, a jednocześnie wygenerować jak największe oszczędności zużycia energii, co przekłada się na niższe koszta użytkowania budynku, czyli po prostu na mniejsze rachunki. Inteligentny dom jest też rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska naturalnego. Dobrze działające systemy sterowania mogą nadto zapobiegać awariom, pożarom czy zalaniom, a nawet włamaniom.


Inteligentny dom - sterowanie oświetleniem


Inteligentny dom - przykładowo system https://zamel.com/pl/exta-life/ - umożliwia zarządzanie między innymi oświetleniem i urządzeniami elektrycznymi dokładnie w taki sposób, jaki określą użytkownicy budynku. Nie trzeba używać tradycyjnych przycisków i przemieszczać się w tym celu z jednego końca pomieszczenia lub nawet domu na drugi – wystarcza jedno kliknięcie, aby wyłączyć światło pozostawione w pustym pokoju. Można też zaprogramować odpowiednie funkcje i dzięki temu automatycznie sterować oświetleniem. Działa to w ten sposób, że, dla przykładu, o określonej porze włączy się lampa w danym pokoju, a rolety zewnętrzne się opuszczą. Istnieje możliwość wyboru rodzaju oświetlenia, chociażby nastrojowych światełek, jakie zapalą się w trakcie spotkania z przyjaciółmi w ogrodzie po zapadnięciu zmroku; efekt wizualny wzmocnią listwy LED-owe, którymi oczywiście również da się wygodnie sterować.

System umożliwia definiowanie zarówno pojedynczych zdarzeń czy sekwencji, jak też scen, realizacja których może być warunkowana spełnieniem określonych przez użytkownika warunków logicznych. Najczęściej mogą być one sprzężone z wartością parametrów podawanych przez czujniki pracujące w ramach systemu, czy też z naciśnięciem wybranego nadajnika. Czynności te mogą mieć charakter jedno- lub wielokrotny, można ustawić ich datę, godzinę bądź dnia tygodnia, np. włączanie lamp do czytania o określonych porach.

Użytkownik budynku na bieżąco uzyskuje informację o działaniu systemu dzięki dwukierunkowej komunikacji. Wie zatem, jakie oświetlenie jest w danej chwili aktywne.

Obsługa jest bardzo prosta, gdyż system nastawiony został na maksymalne uproszczenie procesu instalacji oraz konfiguracji. Użytkownik ma możliwość zdalnego dopisywania i usuwania nadajników do wybranych odbiorników, ich parametryzację oraz zdalną zmianę ustawień, podawanych przez czujniki pracujące w ramach systemu.


Nie tylko oświetlenie


Inteligentny dom to system sterujący również innymi instalacjami, niż tylko elektryczna i oświetleniowa. Dzięki niemu świetnie sprawdza się chociażby elektryczne ogrzewanie podłogowe: https://zamel.com/pl/matec-elektryczne-systemy-grzejne/elektryczne-ogrzewanie-podlogowe.